Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,54 / Satış: 5,56
€ EURO → Alış: 6,14 / Satış: 6,16

Yoksula uzanan el: Sevgi Pınarı

Yoksula uzanan el: Sevgi Pınarı
  • 13.09.2014
  • 1.561 kez okundu
Reklam

Taşköprü’nün iyilik hareketi: Sevgi Pınarı Derneği

 

Taşköprü’deki muhtaç ailelere uzanan bir el olan Sevgi Pınarı Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını ise 17 yıl çalıştıktan sonra din görevliliği görevinden malulen emekli olan Necmi Güneş yürütüyor.

Taşköprü’de faaliyet gösteren herhangi bir yardım derneği bulunmamasının kendilerini böyle bir girişime ittiğini belirten Güneş, derneğin amacını ihtiyaç sahibi kişilere, bakıma muhtaçlara, kimsesizlere, sokakta kalmışlara işsiz yada yeterli geliri olmayanlara her türlü doğal afete maruz kalmış kimselere ve adı ne olursa olsun bir üçüncü kişi veya kurumun desteğini bekleyen herkese yardım edebilmek olarak açıklıyor.

20 yıldır fahri olarak bu işleri yaptığını ifade eden Necmi Güneş, emekli olduktan sonra arkadaşlarından da gelen teklif üzerine kendisi gibi hizmeti vazife edinen dostlarıyla 2006 tarihinde Sevgi Pınarı Derneği’ni kurduklarını kaydetti.

Bu süre zarfında köylerde dâhil olmak üzere çok sayıda ihtiyaç sahibine ulaşmaya çalıştıklarını söyleyen Güneş, “Özellikle tespit ettiğimiz yoksul ailelerin eğitim gören öğrencilerin eğitim masraflarını karşılayarak onlara burs veriyor ayrıca ortaöğretim ve yükseköğretimde okuyan öğrencilerimizi dershaneye göndererek destek oluyoruz” şeklinde konuştu.

Yükseköğrenimde okuyan öğrencilerimize bursun yanı sıra psikolojik ve sosyal olarak ta destek sağlamaya çalışıyoruz diyen Sevgi Pınarı Derneği Başkanı Necmi Güneş, 5 yıllık süre zarfında 50’si kız olmak üzere toplamda 80 öğrenciye eğitim yardımı yaptıklarını ve halende 30 öğrenciye burs ile dershane yardımında bulunduklarını ifade etti.

 

-İNSANLARI TEMBELLİKTEN UZAKLAŞTIRMALIYIZ-

Kendilerine başvuru yapan aile yada kişilerin yönetim ve denetim kurulu tarafından araştırılarak yardımın doğru ellere ulaşmasını önemsediklerine değinen Güneş, şöyle devam etti: “En çok önemsediğimiz şeylerden bir tanesi insanları tembelliğe, asalak bir hayata sürükleyen dilenciyle, gerçek ihtiyaç sahibini birbirinden ayırarak, hem kendilerine hemde başkalarına faydalı bireyler olarak yetiştirebilmek. Sağ elin verdiğini sol elin bilmeyeceği bir incelikle muhtaç insanımızın onurunu korumaktır.”

Sevgi Pınarı Derneği’nin felsefesinin ise “Yoksulun olmadığı, insanlarımızın ihtiyacından dolayı başkalarına el açmadığı, ezilmediği, onurunun kırılmadığı bir Taşköprü” olarak açıklıyor Başkan Necmi Güneş.

Taşköprü’de yoksul vatandaşların giysi sorunu kalmadığına değinen Güneş, “Bunun yanında yoksul vatandaşlara gıda yardımı, sağlık yardımı ve kış aylarında yakacak yardımında bulunuyoruz. Ayrıca hayırsever vatandaşlarımızın katkılarıyla bugüne kadar 300 aileye ev eşyası yardımı yaptık. Kurban bayramlarında ve Ramazan aylarında bizlere ulaştırılan kurban payları ile fitre ve zekâtları ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. 6 vatandaşımıza konut yapılmasına, 4 tane vatandaşımızın evinin tamir edilmesine, 4 vatandaşımızın hayvan almasına katkı sağladık. Toplamda ise Taşköprü merkez, köyleri ve çevre ilçeler olmak üzere 600 vatandaşımıza çeşitli yardımlarda bulunduk” dedi.

 

-DERNEK HİÇBİR DÜŞÜNCE YAPISINA SAHİP DEĞİL-

“Sevgi Pınarı’nın en büyük özelliklerinden birisi ise hiçbir düşünce yapısına, kişi yada kuruma bağımlı olmamasıdır” diyen Güneş, bugün yardım edebilen bir durumdayken bunun kıymetini bilelim, yarın hangimizin ne duruma geleceği belli değil. Bugün elimizde imkanımız varken gelin hep birlikte muhtaç insanlara yardım eli uzatalım çağrısında bulunarak, imkanı olanların derneklerine giysi, nakit, yiyecek vb. yardımda bulunabileceklerini ve Taşköprü Cami Kebir Mahallesi Belediye Sokak No:15/B’deki dernek bürolarına gelerek yada 417 21 41 nolu dernek telefonundan kendilerine ulaşabileceklerini belirtti.

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ