Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,89 / Satış: 5,91
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

Taşköprü doğalgaz istiyor

Taşköprü doğalgaz istiyor
  • 13.09.2014
  • 1.254 kez okundu
Reklam

Kara’dan doğalgaz konusunda Taşköprü’ye kara haber!

 

Kara: “KARGAZ olarak Taşköprü bizim programımızda yok”

 

Geçtiğimiz günlerde 2011 yılında Kastamonu’da yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirme toplantısı yapan ve “EPDK isterse Taşköprü’de gaz olur” şeklinde açıklama da bulunan KARGAZ Genel Müdürü Mevlüt Kara, Taşköprü ile ilgili yaptığı açıklamada geri adım attı.

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama sonrası Taşköprülülerin beklenti içine girmesi üzerine konuyla ilgili açıklama yapan Kara, EPDK’nın Taşköprü’yü doğalgaz kapsamına alması için KARGAZ olarak kendilerinin bu yönde talepte bulunmalarının gerektiğini, KARGAZ yönetimi olarak şuan ve ileriye yönelik ise hiçbir şekilde Taşköprü’nün kendi programlarında olmadığını ve bu yönde talepte bulunmayacaklarını ifade etti.

Nüfus konusunda Taşköprü’nün yetersiz olması ve 3 milyon TL gibi bir yatırım yapılarak Taşköprü’de evlere doğalgaz getirmelerinin mümkün olduğuna değinen Kara, Taşköprü’ye doğalgaz hattı için 40 km ilave hat yapmaları gerektiğini ve şuanda Kastamonu’ya gelen iletim hattının kullanım olarak sınırda bulunduğunu söyledi.

Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan’da Kastamonu’nun iki büyük ilçesinden biri olmaları ve yaşanılırlık düzeyinin yüksekliği, alt ve üst yapının yeterliliği konusunda ülke genelinde en üst seviyelerde olmaları başta olmak üzere birçok anlamda doğalgazı en çok hak eden ilçelerden biri olduklarını kaydetti.

Uzun süredir doğalgaz konusunda gerek EPDK’ya gerekse KARGAZ’a girişimde bulunduklarını dile getiren Arslan, EPDK’ya yaptıkları başvuruda “Karabük, Kastamonu, Çankırı, Gerede, Safranbolu, Tosya, Korgun ve Seydiler” şehirlerinde doğalgaz dağıtım ve satış yetkisine sahip olan KARGAZ Doğalgaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret AŞ.’nin kurumlarına sınırlarının genişletilmesi yönünde talepte bulunması gerektiği konusunda yanıt geldiğini ve fakat bunun aksine KARGAZ yönetiminin yaptığı açıklamada konuyla ilgili sorumluğu EPDK’ya atmasından rahatsızlık duyduklarını ve Taşköprülüler olarak doğalgaza kavuşmak adına her türlü girişimde bulunmaya devam edeceklerini belirtti.

EPDK’dan gelen yanıt üzerine geçtiğimiz yıl mayıs ayında KARGAZ’a bu konuda bir başvuru yaptıklarını da ifade eden Arslan, geçen bu süre zarfında KARGAZ yönetiminden kendilerine hiçbir şekilde olumlu yada olumsuz yanıt alamadıklarını ve Taşköprülüler olarak bundan üzüntü duyduklarını söyledi.

Taşköprü Belediye Başkanı Arslan, KARGAZ Genel Müdürü Mevlüt Kara’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamadan ilçe olarak heyecan duyduklarını ve bu açıklamadan sonra kendilerini arayarak “Beyanatınızdan heyecanlandık” diye sorduğumuzda açıklamalarının basının yanlış anladığını ve yönetimlerinin bu konuda bir girişimlerinin olmasının mümkün olmadığını belirttiğini ve bu konudan oldukça rahatsızlık duyduklarını dile getirdi.

Arslan son olarak ise konu sonrası Ankara’da milletvekilleriyle de görüştüklerini ve bu konuda sayın milletvekillerinin KARGAZ’ın talepte bulunmasının ardından EPDK’dan bu kararı çıkartılabilmesi için her türlü desteği verecekleri sözünü aldıklarını ifade etti.

Taşköprü Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Balcıoğlu’da alt yapı bakımından ilçelerinden sanayileşmeye en elverişli yerlerden biri olduğuna değinerek hava kirliliğinin önlenmesi açısında da doğalgazın Taşköprü’ye gelmesinin şart olduğunu ve ticaret ve sanayi odası olarak bu konuda her platformda ellerinden gelen desteği vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

Taşköprü Genç İş Adamları Derneği (TAGİAD) Başkanı Bahri İldemlik ise Taşköprü’nün geleceği içinde önem arz eden doğalgazın her ne pahasına olursa olsun ilçelerine gelmesi gerektiğini ve nüfus bakımından Kastamonu’nun en büyük ilçelerinden biri olmaları nedeniyle doğalgazı en çok hak eden yerlerin başında Taşköprü’nün olduğunu ifade etti.

İldemlik, gerek siyasilerle gerekse sivil toplum örgütleriyle bir araya gelip ilçelerine doğalgazın gelmesi adına her türlü girişimde bulunacaklarını ve ilçelerinin kaderini ilgilendiren bir konunun sadece bu işe rant olarak bakan kişilerin elinde olmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ