Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,87 / Satış: 5,89
€ EURO → Alış: 6,58 / Satış: 6,61

Kaymakam Coşkun’un 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Konuşması

Kaymakam Coşkun’un 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Konuşması
  • 31.10.2014
  • 2.314 kez okundu
Reklam

Kaymakam Coşkun’un 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Konuşması

Protokolün saygıdeğer üyeleri,

Taşköprü’nün değerli insanları,

Umudumuz, gururumuz, yarınımız bildiğimiz sevgili gençler ve çocuklar, memleket bahçesinin bahçıvanı gül yetiştiren öğretmenler,

Bu cennet vatana hizmet yolunda cansiperane çalışan mesai arkadaşlarım, düşmanlının bile hakkını teslim etmek zorun kaldığı aziz milletim,

Bugün burada bu güzel günde koca tarihin ve şu gök kubbenin şahitliğinde; birçok yıkılışa ve dirilişe şahit olmuş Pompeipolis’in, Elek Dağının, Gök Irmağın şahitliğinde; gazilerimiz ve aziz şehitlerimizin şahitliğinde; ceddimizin ve başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere son devletimizi kuranların manevi huzurunda, devletimizin en büyük gününü kutlamak için toplandık.

Yıllar önce sabrımızı, gücümüzü, azmimizi, gösterdiğimiz yedi düvele bu sefer birliğimizi, dirliğimizi, sevgimizi, kardeşliğimizi göstermek için toplandık. Devleti kuranlara, şimdi toprağın altında ya da üstünde olanlara şükran hislerimizi ifade etmek için toplandık. Cumhuriyetimizin 91. Yılını kutlamak için toplandık. Bayramımız hepimize kutlu olsun. Nice 29 Ekim Cumhuriyet Bayramları övüncümüz, mutluluğumuz olsun. Bugün o sefaletin, viraneliğin içinden ilelebet payidar kalacak devletimizi kuranları, bu esnada kahramanca savaşırken şehit düşen vatan evlatlarını, Hüseyin Ateş ve Erkan Alabaş gibi Taşköprülü şehitlerimizi şükranla anıyoruz. Biz bu kahramanlara minnet borçluyuz. Biz bu yiğitlere, er oğlu erlere bir ülke borçluyuz. Onlar olmasaydı, belki de bu topraklarda şimdi biz yaşıyor olmayacaktık. Onlar sayesinde bugün Türk milleti olarak bizler bu meydanlarda memleket topraklarına meydan meydan cumhuriyet mühürleri vuruyoruz. Bu meydanlardan cihana meydan okuyoruz.

Değerli dinleyenler, peki bu meydanlara nasıl ve nereden geldik? Şairin

Kalk yiğidim yine dağ başını duman aldı

Parçalandı bir kıtanın toprakları

Aslan payını aslan olmayan aldı

Diye haykırdığı günlerden geldik bu meydanlara. Feleğin bizlere bu imiş kastı diyerek bize biçilen kefenleri yırtarak geldik bu meydanlara. Seferberliklerden, kıtlıklardan ve gonca gülün tazelerinin kırıldığı cephelerden geldik bu meydanlara ve gidilip dönülmeyen kanlı yemenden ve yiğitlerin harman gibi savrulduğu Cezayir’den, Balkanlardan, Kafkaslardan ve anaların, babaların ümidini kestiği Çanakkale’den, Kırım’dan ve Kerkük’ten ve Kıbrıs’tan geldik bu meydanlara. Velhasıl bu vatan kimin sorusuna en güzel cevabı vererek geldik bu meydanlara.

Değerli dinleyenler! 91 yılda büyük işler başardık. Bugün başlangıç şartlarına ve içinde yer aldığımız coğrafya ya baktığımızda Mustafa Kemal Atatürk’ün büyüklüğü ve dehası göz kamaştırmaktadır. Onun batan bir imparatorluğun külleri arasından milletiyle birlikte kanla, irfanla kurduğu cumhuriyet sayesindedir ki bugün ülkenin dört bir yanında meydanlar haklı bir gururla “Biz bir milletiz” diye haykırmaktadır.

Millet nedir biliyor musunuz gençler? Millet; dedelerinin, şehitlerinin mezar taşları yan yana olan insanlar topluluğudur. Millet; Selahattin Eyyubi’ye de, Yavuz Sultan Selime de aynı gururla sahip çıkan insanlar topluluğudur. Millet; Yunus Emreden de Şeyh Şaban-ı Veliden de aynı hissiyatı alabilen insanlar topluluğudur. Millet; istiklal marşını da Yemen Türküsünü de hep bir ağızdan, hep bir yürekten ve kalpten hissederek okuyabilen insanlar topluluğudur. Millet; aynı duayı eden, aynı duaya âmin diyen, birlikte üzülüp birlikte sevinen insanlar topluluğudur.

19 Mayıs 1919’ da ki millet kavramı da budur.23 Nisan 1920 deki millet kavramı da budur, 29 Ekimdeki kuruluşun millet kavramı da budur. Bizim millet anlayışımızda dışlamak, ötekileştirmek yoktur. Tam tersine kucaklamak vardır, kardeşlik vardır, bütünleşmek vardır.

Kardeşlerim, Dostlarım! Hepimiz çok iyi biliyoruz ki bazı yabancı şer odakları ve onların içimizdeki taşeronları bizi bize düşürmek için; kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi zedelemek için terör eylemleri de dâhil olmak üzere her türlü kirli oyunu oynuyorlar, ellerinden geleni ardına koymuyorlar. Tıpkı geçmişte olduğu gibi dünyaya adalet dağıtan, haksıza dur diyen, büyük güç, süper güç, olma yolundaki koşumuza çelme takmak istiyorlar.

Çünkü bu şer güçler, bu coğrafyada yaşayan masum insanlara, masum halklara kasteden her senaryoyu boşa çıkarmak için var gücüyle çalışan güçlü Türkiye den oldukça rahatsızlar ve bu hedeflerine ulaşmak için bizi hedefsiz ve hafızasız bırakmak istiyorlar.

Kardeşlerim, gençlerimiz, dostlarım ben inanıyorum ki sizler tarihimizden aldığınız güçle; ecdadımızdan aldığınız miras ve ilhamla; 1000 yıllık devlet geleneğine sahip olan; tarih yapmış; tarihin akışını değiştirmiş büyük bir milletin evlatları olarak oynanan oyunlara;  kardeşliğimize, birliğimize ve bütünlüğümüze yönelik saldırılara asla izin vermeyeceksiniz.

Bugün bu meydanlarda toplanan siz değerli halkımızı tıpkı Çanakkale’de, Sakarya’da, Malazgirt’te olduğu gibi birlik ve beraberlik içinde görmek sanırım aziz şehitlerimizi yattıkları yerde rahat ettirecek en güzel davranış olacaktır. Bugün hala bu topraklar için şehit veriyoruz; kan veriyoruz; can veriyoruz daha binlerce can vermeye de hazır bekleyen gençlerimiz, kahramanlarımız var.

Bizi biz yapan, bu milleti büyük yapan, bu ülkeyi güçlü yapan şey de işte bu fedakârlıktır, bu birlikteliktir, bu kardeşliktir. Bizi korkutmak isteyenlere; bölmek isteyenlere; halkı kışkırtmak isteyenlere söyleyecek sözümüz şudur: Şehit kanlarıyla yoğrulmuş bu cennet vatanın her karışı için kanımızı dökmeye; canımızı vermeye hazırız. Milletiyle hazırız, ordusuyla hazırız, polisiyle hazırız. Tüm dünya bunu böyle bilsin, böyle bellesin.

Değerli dinleyenler! Bugün bizler, dünya tarihinde milli mücadelesini yürüterek devletini kuran kahraman bir meclise sahip, tek ülke olmanın gurur ve onurunu yaşıyoruz. Cumhuriyetle birlikte tarih sahnesindeki yürüyüşünü büyük adımlarla sürdüren milletimiz, zamanla cumhuriyetle demokrasiyi taçlandırarak muasır medeniyetler hedefine daha fazla yakınlaşmıştır. Bugün Cumhuriyetin temeli olan insanımız, geleceğe daha aydınlık ve büyük bir ümitle bakıyor. Tıpkı bu güzel bayram günleri gibi ülkemizin geleceği de aydınlıktır, parlaktır, sevinçlidir. Türkiye, tüm dünyanın ışıldayan yıldızıdır, ilgi odağıdır. Sosyal hayattan kültüre, ekonomiden sanata her alanda artık ayağa kalkmış, başı dik bir Türkiye görüyoruz. Bu ülke geleceğin en güçlü, en müreffeh ve en özgür ülkesi olacaktır. Buna inancımız tamdır. Bu hedefe ulaşabilmek için devletimizin tüm organları, tüm kurumları, topyekûn bir millet canla başla çalışıyor.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere devletimizi kurup cumhuriyetimiz ilanında emeği gecen tüm herkesi rahmetle, minnetle anıyorum. Ayrıca Karaman ilinde bir maden ocağında meydana gelen su baskını sonucu mahsur kalan 18 maden işçisinin ailelerine sabır diliyor, kendilerinin bir an önce kurtarılmasını temenni ediyorum. Hepinizin Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ