Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,49 / Satış: 7,52
€ EURO → Alış: 9,04 / Satış: 9,08

Taşköprülüler Derneği’nden Edirne gezisi

Taşköprülüler Derneği’nden Edirne gezisi
  • 17.09.2014
  • 1.797 kez okundu

Taşköprülüler Derneği’nden Edirne gezisi

İstanbul’daki Taşköprülüler Derneği’nin faaliyetleri durmak bilmiyor. Yaptığı programlarla adından sıkça bahsettiren Taşköprülüler Derneği bu kez Peygamber (S.A.V) Efendimizin ‘‘Seyahat edin, sıhhat bulun’’ sünnetine uygun olarak Edirne iline gezi düzenledi.

Bakırköy Belediyesi’nden alınan 3 otobüs ile düzenlenen geziye dernek üyeleri büyük ilgi gösterdi. Recep Soyupak’ın rehberliğinde önce Sultan 2. Bayezıd külliyesi içinde bulunan Daruşşifa, Eczacılık tarih bölümü, bulaşıcı hastalıklar bölümü, Yataklı hasta bölümü, Tarih boyunca hekimliğin gelişmesi, Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver ve Dr. Rıfat Osman Bey odası, imaret mutfak eşyaları odası ve yüzyıllık Edirne sergi odasını ziyaret eden Taşköprülüler Sinevizyon’dan Edirne tarihini seyrettiler. Daha sonra 1912-1913 balkan savaşlarında şehit edilen 300 bin sivil ve Askerin ve 1913 yılında aç bırakılarak şehit edilen 20 bin Askerin adına yapılan saray içi balkan Şehitliğini ziyaret ederek burada şehitlerimize dualar ettiler.

1346 yılından beri devam eden Tarihi Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı alana gelen Taşköprülüler burada güreşler ve Tarihi Kırkpınar hakkında rehberden bilgi aldılar. Öğlen namazı için Tarihi Selimiye Camisine geçen dernek üyeleri 2 saat boyunca Selimiye camisini ve Külliyesini tanıma fırsatı buldular. Selimiye Camii’deki öğlen namazından sonra Edirne meydanında Erdal Akgün’e ait Akgüller Edirne ciğercisinde üyelere Ciğer ikram edildi. Yemekten sonra II. Murad döneminde yaptırılan tüm mekânı kaplayana merkezi kubbeye geçişin ilk örneği olan ve Osmanlı Mimari tarihinin büyük revaklı avlusuna sahip olan 3 şerefeli camiini ve Fetret Devri’nin en önemli tarihi eseri olan Emir Sultan çelebi tarafından başlatılan ve Çelebi sultan Mehmet tarafından tamamlanan Eski Ulu Cami ziyaret edip bol bol dua ettiler.

ÇOCUKLARIN KALPLERİ MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERLE DOLMALI

Dernek Başkanı Ertuğrul Köse; Yeni eğitim Öğretim yılının bu hafta başladığını tüm eğitim camiamıza, Öğretmenlerimize, öğrenci ve ailelerimize hayırlı ve bereketli olması temenni ettiklerini belirterek, Öğrencilerin kalpleri milli ve manevi değerlerle doldurulması gerektiğini yoksa ileride telafisi mümkün olmayan kötü alışkanlıkların doğabileceğini “Çocuklarımızın kalplerini ahlak ve maneviyatla, milli ve manevi değerlerle doldurmamız gerektiğine inanıyoruz. Evlatlarımızı vatana, millete yararlı insanlar yapmak istiyorsak. Herkesin üzerine düşen görevi layıkıyla yapması gerekir İyi bir nesil yetiştirmek için hep beraber eğitime omuz vermeliyiz. Çünkü eğitim hepimizin ortak davasıdır dedi.

Dernek olarak Eğitime ve kültürel çalışmalara önem verdiklerini belirterek düzenlemiş olduğumuz bu gezi sayesinde Tarihi öneme sahip Edirne ilimizi daha iyi tanıma fırsatı bulduklarını bundan sonrada faaliyetlerine devam edeceklerini Bursa ve Konya gezisi için çalışma yaptıklarını ve inşallah en kısa zamanda üyelerimizi bu 2 güzide şehrimize götüreceklerini belirtti. Bakırköy Belediye başkanı Bülent Kerimoğlu’na derneğimize gösterdiği ilgi alakadan dolayı teşekkür eden Köse,  gurbette yaşayan Taşköprülüler olarak birlik beraberliğimizin pekişmesi kapsamında İstanbul’da bir çok faaliyete imza attıklarını ve hemşehrilerinden büyük tevehcüh gördüklerini belirterek inşallah Allah rızası için daha çok çalışacaklarını belirtti. Yaklaşık 2500 üyelerinin olduğunu ve bunu 5000 aileye çıkarmak için çaba harcayacaklarını bildirdi.

 MAİL               : taskopruder37@gmail.com   Twetter          : @taskopruder37

Facebook       : kastamonutaskopru – taskoprululerdernegi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ