Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,47 / Satış: 5,49
€ EURO → Alış: 6,20 / Satış: 6,23

Tarihi ”Han” turizme açıldı

Tarihi ”Han” turizme açıldı
  • 13.09.2014
  • 1.371 kez okundu
Reklam

 

Tarihi "Han" turizme açıldı

Hanönü ilçesinde ilçenin adını aldığı ve Candaroğlu beylerinden İsfendiyar Bey (ölümü Şubat 1440)’in hükümdarlığı zamanında, onun eşi Tatlu Hatun tarafından miladi 1437 yılında yaptırılan Tarihi Han restoresinin ardından turizme açıldı. Müze haline getirilen Tarihi Han yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi.

Eski ipek yolunun geçtiği Kastamonu-Durağan arasında kervanların konaklama yeri olarak kullandığı Tarihi Han Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restoresi yapıldı. Restorenin ardından Hanönü Belediyesine teslim edilen Tarihi Han ilçe belediyesinde Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapan Tarihi Eser Koleksiyoncusu Erdoğan Topuz’a turizme açılması için tahsis edildi.

Tarihi Han’ı müze haline getiren kolleksiyoner Erdoğan Topuz yaptığı açıklamada, ilçenin adını aldığı Tarihi Han’ın restore edilmesinin ardından belediye binasının altında bulunan Tarihi Eserlerimi buraya yerleştirdim. Bütün tarihi eserler benim kendime ait, zaten ben aynı zamanda bir kolleksiyonerim. Bütün fuarlarda Hanönü Belediyesi adı altında stand açıyorum ve en beğenilen stantlar arasında gösteriliyoruz. Han’ın sıcak yaz aylarında gayet serin olduğunu belirten Topuz, Han’da arkeolojik eserler, eski silahlar, antika eşyalar ve Gökçeağacın Kilimleri yer almaktadır dedi.

Restoresinin ardından farklı bir görünüm kazanan Tarihi Han’da doğum yeri Hanönü olan Büyük Veli Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Hazretlerine ait bir yer yapılıp, ziyaretçilerin namaz kılması sağlanacak.

-Vali Bektaş, ziyaret etti-

Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, restoresi yapılan ve turizme açılan Tarihi Han’ı ziyaret etti. Vali Bektaş, Tarihi Han’ı gezerken Erdoğan Topuz tarafından kendisine kızılcık şerbeti ikram edildi.İlçe kaymakamı Taner Bolat tarafından davet edilen çevre ilçe kaymakamları tarihi han’da yer sofrasında yemek ikramı yapıldı.

 

-Tarihi Han-

Tarihi Han Moloz taşından Horasandan yapılmıştır. 3.50 x 1.50 ebadında olan giriş yeri bulunmaktadır. Han’ın Yuvarlak kemerli kapısından içeri girince 4 adet paye bulunmaktadır. Dört köşe olan bu payelerin alt kısımları kesme taştan üst tarafları da enli tuğlalardan yapılmıştır. Tavanlar bir nevi tekne tonozludur. Pencereleri restorenin ardından korumalı şekilde yapılmıştır. Han’ın boyu 20.50 eni 11.00 metre, yüksekliği 3.50 metredir. Duvar kalınlıkları birer metredir. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2012 yılında aslına uygun şekilde restoresi yapılarak Hanönü Belediyesine teslim edilmiştir.

Hanönü yakınlarında bulunan Arapça yazılı bir kitabe Kastamonu Üniversitesi Tarih öğretmeni Cevdet Yakupoğlu tarafından okutularak Türkçeye çevrildi. Kitabede Tarihi Han’ın kim tarafından yaptırıldığı gün ışığına çıkarıldı.

Kitabe’de Hanın kitabesi Arapça’dır. Kitabede hanın yerinin nerde olduğu yazılmamıştır. Ancak kitabe o yörede bulunduğuna göre ve civarda başka bir han olmadığına göre ilçe merkezindeki hana ait olduğunu % 99 söyleyebiliriz.

Arapça kitabenin Türkçe özeti:

“Bu han, gelen-geçen yolcuların kalması için hayır amaçlı olarak, Candaroğlu beylerinden İsfendiyar Bey (ölümü Şubat 1440)’in hükümdarlığı zamanında, onun eşi Tatlu Hatun tarafından miladi 1437 yılında yaptırılmıştır.”

Açıklama: Han, günümüzden yaklaşık 575 yıl önce bir kadın hayır sahibi tarafından yaptırılmıştır. Candaroğulları Beyliği dönemi eseridir. Yani Osmanlıların Kastamonu’yu ele geçirmelerinden 23 yıl önce yapılmıştır diye belirtilmiştir.

Haber: Hasan YILMAZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ