Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,44 / Satış: 7,47
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,05

Tekin: “SGK hep yanınızda”

Tekin: “SGK hep yanınızda”
  • 13.09.2014
  • 1.271 kez okundu

Bugünden Yarına Sosyal Güvenlik Kurumu Hep Yanınızda.

Sosyal güvenlik; kişilerin sağ, çalışabilir, sağlıklı ve prim ödeyebilecek seviyede oldukları dönemde kendilerinden kabul edilebilir seviyede prim almak suretiyle, onların ölümlerinde ailelerine; hastalık veya yaşlılık nedeniyle çalışamadıklarında kendilerine bir gelir sunmak, kendileri veya aile fertleri hastalandığında ise onlara sağlık hizmeti sağlamak için kurulan sistemdir. Kısaca Sosyal Güvenlik Kurumu iştirakçilerinin kara gün dostudur. Onlara en çok ihtiyaçları olan dönemde elini uzatarak toplumsal refaha önemli ölçüde katkıda bulunur.

İşte bu kutsal ve hayati görevi yerine getiren Sosyal Güvenlik Kurumu; 5510 Sayılı Kanunun 01.10.2008’ de yürürlüğe girmesiyle birlikte Ülkemizde yaşayan çocuk, genç, işçi, esnaf, memur, işsiz, yaşlı, muhtaç, sığınmacı, yabancı kısacası tüm insanlara hitap eden bir kurum haline gelmiştir. 5510 Sayılı Kanunla tüm çalışanların primleri Sosyal Güvenlik Kurumunda toplanmaya, herkese eşit ve ulaşılabilir sağlık hizmeti verilmeye başlanmıştır. Sosyal Güvenlik Reformu sayesinde, Genel Sağlık Sigortasından emeklilik sistemine kadar birçok alanda köklü değişiklikler yapılmış, isteğe bağlı sigortalılar, 18 yaşına kadar çocuklar, vatansız ve sığınmacılar, Türkiye’de ikamet eden ve kendi ülkesinde sigortalı olmayan yabancı ülke vatandaşları da dahil olmak üzere Genel Sağlık Sigortası ülke çapında yaygınlaştırılarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesinin önü açılmıştır.

Sağlıktaki suiistimalleri önlemek amacıyla avuç içi damar izi tarama sistemi, eczane reçetelerinin elektronik ortamda yazılması, e reçete, e rapor ödemesi, akılcı ilaç kullanımı, 5502 sms bilgilendirme, ALO 170 web chat gibi yenilikçi uygulamalar ile her geçen gün dünya ülkeleri arasında izlenen ve örnek alınan bir Kurum haline gelmiştir.

Sosyal Güvenlik “Hayat Garantisidir!”Amacı; sizi ve ailenizi, hayatın risklerine karşı korumak ve herkese insanlık onuruna yaraşır bir yaşam düzeyi sağlamaktır.Çalışamaz duruma geldiğinde;kimsenin size bakmadığını, yaşlandığınızda;hiçbir gelirinizin olmadığını, hastalandığınızda; nasıl tedavi olacağınızı düşünün! Geleceğinizden kaygı duymamanız için sosyal güvenceniz olsun. Sosyal güvenliğe kayıtlı olmak; “güvenli çalışmak, düzenli ve hayat boyu bir gelire sahip olmak, devamlı sağlık hizmetlerinden yararlanmak”demektir.

Sosyal Güvenlik Kurumu, Merkez Müdürlüğü olarak 13 Mayıs Salı günü Manisa’nın Soma İlçesinde meydana gelen elim kaza nedeniyle, Milletimizin acısını yürekten paylaşıyor, kazada hayatını kaybeden madenci şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyor, bu tür felaketlerin bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz.


                                                        Halil TEKİN

                              Taşköprü Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ