Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,54 / Satış: 5,56
€ EURO → Alış: 6,14 / Satış: 6,16

Taşköprülü hanımlar kışa hazırlanıyor

Taşköprülü hanımlar kışa hazırlanıyor
  • 13.10.2014
  • 1.311 kez okundu
Reklam

Taşköprülü hanımlar kışa hazırlanıyor

Taşköprü ilçemizde ev hanımları, kışın en çok tüketilen bulgur, tarhana, kuşburnu marmelâdı, erişte, reçel, turşu, salça, konserve gibi ihtiyaçlarını tamamlamak için aralıksız çalışıyor.

Taşköprü’de yaşanan bu tatlı telaşı hemen hemen her evde görmek mümkün. Ev hanımları büyük uğraşlar sonucu kendi imkânlarıyla ürettikleri kışlık yiyecekler sayesinde hem aile bütçesine önemli ölçüde katkı sağlıyor hem de aile bireyleri hormonlu gıdalardan korunmuş oluyor.
Ayrıca, kışın yaklaşmasıyla da tarhana, reçel, turşu, salça ve konserve, yufka, erişte, marmelât gibi ihtiyaçlarını hazırlayan ev hanımları, kışın ek geliri olmayan aile bütçelerine de katkı sağlamış oluyorlar.
Bazı kadınlar tarhana ve bulgurluk buğdaylarını kaynatıp el değirmeninde öğütüyor, bazıları da kurutulmak üzere yetiştirilen, elma, domates, biber gibi yiyecekleri çeşitli yöntemlerle muhafaza ederek kışa hazırlıyor.
Bahçelerinden topladıkları meyveleri kurutup hoşaf ve reçel yapacağını söyleyen ev hanımı S.Güngör “Yazın yaptığımız tarhana, reçel, kuşburnu marmelâdı, turşu, salça ve konserve gibi yiyeceklerle evimizin kışlık ihtiyaçlarını karşılıyoruz” dedi.
Kaynatarak hazırladığı kuşburnunu vatandaşlara toplatarak satın aldığını anlatan Güngör: “Pazara vatandaşlar tarafından toplanarak getirilen kuşburnunu satın alıp ayıklayarak güzelce yıkarız. Daha sonra bunları bir kazanda kaynatırız.

Süzgeçten geçirdikten sonra ince tülbentten geçirip sonra şeker katarak tekrar kaynatır vakumlayıp kavanozlara koyarız. Vakumlu olduğu için bozulmadan uzun süre duran bu tür erzaklar zamanı gelince afiyetle yeriz” dedi.

 

Haber: Muhammed KÖMEÇOĞLU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ