Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Taşköprü Hükümet Caddesi, Mantar Pazarı oldu

Taşköprü Hükümet Caddesi, Mantar Pazarı oldu
  • 22.10.2014
  • 2.258 kez okundu

Taşköprü Hükümet Caddesi, Mantar Pazarı oldu

Havaların yağışlı geçmesi nedeniyle Taşköprü ilçemizde vatandaşlar, boş vakitlerini değerlendirmek için mantar toplama gidiyor. Yaklaşık yüzde 70’i ormanlarla kaplı olan Taşköprü’de yaşanan mantar bolluğu vatandaşların yüzünü güldürürken bu mantarı ilçe merkezine satmak için getiren kişi sayısında artış nedeniyle Belediye tarafından Hükümet Caddesi mantar satmak için belirlendi ve cadde mantar pazarı görünümüne kavuştu.

Sezonu 10 TL’den açan kanlıca mantarı yaşanan mantar bolluğu nedeniyle 2-3 TL’ye kadar düştü. Geyik mantarı da 2 TL’den alıcı buldu.

Mantar toplayan vatandaşlar, yaz yağmurlarının fazla yağması nedeniyle mantar bolluğu olduğunu söyledi. Ormanlık alanlara mantar toplamaya giden vatandaşlar, “Bu sene yağmurun bol yağması nedeniyle mantar bolluğu yaşandı. En çok ormanda kanlıca mantarı toplanıyor. Mantar besin değeri olarak çok besleyicidir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise, işin ehli tarafından toplanmasıdır. Eğer mantarları bilmiyor iseniz zehirlenme ihtimaliniz olabilir” dediler.

Pazarda topladıkları mantarı satmaya gelen bazı vatandaşlar, mantar bolluğu nedeniyle fiyatların düştüğünü belirtti. Kilosu 2-3 TL olan kanlıca mantarını alan bazı vatandaşlar ise kışın yemek için turşu kuracaklarını söyledi. Bazı vatandaşlarda, kanlıca mantarıyla pikniğe gittiklerini ve mangalda mantar közlediklerini ifade ettiler.

Havaların yağışlı gitmesi nedeniyle mantar bolluğu yaşanan ilçemizde başta köylüler, sattıkları mantarla aile bütçesine büyük katkıda bulundu. Topladıkları mantarı pazarda satan çocuklarda, okul harçlıklarını çıkarttı.

Haber: Mehmet TUĞCU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ