Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 4,03 / Satış: 4,05
€ EURO → Alış: 4,96 / Satış: 4,98

Üretici Çin tohumuna tepkili

Üretici Çin tohumuna tepkili
  • 13.09.2014
  • 908 kez okundu
Reklam

Dünyada en kalitelisinin Taşköprü ilçemizde üretildiği ve adına festivaller düzenlenen Taşköprü Sarımsağı’nın başı son senelerde ilçede ekilen Çin sarımsağı tohumuyla dertte.

Son olarak birkaç haftadır ilçede 10-11 çiftçi tarafından ekimi yapılan Çin sarımsağı ve dışarından çok miktarda giren ithal sarımsak nedeniyle kendi mahsullerinin satılmadığını ve ürünlerinin ellerinde kaldığını söyleyen çiftçiler isyan etti.

Taşköprü Sarımsak Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Eligüzeloğlu, Taşköprü sarımsağının içinde bulundurduğu kendine özgü selenyum maddesi ile kükürt ve fosfor oranının yüksekliği ile diğer sarımsaklardan ayrıldığını ifade etti.

Sarımsak üreticileri olarak iki konudan muzdarip olduklarını söyleyen Eligüzeloğlu, “Bunlardan bir tanesi Türkiye’ye Çin sarımsağı ithalatının önlenilmesi. Diğeri de Taşköprü’ye dikilen Çin sarımsağı tohumunun ekiminin önlenilmesi. Taşköprü sarımsağının kalitesi diğer sarımsaklarla boy ölçüşebilecek durumda. Bundan hiçbir endişemiz yok. Ancak Çin sarımsağının maliyetinin çok düşük olması dolayısıyla da fiyatının çok düşük olması bizim Çin sarımsağı ile rekabet şansımızı azaltıyor ve o yüzden üreticiler olarak desteklenmemiz gerekiyor” dedi.

 

-10 ÇİFTÇİ ÇİN SARIMSAĞI EKİYOR-

Üç dört aydır verdikleri bütün uğraşlara rağmen ilçede halen 10-11 çiftçi tarafından Çin sarımsağının dikildiğini belirten Eligüzeloğlu, Çin sarımsağının ekilmeye devam ettiğinde diğer yörelerde ki hastalıkların Taşköprü’deki topraklara bulaşmasına yol açacağını ayrıca farklı bir tohum olmasına rağmen Taşköprü’de ekilmesi sonucu piyasa da Taşköprü sarımsağı olarak pazarlanarak bugüne kadar Taşköprü sarımsağının markalaşması yolunda harcanan emeğin heba olmasına yol açacağını dile getirdi.

Çin sarımsağının Taşköprü’de ekilmeye devam etmesinin üreticinin Taşköprü sarımsağına bakış açısının değişmesine yol açacağına dikkat çeken Sarımsak Üreticileri Derneği Başkanı Abdullah Eligüzeloğlu, 30-40 senedir verilen emekler boşa gidecek. En önemli sakıncası ise uzmanlarında belirttiği üzere Taşköprü sarımsağı tohumun dejenere olacağı ve önlem alınmazsa birkaç yıl sonra Taşköprü sarımsağı diye bir sarımsağın olmayacağının altını çizdi.

 

-4 BİN AİLENİN GEÇİM KAYNAĞI SARIMSAK-

Eligüzeloğlu şöyle devam etti: Sarımsak üretimi Taşköprü’de 77 köyde üretilmekte ve 4 bin aile geçimini sarımsaktan sağlamakta. Çin sarımsağını diken kişi sayısı ise 10-11 kişi. Bu kişiler 4 bin kişinin emeğini hatta çocuklarının geleceğini tehlikeye atmakta. Biz bu soruna dur demezsek ileride iş işten geçmiş olacak. Sarımsak üreticilerinden kendi meselelerine sahip çıkmalarını davet ediyorum.”

Taşköprü Ethem Mahallesi üreticilerinden Kadir Hünalp ise son yıllarda Çin sarımsağının ilçelerine girmesinden rahatsızlık duyduğunu kendinsin 50 senedir sarımsak üretimi yaptığını fakat son birkaç senedir Çin sarımsağı tehdidi nedeniyle emeklerinin karşılığını alamadıklarını belirtti.

Aşağı Çayırcık köyü çiftçilerinden Yusuf Gümüş ise Çin’den gelen sarımsak Taşköprü sarımsağını maffetmektedir. Birde alıcıların Taşköprü’ye gelip sarımsakları almalarını istiyoruz. Diğer türlü buradan sarımsak alıp diğer sarımsaklarla ürünümüzü karıştırarak satılıyor. Bizim sarımsağımız Mart-Nisan aylarına kadar ilçede bulunuyor. Büyüklerimize sesleniyorum. Çin sarımsağını Taşköprü’ye sokmasınlar” dedi.

 

-ÇİN SARIMSAĞI EKENLER VATAN HAİNİDİR-

Çin sarımsağını Taşköprü’de eken, ektiren, Taşköprü’ye getiren kim varsa vatan hainidir Taşköprü Örhenli Köyü Muhtarı Saim Yılmaz ise geçen yıl kendi köyünde bir Çin sarımsağı dikiminin yapılmak istendiğini fakat kendisinin bu kişileri köyden kovduğunu söyledi.

Muhtarlardan duyarlı olmalarını bekliyoruz diyen Yılmaz, köylerine Çin sarımsağı ekenlere tepkilerini göstersinler, nükleer sızıntı v.s hepsi Çin sarımsağında var. Ben geçtiğimiz yıl Taşköprü sarımsağından dönüme 2 ton mahsul aldım. Çin sarımsağından bunu almaları mümkün değil. Geçmişten bize emanet kalan Taşköprü sarımsağımızın tohumunu gelecek kuşaklarımıza aktarmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Taşköprülü sarımsa küreticileri daha sonra hep birlikte ilçelerinde Çin sarımsağının ekilmesini istemediklerini kaydetti.

 

-FİYATLAR DÜŞTÜ-

Geçtiğimiz haftalarda 8 TL’ye kadar alıcı bulan Taşköprü sarımsağının iri kalitelisinin kilosu bu hafta kurulan sarımsak pazarında 6 TL’ye orta büyüklükteki sarımsak 4-5 TL, ufak boy sarımsak ise 2.5 TL arasında alıcı buldu.

Çok sayıda vatandaş ise alıcı olmaması nedeniyle ürünlerini satamadan geri getirdi.

(MT-

 

 

 

 

-TASKOPRULU SARIMSAK URETUCISININ CIN TOHUMUYLA BASI DERTTE:

 

DUNYADA EN KALITELISININ KASTAMONU’NUN TASKOPRU ILCESINDE URETILDIGI VE ADINA FESTIVALLER DUZENLENEN TASKOPRU SARIMSAGI’NIN BASI SON SENELERDE ILCEDE EKILEN CIN SARIMSAGI TOHUMUYLA DERTTE. TASKOPRULU SARIMSAK URETICILERI ILCELERINDE CIN TOHUMU EKIMINE DUR DENILMESINI ISTIYOR.

 

(ANADOLU AJANSI – MEHMET TUGCU) (20110928)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ