Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,07 / Satış: 6,09

“Okullarımız sözde idarecilerin cenneti haline gelecek”

“Okullarımız sözde idarecilerin cenneti haline gelecek”
  • 23.12.2014
  • 1.410 kez okundu
Reklam

MHP Taşköprü İlçe Başkanı İsmail Berber:

“Okullarımız sözde idarecilerin cenneti haline gelecek”

 

Milliyetçi Hareket Partisi Taşköprü İlçe Başkanı İsmail Berber, yaptığı basın açıklamasında AK Parti hükümetine ateş püskürdü.

İlçemizde yaşanan kara oyunlardan biri, yine AKP iktidarının haksız icraatlarıyla çok daha vahim bir şekliyle gözlerimizin önünde pervasızca sergilenmektedir” diyen Berber, “12 yıldan beri ülkemizi tek başına idare eden AKP hükümeti ve zihniyeti, sadece eğitim kurumlarında değil, devletin tüm kurumlarında, iktidarda kaldıkları bu süre içerisinde insanlarımızı ayrıştırmakla, ötekileştirmekle, kamplara bölmekle kalmamış, kendilerine bir düşman cephesi oluşturarak sürekli bir kesimle kavga eder, ona buna çatar hale gelmiştir seklinde açıkladı.

Son olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nda, sorup soruşturmadan, ‘ben yaptım oldu’ mantığıyla yapılan düzenlemeyle de okul müdürlerini bir anda silip atmış, onca tecrübeyi ve birikimi yok saymıştır.

Sonucu önceden belli olan uydurma mülakatın sonuçlarına göre torpili olan, iktidara yakın duran, AKP hükümetine yandaş sendikaya üye olan okul yöneticilerine yüksek puan verilmiştir. Öğretmen, okul aile birliği başkan ve başkan yardımcısı, öğrenci değerlendirmesinden, yani müdürleri başarı, tecrübe ve sorumluluk açısından en iyi ve en yakından tanıyan, müdürleri en iyi değerlendirebilecek tabandan tam puan ya da yüksek puan alan okul yöneticilerinin büyük bir kısmı, her nasıl olduysa hiçbir idarecilik tecrübesi olmayan ilçeye geleli bir ay bile olmayan İlçe Milli Eğitim Müdürü ve yandaş şube müdürlerinden çok düşük puanlar almıştır. 20 yılın üzerinde idarecilik yapan bir müdürü değerlendiren kişilerin idarecilik tecrübesin bir ay olması manidardır. Yandaş sendikanın ilçe temsilcisi tarafından  üstü kapalı olarak tehdit edilen okul müdürleri, ya AKP iktidarının tarafında yolunuza  devam edersiniz veyahut da müdürlükten alınırsınız denmiştir. Taşköprü’nün en başarılı okullarının bulunduğu, görev aldıkları okulları en başarılı şekilde idare ederek bu okulları bir marka haline dönüştüren pek çok müdürümüz, bu puanlama sisteminde sadece AKP yanlısı olmadıklarından dolayı düşük puan almaları sağlanarak müdürlükten alınmışlar, 20-25 yıllık okul müdürlerinin bilgisi, becerisi, kıdemi hiçe sayılmış ve bu yöneticilerin görevlerine son verilmiştir” dedi.

 

“Müdür yardımcıları tehditle hakaretle istifa ettiriliyor”

“Okullarda müdürleri görevden almak da yetmeyince müdür yardımcılarını da çeşitli katakulliler le görevinden alarak yerlerine kendi belirledikleri yandaş, emirlerini yerine getirecek kişileri seçme yarışı başladılar” diyen İsmail Berber şöyle devam etti: “Bu yarışa kendilerini kaptıran yandaş sendika temsilcisi ve sendika temsilcisinin emrine giren ilçe Milli eğitim Müdürü kendilerini muz cumhuriyetinde, kanunsuz kuralsız derebeylikle yönetilen bir ülkede olduğu kanısına varmışlar ki istedikleri olmayınca görevdeki müdür yardımcılarını hakaretlerle tehditlerle korkutarak istifaya ve bulundukları görevi bırakmaya zorlanmaktalar. İlçemizde şimdiye kadar görev süresi dolmadan istifa eden ettirilen müdür yardımcılarına her gün yenisi eklenmekte. Bu bir kul hakkıdır bu Allah (C.C) bile affetmediği bir günahtır ayıptır. Bunun hesabını bu dünyada Adalet soracak Ahiret aleminde de Allah (CC) soracaktır” dedi.


“Eğitimde bu durum infiale yol açacak”

Eğitimde var olan bu durum, Taşköprü’de ve tüm Türkiye’de eğitimde büyük infiale, kutuplaşmalara, çatışmalara yol açacaktır. Okul yöneticiliği koltuğunda artık hak eden değil, torpili olan, kişisel ilişkilerini kullanan, siyasi ve ideolojik davrananlar oturacaktır. Eğitimin her hücresinde kendi adamlarını görmek isteyen, kilit noktalara yandaşlarını getirmeyi hedefleyenler, kapalı kapılar ardında iş çevirmiştir. ‘Benden olmayanı yok edeceğim’ mantığıyla hareket edenler, farklı düşünenleri arka plana itelemişlerdir. emeği ve alın teri ile değil, siyasi hesaplarla, sendikal tercihleri nedeniyle makamlara getirilen okul yöneticileri devri başlamıştır. Okullar, AKP iktidarının emir erleri tarafından yönetilecektir. Okullar, siyasi iktidardan beslenenlerin, onlardan aldıkları emirleri kanun kabul edip sorgulamadan uygulamaya geçirecek sözde idarecilerin cenneti haline gelecektir. Kıyım ve zulüm boyutlarına ulaşan yeniden görevlendirme değerlendirmelerinin yargı organlarınca iptal edilmesi, eğitim camiasının huzuru ve eğitim sistemimizin geleceği açısından bir zorunluluktur” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ