Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

TKDK’dan sarımsak üreticisine müjde

TKDK’dan sarımsak üreticisine müjde
  • 13.09.2014
  • 1.482 kez okundu

TKDK’dan sarımsak üreticisine müjde

 

Sarımsağın üretimine ve işlenmesine yönelik makine ve ekipman alımına destek verilecek.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kastamonu İl Koordinatörlüğü, sarımsak üreticisini yakından ilgilendiren bir müjdeyi kamuoyu ile paylaştı.

TÜİK sınıflandırılmasında sadece sebze olarak kabul edildiği için yalnızca işleme, paketleme ve soğuk depolama yatırımları konusunda destek gören sarımsak, bundan böyle tıbbi ve aromatik bitki olarak da kabul edilecek. Sarımsak bu kapsamda, üretim ve işlemeye yönelik makine ve ekipman alımında da destek görecek.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kastamonu İl Koordinatörlüğü’nden konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle: “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kastamonu İl Koordi-natörlüğü tarafından ilimizde verilecek olan hibe destekleri kapsamında sarımsak TÜİK sınıflandırılma-sında sebze olarak kabul edildiği için yalnızca işleme, paketleme ve souğu depolama yatırımları desteklen-mekte idi. İl Koordinatörlüğümüzün üniversitelerle yapmış olduğu yazışmalar sonucunda Sarımsağın Tıbbi ve Aromatik bitki olarak değerlendirilebileceği konusunda olumlu görüş alınmıştır. Buna istinaden sarımsak bitkisinin üretimine ve işlenmesine yönelik makine ve ekipman alımına destek verilecektir. İli-mizde önemli bir potansiyele sahip olan sarımsak üre-timine büyük bir katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. Bunun için gerekli altyapı çalışmalarına da gerekli desteği veriyo-ruz. Daha detaylı bilgi için potansiyel yatırımcılarımızı ve çiftçilerimizi Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kuru-mu (TKDK) Kastamonu İl Koordinatörlüğümüze bekliyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ