Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,65 / Satış: 4,67

TRT’de Taşköprü sarımsağı konuşulacak

TRT’de Taşköprü sarımsağı konuşulacak
  • 13.09.2014
  • 1.001 kez okundu
Reklam

TRT Anadolu 27 Temmuz çarşamba günü sabah 8:30 – 9-45 saatleri arasında Taşköprü sarımsağını konu ediyor. Canlı yayınlarında yapılacağı programa ilimizden Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, Taşköprü Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu katılacak.

Haftasonunu ilimizde geçiren TRT ekibi, TRT Anadolu kanalındaki “Bu Toprağın Sesi” programı ve yeni yayın döneminde TRT Okul kanalında başlayacak olan “Tarım Gıda Yaşam” programı için Kastamonu merkez ve Taşköprü’de çekimler yaptı.  Çekimlerin bir kısmı 27 Temmuz Çarşamba günü TRT Anadolu kanalında sabah 8:30’da başlayacak olan “Bu Toprağın Sesi” Programında kullanılacak.

Programda 75 dakika Taşköprü sarımsağı konuşulacak. Programda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan ve Taşköprü Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik’te  canlı yayında TRT’nin sorularını yanıtlayacak.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, Taşköprü İlçe Müdürü Satı Mehmet Sezer ve Serdar İzbeli’nin eşlik ettiği TRT ekibi, 2 günlük çekim programının ilk gününde Alatarla köyünde İsa Erdoğan ve Mehmet Güler’e ait sarımsak tarlalarında çekimler yaptı. Sarımsağın aşamaları görüntülendi ve çiftçi söyleşileri yapıldı. Sarımsak tarlalarının görüntüleri alındı, bölgenin önemli üreticisi Reis Gıda ziyaret edildi. 2. Gün ise Taşköprü Kent Parkında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, Serdar İzbeli, Reis Gıda Sarmoni Entegre Tesisi Müdürü Orhan Reis ve Taşköprü Sarımsak Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Eligüzeloğlu’nun katıldığı sarımsak üzerine bir program gerçekleştirildi.  Daha sonra TRT ekibi Taşköprü ve Kastamonu Merkezinden bazı görüntüler aldı ve il merkezinde Kastamonululara mikrofon uzatarak çekimlerini tamamladı.

TRT ekibi, içinde bulunduğumuz zaman diliminin Taşköprü Sarımsağının hasat dönemi olduğunu için çekimler için bu dönemi tercih ettiklerini belirtti. Taşköprü Sarımsağının bir isim olduğunu, yoğun bir emek sürecinden sonra ürünleştiğini, o yüzden bu ürünün aşamalarını, tanıtımı için yapılan çalışmaları, Kastamonu için sarımsağın önemini, Taşköprü sarımsağının taklitleri gibi konularda üreticiyi bilgilendirmek için bu çekimleri yaptıklarını ifade ettiler.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ