Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,54 / Satış: 5,56
€ EURO → Alış: 6,14 / Satış: 6,16

TDH’de doktor sıkıntısı!

TDH’de doktor sıkıntısı!
  • 13.09.2014
  • 1.392 kez okundu
Reklam

Taşköprü Devlet Hastanesi’nde boşalan kadrolara atama yapılmaması vatandaşın tepkisine yol açtı

Taşköprü Devlet Hastanesi’nde doktor sıkıntısı!

 

Taşköprü Devlet Hastanesi’nde zorunlu görev süresi dolan doktorların tayin ve istifaları ile bölgede sayılı büyüklükte olan TDH’de doktor sıkıntısı yadsınamaz dereceye çıktı.

Yakın zamana kadar kadrosundaki doluluk oranı yüksek olan Taşköprü Devlet Hastanesi’nde son olarak anestezi uzmanı Alpay Ateş’in istifa ederek Karabük Üniversitesi’ne Yrd. Doç Dr. Olarak göreve başlaması ve diğer anestezi uzmanı İrem Ünal’ıda istifa ederek İstanbul’da bir özel hastane ile anlaşmasının ardından TDH’de ki 2 anestezi kadrosuda boş kaldı ve şuana kadar herhangi bir atama yapılmadı.

Geçtiğimiz aylarda tek dahiliye uzmanı Hüseyin Bıyıklı’nın da başhekimliğe getirilmesinin ardından bu alanda ki 2 kadroda boş kaldı ve Kastamonu’dan haftada 3 gün Kamu Hastaneleri Birliği tarafından görevlendirilen doktorlar dönüşümlü olarak gelmeye başladı ve geçici olarakta olsa gelen bu çareye vatandaşlar taşıma suyla değirmen dönmeyeceği ve kalıcı doktorlar istedikleri konusunda eleştiri getirdiler.

Taşköprü DH’nin doktor sıkıntısı saymakla bitmeyecek türden. Ortopedi uzmanı Mehmet Fatih Erol’da 2 ay önce istifa edip özel hastaneye geçince Taşköprü’de ortopedi uzmanı da kalmadı ve hastalar en yakın olarak Kastamonu’ya gitmeye başladılar.

Bunun yanında Kulak Burun Boğaz Uzmanı ve aslen Taşköprülü olan ve vatandaşların gönlünde büyük yer eden Abdullah Onur Göksel’de, Kastamonu Münif İslamoğlu Devlet Hastanesi’ne tayin oldu ve Kulak Burun Boğaz uzmanı sayısı ilçemizde 1’e düştü.

Ayrıca geçtiğimiz aylarda başhekim Mustafa Kuşak’ın Kastamonu Münif İslamoğlu DH’ne başhekim olarak atanmasının ardından TDH’deki genel cerrah uzmanı sayısı 1’e düştü ve Kuşak’ın yerine herhangi bir genel cerrah uzmanı atanmadı.

5 pratisyen hekim kadrosu olan TDH’de 2 kadronun dolu olduğu şu günlerde ise mevcut pratisyen doktorların zorunlu hizmetlerinin önümüzdeki aylarda tamamlanmasının ardından istifa ederek özel hastanelere geçeceği bilgisine ulaşıldı.

Taşköprü Devlet Hastanesi’nde 1 tane bulunan aile hekimi kadrosu ise ilk günden beri boş durumda.

TDH’deki doktor eksikliği saymakla bitmiyor, göz hastalıkları uzmanı ise TDH’ye yaklaşık 8 yıldır hiç gelmedi. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı, Psikolog, Biyokimya uzmanı ve Radyoloji uzmanı ise TDH’nin hiç dolmayan kadroları arasında yer alıyor. Ve emar, tomografi, röntgen ve ultrason gibi ihtiyacı olan hastalar Kastamonu ve yakın bölgeye gitmek zorunda kalıyor.

4 tane diş hekimi kadrosu olan TDH’de 3 diş hekiminden birinin tayini ise Kastamonu’ya çıktı ve bu alanda eksiklik baş gösterdi.

Taşköprü DH’nin kanayan yaralarından biri ise böylesi sadece ülkemizde olur dedirtecek tarzdan. Sadece 1 diyetisyen kadrosu bulunan hastane mevcut diyetisyenin Sağlık Bakanlığı tarafından 2 yıldır Ankara’ya geçici görevle görevlendirilmesi ve Taşköprü’deki kadroyu işkal etmesi nedeniyle TDH’ye herhangi bir diyetisten ataması maalesef yapılamıyor.

Kastamonu’nun en büyük iki ilçesinden biri olan Taşköprü’de bulunan Devlet Hastanesi’nin doktor sıkıntısı saymakla bitecek gibi değil.

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü web sayfasından edindiğimiz bilgilere göre Taşköprü halkının da en büyük beklentisi Ağustos ayının ortalarında yapılması beklenilen 52. dönem kura ilanlarında Taşköprü Devlet Hastanesi’nde ki bu eksikliklerin giderilerek gerekli atamaların yapılması. Taşköprülüler çok daha küçük ilçelerde doktor sıkıntısı yokken bölgede bir çok alanda öncü olan ilçelerindeki doktor sıkıntılarının giderilmesi ve bu konuda ilgililerin destek vermesini istiyor.

 

Haber: Emre ÖZKAN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ