Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,31 / Satış: 7,34
€ EURO → Alış: 8,78 / Satış: 8,81

Taşköprü Kaymakamı Zafer Coşkun: “Bizim hayalimiz adından daha fazla söz ettirir bir TAŞKÖPRÜ”

Taşköprü Kaymakamı Zafer Coşkun:  “Bizim hayalimiz adından daha fazla söz ettirir bir TAŞKÖPRÜ”
  • 21.10.2014
  • 2.387 kez okundu

Taşköprü Kaymakamı Zafer Coşkun:

“Bizim hayalimiz adından daha fazla söz ettirir bir TAŞKÖPRÜ”

Henüz daha 2 hafta oldu Taşköprü Kaymakamı Zafer Coşkun göreve başlayalı. Kendisi gelmeden ise özellikle deprem sonrası Van Vali Yardımcılığı görevinde yaptığı özverili ve başarılı çalışmaları duyulmuştu aslında ilçemizde.

Fakat söz konusu bir kaymakam olunca ilçemize gelmeden çokta fazla söz söylemek olmazdı tabi.

Geçen 2 haftalık süre zarfında Taşköprülüler, akın etti adeta Kaymakamlığa. Kaymakam Coşkun ise 12 yıllık görev hayatında böyle bir teveccühle ilk kez karşılaştığını söylese de bu akın bir süre daha devam edeceğe benziyor.

Bizde Taşköprü Postası Gazetesi olarak hem yeni kaymakamımız Zafer Coşkun’u ilçemize hoş geldiniz demek hem de kısa bir sohbet etmek için ziyaret ettik.

Sohbete başladıktan sonra da gördük kısa sürede ki ziyaretçi akınının nedenini. Hoş sohbet ve bir o kadar da heyecanlı yapısı gelen misafirlere de yansıyor ve hareketi seven Taşköprü halkı umutlu ve bir o kadar da heyecanlı ayrılıyor Kaymakam Coşkun’un makamından.

Sonuç odaklı çalışmayı seven görev yaptığı sürede edindiği bilgi ve donanımını en iyi ve üst düzeyde Taşköprü için harcamayı düşünen Kaymakam Coşkun ayrıca Van’da deprem sonrası özellikle eğitim alanında yaptığı model çalışmalarla da halkın gönlünde yer etmiş. Taşköprü’de de başta eğitim olmak üzere ve birçok projeyi hayata geçirmek isteyen Taşköprü Kaymakamımız Zafer Coşkun ile siz değerli okuyucularımız için bir süre sohbet ettik.

 

-Zafer Coşkun kimdir bize kısaca anlatırmısınız?

Cvp: 14 Şubat 1977’de Denizli’nin Çivril ilçesinde dünyaya geldim. İlk ve ortaokulu Çivril’de bitirdikten sonra Denizli Anadolu Lisesini kazandım. Bir süre eğitimime burada devam ettikten sonra Çivril Lisesi’nden mezun oldum. Daha sonrada Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünü kazandım. Mezun olduktan sonra kaymakamlık sınavlarını kazanarak 2003 yılında kaymakam olarak ilk atamam yapıldı. İlk üç yılımda kaymakam adayı olarak görev yaparken daha sonra İngiltere’ye gidip yüksek lisans yaptım. İlk görev yerim Manisa-Ahmetli’de vekâleten görev yaptım. Daha sonra Manisa Köprübaşı’nda ve Bolu Dörtdivan’da kaymakam adaylığı dönemimde vekâleten yaptığım görev yerleriydi. İlk asil görev olarak Samsun-Asarcık’ta 2 sene çalıştım. Oradan Siirt-Baykan’da ve Düzce-Cumayeri’nde görev yaptıktan sonra Van Vali Yardımcısı olarak atandım. Van Vali Yardımcılığı görevindeyken deprem krizini yönettik ve bakanlığımızdan ve valimizden üstün başarı belgeleri aldık. Van’dan sonra Batman Vali Yardımcısı olarak geçici olarak görev yaptıktan sonra Taşköprü’ye geldik. Meslekte 12. yılımız. Sonuç odaklı çalışmayı önemsiyorum. Benim için sonuç getirici projeler ve sonuç odaklı çalışma önemli.

-İlçemizde göreve başlayalı yaklaşık 2 hafta oldu. Taşköprü insanını nasıl buldunuz?

Cvp: Taşköprü’ye geldikten bu tarafa gerçekten Taşköprü insanıyla aramızda bir sinerji oluştu. Taşköprülülere karşı ilk izlenimim çok olumlu yönde oldu. Taşköprülüler sıcakkanlı, iyi niyetli, içten, samimi ve saygılı. Geçen süre zarfında şahsıma çok büyük teveccüh gösterdiler. Bir idareci ile o bölgenin dokusunun uyuşması çok önemlidir bizim dokumuzun uyuşacağından eminim. Burada inşallah sinerji oluşturup halkla ve idarecilerimizle bütünleşerek kamu kuruluşlarını iyi koordine etmek şartıyla en iyi hizmeti vermeye çalışacağız. Elimizden gelen neyse bütün imkânları en maksimum seviyede kullanmak suretiyle birlik beraberlik içinde burada güzel şeyler yapma planımız var.

-Taşköprü’de öncelikli gördüğünüz ihtiyaç nedir?

Cvp: Şimdi şu bir gerçek Türkiye’de, açıkçası kırsalda en büyük sorunlarımızın başında bilinç düzeyinin düşük olması geliyor. Daha eğitimli bir toplum haline gelmemiz gerekiyor. Biz eğitime önem vereceğiz. Burada bulunduğumuz zaman zarfında eğitimin kalitesini artırma yolunda çalışmalarda bulunacağız. Okul öncesi eğitim bir eğitimin en temelini oluşturur. O yüzden okul öncesi eğitimin daha iyi noktalara varması gerekir. Hem nicelik anlamında hem de nitelik anlamında eğitimi aldığımız noktadan daha ileriye götürmek hedeflerimiz arasında yer almakta.

Bunun yanında Taşköprü’de istihdama yönelik projelerinde yapılması lazım. Projeleri etkin bir şekilde sivil toplum örgütleriyle de fikir alış verişinde bulunmak suretiyle hayata geçirmek istiyoruz. Tabi ki bunlar buradaki insanların görüşlerine, şartlarına beklentilerine göre gelişecek şeylerdir. Uygulanabilir projelere yoğunluk vermek istiyoruz. Halkla bütünleşerek görevimizi yerine getirmeye çalışacağız. Öncelikli olarak Kaymakamlık bünyesinde tüm kurum ve kuruluşlardan da temsilcilerin yer alacağı bir proje ofisi kuracağız. Elimizde sihirli bir değnek yok fakat elimizdeki imkânları en iyi şekilde kullanarak merkezinden en ücra köşesine kadar standartları yükselterek bölgede ve ülkede adından daha fazla söz ettirir bir Taşköprü bizim hayalimiz.

-Van depreminde yöneticiydiniz? Neler yaşadınız bu esnada anlatırmısınız?

Cvp: Depremzede olmak başlı başına zor bir durum Van depreminde biz hem depremzedeydik, hem de krizi yöneten ekiptik. Van’da yerel yönetimin – belediyenin de desteği yok denecek kadar az olduğu için bütün yük Vali ve Vali Yardımcılarındaydı. O zaman Van’a baktığımızda ayağa kalkamayacak gibi görünen bir şehirle karşılaştık. Geceleri karanlık gündüzleri hayalet bir şehir görünümündeydi.

Biz de bu durumda ne yapabiliriz diye düşündük ve hemen orada bizzat benim başkanlığımda bir sistem kurduk. 180 kişilik bir ekiple Van’ı bölgelere ayırdık. Vatandaşın bizzat ayağına giderek ihtiyaçları yerinde gördük ve ihtiyaçları anlık karşıladık. Burada devletin refleksi çok önemliydi. Biz de ihtiyaçları tespit ettik ve aynı gün yardımları vatandaşın ihtiyaçlarına göre ulaştırdık. Daha sonra gece gündüz demeden halkın, hayırsever vatandaşların ve devletin desteğiyle 4 bin derslik yaptık. Hem de çelik okullar yaptık. 150 yıl ömrü olan okullar yaptık. Bu okullar eğer bir deprem daha olursa sığınak olarak kullanılabilecek okullar. Çok büyük acıların yaşandığı Van depremi sonrası bizde yönetici olarak gereken özveriyi ve sorumluluğu gösterdik diyebilirim. Bunun yanında çok güzel dostluklar da kurduk Van’da.

-Sizin Taşköprü’den ve Taşköprü halkından beklentileriniz nelerdir?

Cvp: Taşköprü halkından beklentim bizlerle uyum içinde şikâyeti olan derdi olan vatandaşın ulaşabileceği bir kaymakamız. Sıkıntısı olan insanlar öncelikle müdürlere gidip onlardan sıkıntısını çözmeyi isteyebilir onlara ulaştığında çözüm olmuyorsa bizlere her daim gelebilirler. Kapımız Taşköprü halkına her zaman açık ve bize sıkıntılarını iletebilirler. Güzel projesi olan insanlara da kapımız açık mesela Taşköprü turizmi ön plana çıkması gereken konulardan biri. O anlamda aklına bir proje gelen vatandaşlar projelerini bizimle paylaşabilir. Benim halktan en önemli beklentim eğitime önem vermeleridir.

Devlet olarak biz buradayız ve biz bunda samimiyiz.

Röportaj: Mustafa GÜNAYDI

Foto: Mehmet TUĞCU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ