Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,45 / Satış: 5,47
€ EURO → Alış: 6,19 / Satış: 6,21

TSO’dan “Engelsiz Yaşam projesi”

TSO’dan “Engelsiz Yaşam projesi”
  • 13.09.2014
  • 944 kez okundu
Reklam

Taşköprü TSO’nun projsi onaylandı

Taşköprü TSO’dan "Engelsiz yaşam projesi"

Türk Ulusal Ajansına yapılan 500 proje müracaatından 95 proje kabul gördü. Taşköprü Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaptığı Hayat Boyu Öğrenme Programı Leonardo da Vinci Ortaklık Projesi kapsamında sunduğu "Engelli genç bireylerin okul yaşamından, iş ve yetişkinlik sürecine geçiş sürecinin desteklenmesi" isimli proje T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Başkanlığı tarafından kabul edilen projeler arasına girmeyi başardı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Taşköprü TSO Başkanı Murat Balcıoğlu, Geçtiğimiz yıl ahşap üzerine gerçekleştirdikleri projenin ardından bu yılda engelsiz bir yaşam için hazırladıkları projenin kabul gördüğünü ve gerekli aşamaların katedilmesinin ardından projeye en kısa sürede start vermeyi planladıklarını kaydetti.

Balcıoğlu, bu projenin engelli gençlerin okul yaşamından iş ve yetişkin yaşamına geçiş sürecini desteklemek için yapıldığına dikkat çekerek projenin 2012-2014 yılları arasında gerçekleştirileceşeğini ifade etti.

Proje sorumluluğunu Taşköprü TSO Genel Sekreter Yardımcısı Ragıp Gültekin’in üstlendiği projenin ortakları arasında Türkiye’den 3 kurum bulunuyor. Bu kurumlar ise Taşköprü Ticaret ve Sanayi Odası, Mamak Rehberlik ve Araştırma Merkezi, Özkent Akbilek İş Okulu.

Ayrıca Avrupa Birliği ülkelerinden Almanya’dan I Hamburg, C Hamburg HAMBURG CONSULTING GbR (Ortak), Malta’dan Caritas Malta Epilepsy Association (Ortak), Romanya’dan Universitatea din Petrosani (ortak) projenin ortakları arasında bulunuyor.

İki yıl sürecek olan proje kapsamında yurt dışına Romanya, Almanya ve Malta ülkelerine geziler düzenlenip buralarda engelli vatandaşlara yönelik yapılan çalışmalar yerinde görülecek. Okul hayatında gençleri iş ortamına kazandırmada ne tür aktiviteler yapıldığı ve çalışma yerleri hakkında fikir sahibi olunacak. Ayrıca okullarda engelli öğrencilerin nelere ihtiyaçları var öğrencilere ve velilere sorarak ortaya çıkan bilgiler Taşköprü’de uygulmaya konulacak.

 

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ