Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,45 / Satış: 5,47
€ EURO → Alış: 6,19 / Satış: 6,21

Toplu süt sağım merkezi ve cami açıldı

Toplu süt sağım merkezi ve cami açıldı
  • 13.09.2014
  • 974 kez okundu
Reklam

Akdoğan köyünde toplu süt sağım merkezi ve cami açıldı

Taşköprü ilçemize bağlı Akdoğan köyünde toplu süt sağım merkezinin açılışı yapıldı. 

Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, açılışta yaptığı konuşmada, iklim şartlarından dolayı Kastamonu’da tarımdan ziyade hayvancılığın daha ön plana çıktığını söyledi.

Hayvancılık konusunda pazarın taleplerini karşılayıcı çalışmaların yapılması gerektiğini ifade eden Bektaş, şöyle konuştu: "Pazar bizden öncelikli olarak nitelikli süt istiyor. Burada, hayvancılığı vatandaşımızın ana gelir kapılarından biri haline getirebilmek için hayvancılığın temel sorunlarını çözmemiz ve vatandaşımızın hayvancılığı yapmasını kolaylaştırmamız gerekiyor. Hayvancılıkla uğraşmak ayrı bir iştir. Sütle uğraşmak ayrı bir iştir. Başlı başına bir yüktür. Onu ineğin altına oturanlar, o sütü oradan alıp temiz imkanlarla soğuk tanka kadar ulaştıranlar bilir. Bu sistemle bu iş tamamen ortadan kalkıyor. Hayvancılık neredeyse yüzde 30-40 kolaylaşmış oluyor. Özellikle köylü kadınlarımızın işleri epeyce hafiflemiş oluyor."

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Yaman ise köyde 569 adet büyükbaş hayvandan yıllık 377 ton çiğ süt üretimi gerçekleştirildiğini vurgulayarak, proje bedeli olan 166 bin 860 liranın tamamen İl Özel İdaresi’nin bütçesinde karşılandığını kaydetti.

Köy muhtarı Celal Ergün ise Vali Bektaş’ın gayretleri üzerine köylerine böyle bir tesisin kazandırılmasından memnuniyet duyduklarını kaydederek İl Özel İdaresi, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğü yetkililerine teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Vali Bektaş ve AK Parti Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen tarafından sağım merkezinin açılışı yapıldı.

Sağım merkezinin açılışının ardından köylüler tarafından yaptırılan köy caminin açılışı gerçekleşti. Caminin oldukça güzel olduğuna değinen Vali Bektaş ve beraberindekilere açılışların ardından yemek ikram edildi.

Açılış törenine, Taşköprü Kaymakamı Ali Yılmaz, Taşköprü Belediye Başkan Vekili Yılmaz Korkmazer, İlçe Garnizon Komutanı Tuncay Özbek, İl Emniyet Müdürü Sami uslu, Jandarma Alay Komutanı Albay Tevfik Anzerlioğlu, AK Parti Taşköprü İlçe Başkanı Av. Fazıl Pehlivan, il müdürleri, şube müdürleri, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ