Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,54 / Satış: 5,56
€ EURO → Alış: 6,14 / Satış: 6,16

İspanya’nın Zamora Kenti ile kardeş oluyoruz

İspanya’nın Zamora Kenti ile kardeş oluyoruz
  • 18.09.2014
  • 1.539 kez okundu
Reklam

Taşköprü Belediyesi, İspanya-Zamora Belediyesi ile kardeş belediye oluyor

Geçtiğimiz yıl ülkemizin en büyük belediyelerinden olan Bağcılar Belediyesi ile Kardeş Belediye protokolü imzalayan Taşköprü Belediyesi bu sefer Avrupa’ya açılıyor.

Taşköprü Belediyesi Avrupa’da sarımsak üretimi ve festivali yapan İspanya’nın Zamora Belediyesi ile Kardeş Belediye olmak için girişimde bulundu.

Sarımsak ve Sarımsak Festivali gibi ortak noktaları olan her iki kentin Belediye Meclisi’nde de kardeş belediye olmak için kararlar alındı.

Ardından ise Taşköprü Belediyesi Proje Koordinatörü Veteriner Hekim Kazım Duman, Zamora’ya giderek Kardeş Belediye süreci ile ilgili olarak Zamora Belediyesi Başkan Yardımcısı Francisco Gonzalez’le görüşmelerde bulundu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, Belediyemizin uluslararası alanda; sosyal, ekonomik ve çevresel kalkınma programları oluşturularak uzun vadede sürdürülebilir işbirlikleri oluşturulması, sürdürebilir sivil toplum diyaloğunun gelişmesinin sağlanması, uluslararası ortaklık bilincinin sağlanması ve birlikte proje hazırlama ve uygulama kapasitesinin geliştirilmesi, belediyecilik faaliyetleri alanında bilgi paylaşımı yapılması, tarihi ve kültürel değerlerin tanıtılması ve turizm faaliyetlerinin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla İspanya’nın Castilla y Leon Bölgesi’nde yer alan Zamora Belediyesi ile Kardeş Belediye olma yolunda karşılıklı girişimlerinin olduğunu kaydetti.

Çiftçimizin “Beyaz Altın” diye taçlandırdığı ve geçtiğimiz yıllarda Coğrafi İşaret Belgesi’ne kavuşan tescilli Taşköprü Sarımsağı’nın da her alanda gelişmesine katkı sağlamak amacıyla ilçemizde olduğu gibi bölgesinde de sarımsak yetiştiriciliği ve sarımsak festivalinin yapıldığı İspanya’nın Zamora Belediyesi ile Kardeş Şehir ilişkisi kurulmasının Taşköprü’ye birçok alanda katkı sağlayacağına inandığını dile getirdi.

-Zamora neresidir?

Şehrin nüfusu 68.000’dir. Şehir Duero Irmağı kıyısında ve İspanya’nın Castilla y Leon Bölgesi’nde Portekiz sınırında yer almaktadır. Şehirde Romalılara ait pek çok eser bulunmakta olup, dünya kültür mirası listesinde yer alıyor. Zamora isminin Vizigot dilindeki Semura ya da Arapça Semurah’dan geldiği tahmin edilmektedir.

Haber: Mehmet TUĞCU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ