Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,93 / Satış: 6,96
€ EURO → Alış: 8,14 / Satış: 8,18

Vergi Dairesi’nden Sahte Belge Uyarısı

Vergi Dairesi’nden Sahte Belge Uyarısı
 • 13.09.2014
 • 1.460 kez okundu

VERGİ DAİRESİNDEN MÜKELLEFLERE SAHTE BELGE UYARISI!

 

Alış ve ödemeleriniz gerçek olmasına rağmen suçlu duruma düşebilirsiniz.”

Vergi Dairesi Müdürü Celal Demir konuya ilişkin olarak “Her sektörde olduğu gibi belge sektöründe de nayloncu denilen sahte tacirler türemiş ve hiçbir maliyete katlanmadan para kazanmayı hedeflemişlerdir. Bu kişiler özellikle hesapların kapandığı yılsonlarında mükelleflere para karşılığı gider belgesi temin girişiminde bulunmaktadırlar. Mükellefimizin 2013 yılı hesaplarını bağlanacağı yılın son günlerinde dikkatli olup bu tür uygulamalara tavassut etmemeleri, mal alımı yapmadan belli para karşılığı gider belgesi talebinde bulmamaları ve parasını ödedikleri belgeler için ayrıca cezalı ve suçlu duruma düşmemeleri için gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir” dedi.

 

Bu aşamada alınacak bir takım tedbirler olduğunu belirten Demir, bu tedbirleri söyle sıraladı;

 • Ödemelerin mümkün olduğunca bankalar kananıyla yapılması sağlıklı bir çözümdür. Ancak bunun işletme kayıtlarıyla da desteklemeleri gerekir.

 • Ödemenin çekle yapılmış olması halinde hamiline yazılı çek kullanılmamalı ve lehine çek keşide edilenin vergi kimlik numarası ( ya da TC) yazılmalıdır,

 • Malın fiilen alındığını ispatlayan (hamaliye belgesi, kantar fişi, ambar ve nakliye faturası, taşıma ve sevk irsaliyesi, taşıma sigortası, soğuk hava deposu faturası, konşimento vb.) belgeler muhafaza edilmelidir.

 • Alınan mal tartıya mahsus bir mal ise tartı hizmeti veren bir firmaya tarttırılmalı ve tartı fişi ile mal faturası irtibatlandırılmalıdır,

 • Piyasadaki emsallerine göre bariz şekilde ucuz olan malların belgesinin naylon olması ihtimali daha fazladır. Bu nedenle bu tür belge riski göz önünde bulundurulmalı ve aşırı ucuz mallara belge açısından daha hassas davranılmalıdır.

 • Mallar mümkün olduğunca imalatçı firmalardan temin edilmelidir. İmalatçı işletmelerin fatura üzerindeki teslimin yapılmasını gerçekçi kılacak sayıda işçi çalıştırılıp çalıştırmadığına ve kapasitesinin bulunup bulunmadığına dikkat edilmelidir.

 • İlk defa mal veya hizmet alımı yapılacak firmalar için çok daha titiz davranılmalı, faturayı düzenleyenin vergi dairesinde kaydının bulunup bulunmadığı, beyanname veren bir mükellef olup olmadığı tespit edilmelidir.

 • Ticaret borsasında tescil suretiyle alınıp satılmakta olan mallarda alımın borsada tescil edilerek yapılması tercih edilmeli, malı satanın kimliği ile düzenlenen belgedeki unvan bilgilerinin uyumlu olup olmadığı kontrol edilmelidir.

 • İşyerini ve fiziki varlığını kanıtlama imkânı tanımayan, araç üzerinde pazarlama suretiyle mal ve fatura (belge verilemeyecek türde hırsızlık malı veya kayıt dışı hâsılat sağlamak amacıyla satış yapılabilir ve bu nedenle de sahte fatura verilebilir) alınmamalıdır.

 • Mal alınan işyerinin unvan, adres ile mükellefin adı ve soyadının düzenlenen faturadaki ile aynı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Şayet bu araştırmada mükellefiyet bilgileri doğrulanmazsa, muhasebeci veya mali müşavir haberdar edilerek bu fatura kayıtlara intikal ettirilmemeli, ettirilmiş ise kayıtlardan çıkartılarak düzeltme beyannamesi verilmelidir.

 • Gerektiği durumlarda vergi dairesine yazılı bilgi verilmelidir.


 

Mükelleflerimizin mağdur olmamaları için dikkatli olmaları gerekir şeklinde konuşan Celal Demir; “Tüm mükelleflerimize bol kazançlı yeni bir yıl temenni ediyorum” dedi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ