Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,54 / Satış: 5,56
€ EURO → Alış: 6,14 / Satış: 6,16

VEREM HAFTASI

VEREM HAFTASI
  • 13.09.2014
  • 1.194 kez okundu
Reklam

VEREM HAFTASI

 

Ocak ayının ilk haftası Bakanlar Kurulu kararıyla 1947 yılından bu yana ‘’Verem Eğitim ve Propaganda Haftası’’ olarak kabul edilmektedir. Ancak hastalığın yaygınlığı ve kurulan derneklerin ‘’ Veremle Savaş’’ adını taşıması, daha çok ‘’Veremle Savaş Haftası’’ olarak anılmasına yıl açmıştır. Bu hafta içinde toplum sağlığını tehdit eden bu hastalıkla ilgili çeşitli bilgilendirme ve duyarlaştırma etkinlikleri yapılmaktadır.

Halk arasında ince hastalık olarak bilinen verem hastalığına tıp dilinde tüberküloz denilmektedir. Verem mikrobu ilk kez, Alman doktor Robert Koch tarafından bulunmuştur. Bu nedenle verem mikrobuna Koch Basili denir. Verem mikrobu, insan vücuduna solunum veya sindirim yoluyla girer. Tedavi edilebilen verem hastalığı için B.C.G aşısı olmamız gerekir. Aşı olduktan sonra vücudumuza verem mikrobu girse bile hasta olmayız. Verem aşısı aslında, zayıflatılmış verem mikrobudur. Aşı yoluyla giren bu mikropları kolayca yenen vücudumuz, bağışıklık sistemini güçlendirmiş olur. Verem mikrobu hangi organa yerleşirse, güçlendirmiş olur. Verem mikrobu hangi organa yerleşirse, o organın adıyla anılır. Akciğer veremi, kemik veremi, gırtlak veremi, ilik veremi gibi adlar ile anılmaktadır. Bunlar içinde en yaygın olanı akciğer veremidir. Verem mikrobu, insandan insana ve hayvandan insana bulaşır.

Verem hastalığının belirtileri şunlardır; Gece terlemeleri, ateş, kesik kesik öksürük, halsizlik, sürekli yorgunluk hali.

Veremden korunmak için; Havasız yerlerde kalmamalı, dengeli beslenmeli ve B.C.G aşısı olmalıyız Veremli hastaların eşyalarını kullanmalı, onların yemek tabağından yememeli, bardağından su içmemeliyiz. Öksüren ve hapşıran insanlardan uzak durmalı, açık ve temiz havada dolaşmalıyız.

 

Taşköprü Devlet Hastanesi Başhekimi

 

Uzm. Dr. Halil Hüseyin BIYIKLI

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ