Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,79 / Satış: 5,81
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Taşköprü’nün kuması tarlaya indi!

Taşköprü’nün kuması tarlaya indi!
  • 13.09.2014
  • 1.077 kez okundu
Reklam

-Çin tohumu sarımsağın Taşköprü’de hasadı başladı

-Taşköprü’nün kuması tarlaya indi!

 

Sarımsağı dünyaca ünlü Taşköprü ilçemizde son yıllarda ekimi başlayan Çin tohumu sarımsağın hasadı başladı. Geçen yıla nazaran eken üretici sayısında ve üretiminde artış olduğu gözlenen Çin tohumlu sarımsağın Taşköprü’de ekiminin yapılmasına ise tepkiler geldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Taşköprü Sarımsak Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Eligüzeloğlu, Taşköprü sarımsağının kükürt, fosfor ve içinde barındırıdğı kansere karşı etkili selenyum maddesiyle diğer sarımsaklardan ayrıldığını ve dünyaca üne sahip olduğunu ve bu aşamaya gelmenin hiçte kolay olmadığını ve bugün gelinen aşamada bazı çıkar çevrelerinin ve maalesef kendinden başkasını düşünmeyip Taşköprü’ye hainlik eden üreticilerin Çin tohumlu sarımsak yetiştirmelerini esefle kınağını kaydetti.

Eligüzeloğlu, yapılan birçok araştırma ile benzerlerinden kalite yönüyle ayrılan ve geçtiğimiz yıllarda patenti alınan Taşköprü sarımsağı gibi kaliteli ve uzun ömürlü Allah’ın bu yöreye bahşettiği ve 4 bin sarımsak üreticisinin "Beyaz Altın" diyerek taçlandırdığı ve geleceğini bağladığı Taşköprü sarımsağına yapılan bu hainliği kabullenemediklerini belirtti.


 

-Çin tohumlu sarımsağın zararları-

10 aylık ömrü olan Taşköprü sarımsağından arta kalan 2 aylık süre zarfını kendilerine göre doldurmak amaçlı yaptıklarını kaydeden maalesef Taşköprülü bazı üreticiler şurda yanılgıya düşüyorlar diyen Eligüzeloğlu, sadece 2 bin ton civarında piyasası olabilecek bu sarımsağı 2 aylık süre zarfında çok daha fazla üretici diktiğinde ömrü kısa olan bu sarımsak üreticisinin elinde kalacak diyerek Çin tohumlu sarımsağın Taşköprü’de yetiştirilmesinin zararlarını şu şekilde özetledi: "Kükürt, fosfor ve selenyum maddesini Taşköprü sarımsağına veren toprağımızın anotomisi zamanla bozularak birçok bölgede zaten üretilmekte zorluk çekilen Taşköprü sarımsağı bu nedenle kısa bir süre sonra eski kalitesini koruyamayacaktır. Aynı zamanda tohumu olmayan Çin sarımsağının her yıl dışardan gelen tohumla üretimi yapılacak ve bu Çin tohumundan Taşköprü topraklarına çeşitli hastalıkların bulaşmasının önünü açacaktır. Yanı başında bulunan Taşköprü sarımsağının genlerini de etkileyen Çin sarımsağı Taşköprü sarımsağının kalitesini düşürüp genlerini değiştirecektir. Bu sarımsağın Taşköprü’de çoğalmasıyla ülke genelindeki tüketicinin Taşköprü sarımsağına bakışı zedelenecek ve toplamında bugüne kadar verilen emek yapılan reklam boşa gidecektir. Bu üreticiler ve bunları destekleyen bazı tüccarlar maalesef 4 bin üreticinin bindiği dalı kesmektedirler" dedi.


 

-Üreticiler olarak birliğimizi güçlendirmeliyiz-

Sarımsak Üreticileri Birliği Başkanı Eligüzeloğlu, son olarak şunları kaydetti: "Sarımsak üreticilerimizde maalesef bu konuya çok duyarsız kalmakta. Birliğimize yeteri kadar destek vermedikleri için bizlerinde bu mücadele de eli zayıflamakta. Taşköprü sarımsağının sorunlarının çözümü için birliğimizin güçlenmesi şart. Üreticilerimiz malesef hep başkalarından birşey beklemekte. Fakat bu ürün asıl olarak biz üreticilerin. Bu nedenle sorunun ana muhatabı olan bizler bu önemli konuda mücadelemizi kesmemeli. Çin tohumlu sarımsağın topraklarımızda yetiştirilmesi ve zamanla tahribatına engel olmalıyız."

 


 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ