Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,87 / Satış: 5,89
€ EURO → Alış: 6,58 / Satış: 6,61

Üretim düştü, verim arttı

Üretim düştü, verim arttı
  • 13.09.2014
  • 1.180 kez okundu
Reklam

TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞINDA ÜRETİM AZALDI, VERİM ARTTI

 Taşköprü ilçemizde dünyadaki benzerleri arasında en kalitesi yetişen sarımsağın bu yılki üretimi yüzde 30 azalırken verimde yüzde 40’lık artış gerçekleşti.

Geçen yıl ki üretimin 11 bin ton civarında olduğunu kaydeden Taşköprü Sarmoni Sarımsak Entegre Tesisi Müdürü Orhan Reis, üretim alanının geçen yıla oranla yüzde 30 azalmasına rağmen bu yılki yağışların oldukça dengeli gitmesi nedeniyle verimde yüzde 40 civarında bir artış gözlendiğini ve bu yılki sarımsak rekoltesinin 12-13 bin ton civarında olduğunu belirtti.

Taşköprü Sarımsağının dünya ki sarımsaklar arasında en iyi olduğuna dikkat çeken Reis: “Taşköprü sarımsağının birinci olma nedeni kalitesidir. Geçen yıllardaki üretim potansiyelimiz 2011-2012 sezonunda yüzde 30’luk bir düşüş yaşamıştı. Fakat havaların yağışlı gitmesinden ve ürünün veriminin artmasından dolayı geçen yıllara oranla üretimde yüzde 40’lara dayanan bir verim artışı gerçekleşti. Buda çiftçimizin yüzünü güldürdü” şeklinde konuştu.

 

-EN BÜYÜK TEHDİT ÇİN SARIMSAĞI-

Taşköprü sarımsağının sağlık açısından ve aroma bakımından çok faydaları olduğuna da dikkat çeken Orhan Reis, “Sarımsağın özellikle Taşköprü toprağının selenyum maddesini içermesi sağlık alanında öncü kılmaktadır. Taşköprü sarımsağının en bürük rakibi ise Türkiye değil, Çin sarımsağıdır. Çin sarımsağının Türkiye’ye girmesi durumunda Taşköprü sarımsağı büyük bir sıkıntı yaşamaktadır” dedi.

 

-“RAFLARDAN TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞINI İSTEYİN”-

Tüketicilere bir örnek vermek istediğini belirten Reis şöyle devam etti: “Taşköprü sarımsağı düzgün olmayan ve ufak olmayan baş yapısıyla ortaya çıkar. Fakat içindeki kimyasal maddelerin sağlık açısından çok faydalı olması Taşköprü Sarımsağını bir adım daha öne çıkartır.  Taşköprü sarımsağı nasıl ayırt edilir? Taşköprü sarımsağı pembeleşmiş dişleriyle ön plandadır. Çok düzgün olmayan diş yapısı ve çok büyük olmayan baş yapısıyla ön plana çıkar. Vatandaşların özellikle marketlere gittiğinde özellikle ürünün Taşköprü sarımsağı olup olmadığı konusunda reyon yetkililerinden teyit etmelerini öneririm.”

Yetkili mercilere ve sayın bakanımıza da duyurmak istediğimiz önemli bir konu daha var diyen Sarmoni Sarımsak Entegre Tesisi Müdürü Orhan Reis, Taşköprü sarımsağını riske eden Çin sarımsağının mart ayına kadar ithalatının durdurulmasının özellikle Taşköprü ve Kastamonu ekonomisine katkı sağlayacağı gibi insanların güvenle sarımsak tüketebilmesi adına da bir kota konup Çin sarımsağının mart ayına kadar ülkemize girmesinin önüne geçilmesini istediklerini ifade etti.

 

-ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR-

Taşköprü sarımsağının ekonomik açıdan diğer piyasalara göre iyi bir dereceyle sezona başladığını belirten Reis, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Ürünlerin hasad edilmesinden henüz 10-15 gün geçmesine rağmen Taşköprü çiftçilerinin yüzünü güldürecek rakamlar şuanda piyasada. Kalibrelerine göre Taşköprü sarımsağının en ufağı 2 lira, orta sarımsak 4-4.5 lira, iri sarımsak ise çiftçimizden çıkış fiyatı 6 lira. Piyasaların başlangıcı olmasına rağmen rakamların bu fiyatlara ulaşması çiftçimizi sevindirmiş durumda. Fakat bir Çin tehdidi olursa ki Çin’de fiyatlar çok düşük. Taşköprü çiftçimizi Çin tehdidine karşı dayanamayacak ve bir sonraki senelerin bu iş için tehdit olacağı. Ve bu yıl üreticisi alın terini alamaz ise ürün geçen yıllar olduğu gibi dikimi düşmeye devam edecek. Ve bu yıl verimin yüksek olması önümüzdeki yıllarda ürün düşüklüğüne neden olursa Taşköprü sarımsağının tonajı ciddi anlamda düşecek. Çin sarımsağı tehdidinin ortadan kaldırılması buna bir kota getirilmesi Taşköprü çiftçisinin kollanması gerektiğini düşünüyorum.”

 

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

 

 

-TASKOPRU SARIMSAGINDA URETIM AZALDI, VERIM ARTTI:

 

KASTAMONU’NUN TASKOPRU ILCESINDE DUNYADAKI BENZERLERI ARASINDA EN KALITESI YETISEN SARIMSAGIN BU YILKI URETIMI YUZDE 30 AZALIRKEN VERIMDE YUZDE 40’LIK ARTIS GERCEKLESTI.

 

(ANADOLU AJANSI – MEHMET TUGCU) (20110801)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ