Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 4,03 / Satış: 4,05
€ EURO → Alış: 4,96 / Satış: 4,98

Tarihi Evler ayağa kalkıyor

Tarihi Evler ayağa kalkıyor
  • 13.09.2014
  • 978 kez okundu
Reklam

Taşköprü ilçemizde bulunan ve geçmişi günümüze taşıyan tarihi evler ayağa kalkıyor.

Tarihi ev ve konakların geçmişi en iyi şekilde yansıttığı ilçede, Taşköprü Belediyesi’nin girişimleri sonucu Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl 13 konağa proje desteği çıktı.

Halen ise restore edilmeyi bekleyen 117 tescilli bina bulunuyor.

Hitit, Frig, Kimmer, Lidya, Pers, Pontus Rum, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerini yaşayan ve her dönem yeni kültürlere ev sahipliği yapan Taşköprü’de Roma, Selçuklu ve Osmanlı’ya ait tarihi eserleri görmekte mümkün.

M.Ö 64-65 yıllarında, Romalı komutan Pompeius Magnus’un fethederek kendi adını verdiği ”Pompeiopolis Antik Kenti”nin uzun bir süre Paflagonya Bölgesi’ne başkentlik yapması nedeniyle de tarihte ayrı bir öneme sahip olan Taşköprü’de, yan yana dizili tarihi evlerden oluşan sokaklar, yerli ve yabancı turistlerinde gözde mekânları arasında yer alıyor.

 

-117 TESCİLLİ BİNA BULUNUYOR-

Konuyla ilgili açıklama yapan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, Taşköprü Belediyesi olarak kendi imkânlarıyla konakları restore ettirmeye gayret gösterdiklerini bunun yanında Kültür ve Turizm Bakanlığı ve kaymakamlık ile de koordineli

olarak ayağa kaldırılmayı bekleyen konakları projelendirdiklerini ifade etti.

Arslan, özellikle burada maddi durumu iyi olan tarihi konak sahiplerine de büyük iş düştüğünü söyleyerek “Bizler yerel yönetim olarak geçmişten günümüze ulaşan bu kültür varlıklarını gelecek kuşaklara en güzel ne şekilde taşıyacağımızı planlıyoruz. Karadeniz Bölesi için büyük öneme haiz Pompeiopolis Antik Kenti’nde hızla devam eden çalışmalar sonucu, Taşköprü tarihi evleriyle de ilçe turizmine büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

İlçenin en önemli konaklarından biri olan Ulu Önder Atatürk’ün 29 Ağustos 1925 yılında Taşköprü’ye gerçekleştirdiği gezide konakladığı tarihi konağın restorasyonunu yapan Taşköprülü Mimar Hakkı Korkmaz ise tarihi Taşköprü evlerinin son dönem Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliğini taşıdığını ve bu özelliği ile Safranbolu Evleri’ne benzediğini söyledi.

 

-TARİHİ TAŞKÖPRÜ EVLERİNİN ÖZELLİĞİ-

Korkmaz, 1927 yılında Taşköprü’nün geçirdiği büyük yaygın öncesi yapılan yapıların büyük çoğunlukla klasik tuğladan yapılmış olup, sıvasız olduğunu, yangın sonrası yapıların genel özelliğinin ahşaptan yada sıvalı olarak inşa edildiğini kaydetti.

 

-KONAKLAR TURİZM İÇİN OLDUKÇA MÜSAİT-

Taşköprü’deki çok sayıda tarihi ev ve konağın bulunmasını ilçenin her dönem önemli ticaret ve uygarlık merkezlerine ev sahipliği yapmasına bağlayan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, ilçenin en büyük konağı olan ve 400 yıllık geçmişi olan Delibeyoğlu Konağı başta olmak üzere diğer konaklarında konaklama ve restoran turizmi için oldukça müsait olduğunu ifade etti. Arslan, yakın zamanda hizmete geçecek olan konak turizmi ve bitim aşamasına gelen sokak sağlıklaştırması çalışmalarının tamamlanmasının ardından birçok sokağın geçmişteki tarihi dokusuna kavuşacağını ve ilçenin bölge turizme ivme kazandırıp turizm pastasından daha fazla pay alacağına dikkat çekti.

İçinde bulunduğu Gökırmak Vadisi’nin coğrafi özelliğinden dolayı tarihte hiç terk edilmediği belirtilen Taşköprü’de, bugüne kadar ayakta durmayı başaran ve geçmişle bugünü buluşturan tarih kokan evlerden oluşan sokaklar, ilçeyi gezenleri de adeta büyülüyor.


Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ