Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,54 / Satış: 5,56
€ EURO → Alış: 6,14 / Satış: 6,16

38 yıldır bıçak biliyor

38 yıldır bıçak biliyor
  • 26.09.2014
  • 1.394 kez okundu
Reklam

38 yıldır bıçak biliyor

 

Taşköprü ilçemizde yaşayan Cemal Çalışkan (72) isimli şahıs 38 yıldır bıçak bileyerek geçimini sağlıyor.

İstanbul’da bıçak satarken ilgi duyması sonucu bu mesleğe başladığını kaydeden Cemal Çalışkan, bu mesleğe başladığında bıçak bileme işinden çok güzel kazanç sağladığını ve bir günde 60-70 bıçak bilediğini günümüzde ise bu rakamın 15-20 bıçak anca olduğunu kaydetti.

4 çocuğunu da bıçak bileyerek yetiştirdiğini belirten Çalışkan,1971-1976 yılları arası İstanbul’da seyyar olarak bıçak satıyordum. 1976 yılında ise baba mesleği olan demircilikten de edindiği tecrübe ile halen kullanmakta olduğu arabasının projesini çizdiğini ve İstanbul Gültepe’de bir demirci ustasına yaptırdığını ve 38 yıldır aynı araba ile hem İstanbul’da hem de Taşköprü’de gezerek bıçak bilediğini ve arabasının hiçbir zaman kendisini yolda bırakmadığını kaydetti.

Şimdi Kurban bayramı öncesi olması nedeniyle işlerin normal zamana göre hareketli olduğuna değinen Cemal Amca, “Fakat eski zamanlar yok. Usul değişti. Şimdi kurbanlığı vatandaş kendisi kesemediği ve alınan yerde veya mezbahanelerde kesildiği için çok bıçak bileten yok. Günde iş olsun 500 bıçak bilerim. Benim bilediğim bıçakla 10 hayvanı kes bir şey olmaz” dedi.

Normal zamanda günde Taşköprü’de 5-10 tane ancak bıçak bileyebildiğini söyleyen Çalışkan, “Çok iş yok. İstanbul’da iş olursa 100 tane bıçak bilediğim oluyor. Bıçak başına 1-2 TL, satır ve döner bıçaklarını 3 TL’ye biliyorum” şeklinde konuştu.

Haber: Mehmet TUĞCU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ