Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,03 / Satış: 6,06

“Zarardan öte, Moralim bozuldu”

“Zarardan öte, Moralim bozuldu”
  • 12.12.2014
  • 1.896 kez okundu
Reklam

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis:

“Zarardan öte, Moralim bozuldu”

 

REİS AŞ’nin Taşköprü Sarımsak Entegre Tesisi’nde çeşit ve miktarı düşürme kararı almasının ardından açıklama yapan Mehmet Reis, “Zarar etmenin ötesinde moralim de bozulmaya başladı” dedi

Geçtiğimiz hafta REİS AŞ Yönetim Kurulu’nun 2015 yılı itibariyle Taşköprü Sarımsak Entegre Tesisi’nde çeşit ve miktarın daraltılmasına karar verdiği kamuoyu ile paylaşılmıştı. Yaşanan bu gelişmeler üzerine İstamonu Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Karadeniz’in görüşlerini aldığı Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, “Maddi ve manevi karşılık beklemeden yapmaya çalıştığım girişimler bazı kesimlerce farklı beklentiler içinde olduğum yönünde değerlendirildi. Artık belirli bir yaşa geldim ancak yıllardır bu söylentiler durmadı. Söylenenleri görmezden, duymazdan, bilmezden gelmeye çalışsam da, insanız etten kemikten yaratılmışız sonuçta. Ancak bir yere kadar dayanabiliyoruz. Bir yerden sonra zarar etmenin ötesinde moraliniz bozulmaya başlıyor. Her zaman söyledim yineliyorum; ben işadamıyım bu şekilde memleketime hemşerilerime daha faydalı olduğumu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Fabrikanın üretiminde daralmaya gidilmesiyle ilgili sadece kendisinin sorumlu olmadığını vurgulayan Mehmet Reis, tarlada sarımsak üretenden, fabrikada çalışana kadar herkesin konuyla ilgili kendini sorgulaması gerektiğini söyledi.

 

Taşköprü’deki sarımsak tesisini para kazanmak için değil, yöremin insanının kalkınması için gerçekleştirdim”

Her fırsatta memleketini ve hemşerilerini çok sevdiğini dile getiren Mehmet Reis, “ Ben, İnebolu’da kazandığımla İstanbul’da birikim yapmadım. İstanbul’da kazandım, Kastamonu’ya yatırım yaptım. Taşköprü’deki sarımsak tesisini de para kazanmak için değil, yöremin insanının kalkınması için gerçekleştirdim.” dedi.

Taşköprü Sarımsak Entegre Tesisi’ni devletten teşvik almadan kurduğunu hatırlatan Mehmet Reis, “21 işadamı ile kurduğumuz Kastamonu Yatırım AŞ ile Taşköprü’de sarımsak yatırımı yapacaktık. Şirket kapanınca tek başıma, devletten destek almadan, üstüne üstelik 2001 yılındaki ekonomik krize rağmen yatırımı hayata geçirdim. Sarımsak üreticisi 2000 yılından sonra sarımsakları ırmağa dökmüyor ya da tarlada çürümeye bırakmıyor. O günden sonra sarımsak fiyatları istikrarını korudu. 14 yıl içerisinde çok zarar ettim ama devam ettim.” diye konuştu.

***

Sarımsağın geliştirilmesiyle ilgili TÜBİTAK ve Kastamonu Üniversitesi başta olmak üzere, çeşitli üniversitelerle yaptığı işbirliklerinin devam edeceğini kaydeden Reis şöyle konuştu: “Kalite, sürdürebilirlik ve inovasyona bağlı kalmak kaydıyla önemli projelere imza attık. Böylece sarımsağın sanayileştiğinde ticarette önemli bir yere sahip olduğu kanıtladık. Metro ile iş birliği yapmamız, iyi yarım uygulamalarını çiftçilerimize anlatmamız Taşköprü sarımsağının geleceği için ümit veren girişimlerdir. Bu süreçten sonra daha çok bilimsel çalışmalar üzerine yoğunlaşacağız. Bilgi birikimlerimizi çiftçimizle paylaşarak ve toprağı daha verimli kılarak, yerli tohumumuza sahip çıkarak Taşköprü sarımsağı için başlatmış olduğumuz çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Mehmet Reis son olarak, Taşköprü’deki çiftçilerin iyi tarım uygulamalarını hayata geçirmesi gerektiğini, aksi takdirde Taşköprü sarımsağının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını söyledi. (İstamonu)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ