Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,43 / Satış: 7,46
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,05

TSM’nden Kırım Kongo uyarısı

TSM’nden Kırım Kongo uyarısı
  • 13.09.2014
  • 1.443 kez okundu

 

Taşköprü Toplum Sağlığı Merkezi’nden KKKA uyarısı

Taşköprü Toplum Sağlığı Merkezi’nden il genelinde artan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nden kaynaklı ölüm oranlarının artması nedeniyle yazılı açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada; Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) etkeni virüs olan bir enfeksiyon hastalığı olduğu, hastalığın etkeni olan virüsün taşıyıcısı olarak rol alan kenelerin, yabani hayvanlar, çiftlik hayvanları ve insanlar arasında virüsün taşınmasına ve çoğalmasına aracılık ettiği belirtildi. Doğal dengelerin bozulmasında ve buna bağlı olarak hastalığın görülmesinde sürekli avlanma yasağı veya kontrolsüz avcılık ve yayla yasağı gibi faktörlerin de önemli etkileri bulunduğuna değinilen açıklamada şunlar kaydedildi: “Hasta insanların kanlarıyla kontrolsüz temas ile insandan insana hastalığın geçmesi de söz konusudur. Hastalığın tedavisinde uygulanabilecek etkililiği bilimsel olarak ispatlanmış bir ilaç ile yine etkinliği bilimsel çevrelerce kabul görmüş uygulanabilir bir aşı mevcut değildir. Hastalığın bulaşmasının kontrolünde, kişisel korunma önlemlerinin alınması, halka kişisel korunma yolları ile ilgili eğitimler verilmesi ve hayvanların ilaçlanarak kene sayısının azaltılması amaçlanmaktadır.”

KİŞİSEL KORUNMA TEDBİRLERİ

 

Kişisel korunma önlemleri KKKA riski olmasa bile, kenelerle bulaşabilen diğer hastalıklardan da korunmak için her zaman uygulanması gereken hususlardır.

Kene riski olan yerlerde bulunulduğunda, vücudu tamamen örtecek giysiler giyilmeli ve açık renkli elbiseler tercih edilmelidir.

Kenelerin vücuda girebileceği açıklıkların kapatılması önemlidir (Pantolon paçalarının çorap içine konulması, çizme giyilmesi vb.).

Vücut kene yönünden sık sık kontrol edilmeli, kene varsa bir pens veya cımbızla, kenenin deriye yapıştığı yerden tutulup sağa sola oynatılarak çivi çıkarır gibi çıkarılmalıdır. Kene vücuttan ne kadar kısa sürede çıkarılırsa hastalık riski de o kadar azalmaktadır. Keneyi vücuttan uzaklaştırma konusunda bilgi sahibi olmayanlar dışında, vücuda yapışş kenenin uzaklaştırılması için Sağlık kuruluşuna başvurmaya gerek bulunmamaktadır. Vücuttan kene uzaklaştırmak usulünce yapıldığı takdirde kolayca ve risksiz yapılabilecek bir işlemdir. Kene çıkarıldıktan sonra kenenin yapışğı yere tentürdiyot gibi antiseptik maddeler sürülmelidir. Vücudundan kene yapışan kişiler 10 gün kadar ani başlayan ateş, bas ağrısı, yoğun halsizlik, bulantı ve kusma gibi şikâyetler yönünden kendilerini izlemeli, böyle bir şikâyetin olması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. 


Vücuttan uzaklaştırılan keneler çamaşır suyu, alkol veya insektisit içine atılarak öldürülmelidir.

Vücut üzerindeki keneler öldürülmemeli ve patlatılmamalıdır.

Keneleri vücuttan uzaklaştırmak amacıyla üzerlerine sigara basmak veya kolonya ve gazyağı dökmek gibi yöntemlere başvurulmamalıdır.

İnsanların veya hayvanların kanlarına korunmasız temas edilmemelidir.


 

UNUTMAYINIZ!!!

1. Tarla, çayır, piknik gibi yerlerden eve dönüldüğünde kendi vücudunuzu ve çocuklarınızın vücudunu (özellikle kulak arkası, koltuk altları, kasıklar, bayanlarda göğüs altı ve diz arkası ) kontrol ederek kene olup olmadığına bakınız.

2. Kene tutunması tespit ederseniz pens veya eldiven, bez gibi bariyerleri kullanarak çıkartınız. Eğer çıkartamıyorsanız mutlaka sağlık kuruluşuna gidiniz.

3. Keneyi çıplak elle öldürmeyiniz ve patlatmayınız, üzerine sigara basmayınız veya kolonya dökmeyiniz.

4. Kene tutunması (yapışması) ayıplanacak veya toplumdan gizlenecek bir konu değildir. Herkesin başına gelebilecek bir durumdur, gizlenmesi durumunda tedaviye başlanması ne kadar gecikirse hastalığın seyri ve sonucu çok ağır olacağı bilinmelidir.

5. Kene tutunmasından sonra 10 gün içinde ileri derecede halsizlik, ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, kırıklık, , belirgin iştahsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi belirtiler ortaya çıktığında hemen sağlık kuruluşuna başvurunuz.

 

                                                                                Taşköprü Toplum Sağlığı Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ