Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,76
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,56

Taşköprülü üreticinin çilesi bitmiyor!

Taşköprülü üreticinin çilesi bitmiyor!
  • 13.09.2014
  • 1.345 kez okundu
Reklam

 

Taşköprülü üreticinin çilesi bitmiyor!

Sarımsağı dünyaca ünlü Taşköprü ilçemizde sarımsak üreticileri bir yıllık emeklerinin çalınmaması için pancar üreticileri ise tarladaki mahsullerine domuzların girip zarar vermemesi için geceleri nöbet tutuyor.

Taşköprü’de geçtiğimiz haftalarda hasadı başlayan ve kuruması için tarlada yaklaşık 8-10 gün bekletilmesi gereken sarımsağın zaman zaman iyi para etmesi nedeniyle hırsızlarında ilgisini çekiyor.

Taşköprü merkeze bağlı Kadıköyü sarımsak üreticilerinden oğlu Sefa ile tarlada geceleri tarlada nöbet tutan Süleyman Karakaya, 20 senedir sarımsak üretimiyle uğraştığını, şubat ayında başlayan ve temmuz ayında hasadını gerçekleştirdikleri sarımsağın zahmetli bir iş olduğunu ve zaman zaman tarlalarna hırsızların girerek mahsullerini çalmaya kalktığını belirtti.

Kendilerinin de 1 yıllık emeklerinin çalınıp heba olmaması için sabaha kadar oğluyla birlikte tarlalarında nöbet tuttuklarını söyleyen Karakaya, zaman zaman diğer tarlalardaki komşularıyla da birbirlerini ziyaret ettiklerini kaydetti.

Hırsızlık olayı ile zaman zaman karılaşmalarına rağmen sürekli nöbet tutmak zorunda kaldıklarını geçen yılda tarlalarında gece vakti traktörle tarlalarından sarımsakları çalmak için gelen hırsızları fark etmeleri sonucu hırsızların kaçtığını ifade eden Karakaya, yanlarında tüfek olmasına rağmen kesinlikle bunu kullanmadıklarını ve taraftarı olmadıklarını sadece caydırıcı olarak yanlarında bulundurduklarını dile getirdi.

-“Umarım ithal sarımsak girmez ve yüzümüz güler”

Mübarek gününde tarlada nöbet tutmanın oldukça zor olduğuna değinen Karakaya, sarımsak hasadının ardından depoya kaldırmak için 8 gün tarlada kalıp kuruması gerekşyor. Aksi halde sarımsak çürüyor. Geçen yıl sarımsak fiyatları başlangıçta oldukça iyiydi. Fakat daha sonra ithal sarımsak ülkemize girince fiyatlar yarı yarıya düştü. Sarımsak elimizde kaldı ve bazı üreticiler sarımsaklarını dökmek zorunda kaldı. Umarım bu sene ithal sarımsak girmez ve yüzümüz güler” dedi.

Aynı köyden Mehmet Ertürk isimli sarımsak üreticisi ise sarımsağın zahmetli bir iş olduğunu ve emeğinin çok olduğunu bu nedenle de hırsızlara karşı tarlalarında sarımsaklarını beklemek zorunda kaldıklarını söyledi.

Sarımsakların iyi para ettiği yıllar hırsızlık olayları çok oluyor diyen Ertürk, bu yılda şimdiye kadar kg fiyatı 3-4-5 TL’ye kadar sarımsağın alıcı bulduğunu ve bunun başlangıç için iyi fiayat olduğunu ve hırsızların ilgisini sarımsağın çekmesinden korktuklarından tarlalarında nöbet tuttuklarını kaydetti.

Ramazanda tarlada beklemenin zorluğuna da değinen Ertürk, akşamları sabaha kadar tarlalarında beklediklerini sahurda ise komşularıyla sırayla evlerine gidip sahur yemeğini yediklerini ifade etti.

-Üretici umutlu-

Fiyatlarında geçen yıla oranla bu yıl daha iyi olacağına inandıklarını belirten Mehmet Ertürk, “Bunun sebebi de bu sene sarımsağın verimi biraz daha düşük. Bu nedenle fiyatlar yüksek olur. Fakat dışardan ithal sarımsak girersede ne olacağını bilemiyoruz. Ama bu yıl sarımsak fiyatlarından ümitliyiz. Bizim sarımsaklarımızda kuturlu (İri). Emeğimizin karşılığını alacamızı umuyoruz” şeklinde konuştu.

-Sarımsak bizim herşeyimiz-

Babasıyla birlikte tarlada nöbet tutan lise son sınıf öğrencisi Sefa Karakaya’da Ramazan ayı olması gecelerin uzun olması nedeniyle sahurda babasıyla sırayla eve gidip sahur yemekelrini yediklerini kaydeden Sefa Karakaya, “Bu şekilde tarlamızı yalnız bırakmıyoruz. Bugüne kadar sarımsak parasıyla okuduğunu bu senede dershane ve okul masraflarım içinde sarımsak benim kaynağım oldu. Allah nasip edere üniversiteyi de kazanırsam yine sarımsak parasıyla okuyacağım. Sarımsak bizim herşeyimiz” dedi.

-Pancar üreticisinin başıda domuzlarla dertte-

Taşköprü ilçesinde sarımsak üreticileri hırsızlara karşı ürününü tarlada nöbet tutarak korurken şeker pancarı yetiştiricileri de geceleri tarlalarına girerek mahsulüne zarar veren domuzlara karşı geceleri tarlalarında nöbet tutuyor.

Taşköprü’ye 7 km uzaklıktaki Olukbaşı köyü çiftçilerinden ve köy muhtarı olan Yakup Fırat’ta torunu Emrah ile birlikte köyün yakınındaki tarlalalarında domuzların mahsullerine hasar vermesini önlemek amacıyla nöbet tutuyor.

Fırat, gerek pancarlarını gerek bostanlarını gerekse arpa ve buğdaylarında domuzların girerek hasar verdiğini ve yeteri kadar mahsullerini alamadıklarını belirtti.

Yetkililerden buna bir çare bulmalarını isteyen Fırat, domuzların her yıl üremesinin arttığını ve yılda bir domuzun 8-9 tane yavru yaptığını bu nedenle de nöbet tutmadıkları zaman ürün alamadıklarını söyledi.

Domuzun nohut, mısır ve patatesinde düşmanı olduğuna dikkat çeken Fırat, “Emeğimizin heba olmasını istemiyoruz. Yetkililer sesimizi duysun. Mart ayında dikime başladığımızın pancarın sökümü onbirinci ayda gerçekleşir. Bizde onbirinci aya kadar burada nöbet tutmak zorundayız” dedi.

Dedesiyle birlikte nöbet tutan Emrah Fırat şunları kaydetti: “Aldığımız ekinlerimizde, arpalarımızda, yulaflarımızda domuz bize düzgün bir mahsul aldırmadı. Şimdi pancar tarlarımız ve bostanlarımız var. Bu şekilde giderse pancar tarlalarımız ve botanlarımızda bize verim aldırmayacak. Biz yetkililerden bu konuya bir önlem alınmasını istiyoruz. Biz gece başayıp sabah 04:00’e kadar tarlada domuz bekliyoruz. Bunun bir çaresi olması lazım. Teraviden çıkınca geliyorum. Sabaha kadar bekliyoruz. Dedemle bazen sırayla geliyoruz. Geçtiğimiz günlerde de tarlada beklerken bir domuzun geldiğini gördüm. Vurmak için attım fakat vuramadım. Ayrıca mübarek gün olması nedeniyle de can yakmak ta istemiyoruz. Devletimizin buna bir çare bulabileceğine inanıyoruz.”

Haber: Celal BEKİROĞLU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ