Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,49 / Satış: 7,52
€ EURO → Alış: 9,04 / Satış: 9,08

Kastamonu’da 60 Bin Öğrenci Ders Başı Yaptı

Kastamonu’da 60 Bin Öğrenci Ders Başı Yaptı
  • 17.09.2014
  • 2.977 kez okundu

Kastamonu’da, 2014-2015 eğitim öğretim yılı okullarda zilin çalmasıyla başladı. Kastamonu’da 60 bin öğrenci ile 4 bin öğretmen, ilk ders zilinin çalmasıyla beraber sınıflardaki yerlerini aldı. Yeni eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle Kastamonu’da düzenlenen törende güneş altında bunalan öğrenciler, Vali Şehmus Günaydın’ın uyarısıyla gölgelik alana alındı.

Yeni eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle Cumhuriyet meydanında çelenk sunma töreni düzenlendi. Kastamonu Milli Eğitim Müdürü Atanur Çağlayan, Şehit Şerife Bacı ve Atatürk Anıtına çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tören, Ali Fuat Darende İlkokulu’nda devam etti.

Velilerin ilgi gösterdiği törende öğrenciler, şiirler okudu gösterilerini sundu. Halk oyunları gösterilerinin yer aldığı törende, öğrencilerin bayrak açarak okudukları bayrak şiiri velilerden alkış topladı. Ayrıca sıcak havanın altında bunalan öğrenciler, yerlere oturarak serinlemeye çalıştı. Bunu gören Vali Şehmus Günaydın, kürsüye gelerek öğretmenleri uyardı. Çocukların sıcak altından gölgelik alana alınmasını isteyen Vali Günaydın’ın bu yaklaşımı velilerden takdir topladı. Veliler, Vali Günaydın’ı alkışlayarak teşekkür ettiler.

Yeni bir eğitim öğretim dönemine başladıklarını belirten Vali Şehmus Günaydın, yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını dileyerek, öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin bu yüzden büyük bir heyecan içerisinde olduğunu söyledi.

Öğretmenlerin ve velilerin yaşadığı heyecanın esas gayesinin, çocukları daha iyi yetiştirmek ve daha kaliteli bir eğitime kavuşturmak olduğunu ifade eden Vali Günaydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmanın yolu eğitimden geçiyor. Bunun gereğini yapmak lazım ve bunun gereği ise, eğitime daha fazla kaynak aktarmak, çocuklarımızın okullarını fiziki olarak düzenlenmesi ve yenilenmesidir. Biz, valilik olarak okullar tatile girdikten sonra okullarımızın onarımına önem vererek gerek, İl Özel İdaresi imkanları, Milli Eğitim’in imkanları, okul müdürleri ve yöneticilerimizin büyük gayretleri ile birçok okulumuzun onarımı yapılarak yeni eğitim öğretim yılına hazır hale getirildi. Vekillerimizin de katkılarıyla Spor Toto Genel Müdürlüğü’nden almış olduğumuz kaynakla da özellikle liselerimizin tamamını ve Devrekani’deki kız öğrenci yurdumuzu da onarıma alarak bu konuda önemli bir mesafe aldık. İlimizde eğitimin kalitesini yükseltmek ve çocuklarımızın daha iyi üniversitelere yerleşmeleri için üzerimize düşen görevi ve gayreti göstermeye devam edeceğiz.”

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Daire Başkanı Yasin Vural da, 2014-2015 eğitim öğretim yılının tüm öğrenciler için hayırlı olmasını diledi. Vural, tüm gençlerin eşit şartlarda ve teknolojik imkanlardan yararlanmaları amacıyla ellerinden gelen tüm gayreti gösterdiklerini kaydetti.

Kastamonu Milli Eğitim Müdürü Atanur Çağlayan da, çalışmalarında daima öğrencilerin yanında olacaklarını belirterek, velilere çocuklarını yakından takip etmeleri konusunda uyarılarda bulundu.

Ali Fuat Darende İlkokulu Müdürü Niyazi Horuzoğlu da, Ali Fuat Darende İlkokulu’nun 1984 yılında eğitime başladığını ve okulun 30’uncu ilköğretim haftasını kutlandığını hatırlattı. Okullarında başarılı öğrenciler yetiştirdiklerine değinen Niyazi Horuzoğlu, “Bir ülkenin gelişmiş olması okur yazar oranına göre değerlendiriliyor” dedi.

Konuşmaların ardından öğrenciler, hazırladıkları gösterilerini sundu. İlk ders zilinin çalmasıyla öğrenciler, sınıflarına koştu. Öğrencileri sınıflarında ziyaret eden Vali Günaydın, velilerin ve öğrencilerin heyecanına ortak oldu. Vali Günaydın ve AK Parti Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen ile beraberindekiler, öğrencilerle bir süre sohbet etti

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ