Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Taşköprü sarımsağına özel logo çalışması sürüyor

Taşköprü sarımsağına özel logo çalışması sürüyor
  • 16.09.2014
  • 1.171 kez okundu

Taşköprü sarımsağına özel logo çalışması sürüyor

Taşköprü ilçemizde en kalitelisi yetişen dünyaca ünlü Taşköprü sarımsağına özel logo çalışmasına patent alma çalışmalarında sona yaklaşıldı.

4 yıl önce üreticisinin ‘Beyaz Altın” diyerek taçlandırdığı Taşköprü sarımsağına coğrafi işaret alan Taşköprü Belediyesi bu seferde 2 yıl önce başvurusunu yaptığı Taşköprü sarımsağına özgü logo çalışmasına patent almada son aşamaya geldi.

Taşköprü sarımsağı adı altında başka ırklara ait sarımsakların yetiştirilmesi ve pazarda bu sarımsakların Taşköprü sarımsağı olarak satılması Taşköprü Belediyesini hareket geçirdi. Taşköprü Belediyesi, dünyaca ünlü Taşköprü Sarımsağına coğrafi işaret almakla kalmadı ve 2 yıl önce Türk Patent Enstitüsü’ne Taşköprü sarımsağını diğerlerinden ayırıcı özellik olarak yaptırdığı özel logoyu da tescilletme çalışmalarını sürdürüyor.

Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, Dünyaca ünlü Taşköprü sarımsağının bu yıl 3 bin 500’e yakın çiftçinin hasadıyla yaklaşık 15 bin ton civarında rekolte elde edildiğini belirterek, “Taşköprü sarımsağı, dünyada selenyum oranı ve aroması en yüksek sarımsaktır. Dayanıklılığıyla her zaman bir yıla yakın dayanıklılığı olan sarımsaktır. Marka tesciliyle adını ülkemizde ve yurt dışında da bilinen bir ürün olarak söz ettirmeye devam ediyor. Bizim açımızdan da bu son derece mutluluk veren bir olay. Fakat rekabetin hızla arttığı günümüzde Taşköprü sarımsağını benzerlerinden ayrılmasını kolaylaştırmak ve üreticimizin ürününün daha fazla katma değer sağlamak amacıyla sarımsağımıza özel logomuzu da tescilletiyoruz. Gelinen aşama itibariyle kısa sürede bu çalışmada sona gelinecek ” dedi.

Başkan Arslan, ayrıca Taşköprü sarımsağının hak ettiği gerçek değerde her zaman alıcı bulmasını sağlayacak çalışmalarında sürdüğünü sözlerine ekledi.

Haber: Vedat  İKİZOĞLU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ