Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,52 / Satış: 5,55
€ EURO → Alış: 6,26 / Satış: 6,28

Taşköprü’nün iyilik hareketi: “Türk Kızılayı Taşköprü Şubesi”

Taşköprü’nün iyilik hareketi:  “Türk Kızılayı Taşköprü Şubesi”
  • 28.01.2015
  • 1.496 kez okundu
Reklam

Taşköprü’nün iyilik hareketi:

“Türk Kızılayı Taşköprü Şubesi”

Dünyaya mal olmuş ve ülkemizin dünya genelinde adı en çok duyulan kuruluşlarından biri Türk Kızılayı. Dünyanın neresinde bir mazlumun başı ağrısa, afetle karşılaşsa, mağdur olsa, kanı dökülse arkasına bakmaksızın dünyadaki muadillerinden hep bir adım önce, hep bir adım daha insancıl bir kurum Tük Kızılayı.

Bunun yanında dünyadaki şöhretinin aksine ülkemizde ise hele hele Taşköprü ölçeğindeki ilçeler de ise pek bilinmeyen ne idüğü belirsiz olarak görülen bir kurum Türk Kızılayı. Belkide Taşköprü ilçemizde de 2007 yılına kadar maalesef varlığından halkın pekte haberdar ve alâkadar olmadığı bir şube idi Türk Kızılayı Taşköprü Şubesi.

2007 yılında göreve ilçe halkı tarafından tanınan ve sevilen Hüseyin Seven’in gelmesi ile Taşköprü Şubemiz ve Kızılay’ın konumu aynı ölçekteki ilçelere nazaran 360 derece farklılık arz etmeye başladı.

3 ayda bir kan bağışı kampanyaları, fakir fukaraya düzenli yardımlar, engellilere tümü gurbetteki hayırseverlerimizden sağlanan akülü arabalar ve son olarak eşine az rastlanır tamamı yeni ürünlerden oluşan Giyim Mağazası.

Evet! Burası Taşköprü Kızılay Şubesi. Taşköprü’de ihtiyaç sahibi olupta kimin karnı acıksa, ayakkabısı delinse, zorda kalsa, evine ekmek götüremese akıllarına gelen ilk adres: Türk Kızılayı Taşköprü Şubesi. Çünkü onlara ne yapıp yapıp ihtiyaçlarını gidereceğini bildikleri kiminin Hüseyin Amcası, kimin Hüseyin Abisi, kimin can dostundan öte olan Hüseyin Seven var.

Bizde gazete olarak yaklaşık 3 yılımızı geride bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde Taşköprü’de yardım denilince ilk akla gelen isim olan Kızılay Taşköprü Şubesi Başkanı Hüseyin Seven ile çalışmaları hakkında sizler için sohbet ettik.

Bakalım bu 360 derecelik değişim nasıl olmuş?

 

-Hüseyin Seven Kimdir? Sizi Tanıyabilirmiyiz?

Babam Merhum Rahmetli eski gardiyan Ahmet Seven ve annem Fatma Seven. 23.04.1957 tarihinde Taşköprü Tabakhane Mahallesi Doğumluyum. İlk Öğrenimi Muzafferettin Gazi İlk Okulunda, Orta Öğrenimi Taşköprü Orta Okulunda tamamladım. İlçemde Oto Elektrikçi çıraklığı ve kalfalığımdan sonra askerlik görevimi ifa ettim. Askerlik görevimi bitirdikten sonra Taşköprü Kendir Sanayii Müessesesinde göreve başladım ve 25 yıl çalıştıktan sonra 2003 yılında emekli oldum.

-Kızılay Başkanı olmanızda ki etken nedir? Bu düşünce nasıl oluştu?

Kızılay Başkanı olmamdaki etken insanlığa ve topluma hizmet, insanların acı ve tatlı günlerini paylaşmak benim her zaman şiarım olmuştur. Ben Toplumculuğu ve İnsanlığa hizmet etmeyi seviyorum. Gayem ise bir hayır duası başkada bir şey değil. Kızılay Taşköprü Şubemiz 01.01.1940 tarihinde kurulan eski şubelerimizden. Şimdiye kadar kuruluşundan bu günlere gelmesinde hizmeti geçmiş tüm ölmüşlerimize rahmet bakide kalanlara da sağlık, sıhhat afiyet içinde yaşamalarını diliyorum.

Amacım ise ilçemde adı var kendisi olmayan Türk Kızılayı gibi köklü bir kuruluşun hizmetlerini öne çıkarmaktı.

Türk Kızılayı tarihsel ve toplumsal sorumluluklarını bir an olsun bırakmadan çözümün parçası olma iradesini kararlılıkla sürdüren halktan aldıklarını yine halka ulaştırarak alan el ile veren el arasında iyilik köprüsü olmaya devam eden Dünyada ve Ülkemizde dil, din, ırk farkı gözetmeksizin insanlığımıza her alanda hizmet eden ve bağışlarla büyüyen devasa yardım kuruluşudur. Taşköprü gibi güzel bir ilçeye hizmet etmekte bizlere bir görevdir diyerek 27.02.2007 tarihinde 5 arkadaşımla beraber görevi devraldık.

-Kızılay Başkanı olduktan sonraki çalışmalarınız nelerdir?

Kızılay Başkanı olduğumda benim 4 tane idealim vardı. Bunların 3 tanesini 7 yıla sığdırdık. Önce Yüce Allah’ın daha sonra ise ilçemizde ve dışarıda yaşayan bizleri destekleriyle yalnız bırakmayan değerli hemşehrilerime, ilçemizin Mülki ve İdare Amirlerine, Sivil Toplum Örgütü Yöneticilerine sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Benim olmazsa olmazlarımdan bir tanesi Kan Bağışını ilçemde yerleştirmek 1 ünite Kanın lazım olduğunda bulunmadığını yaşayan birisi olarak ilk icraatımız 2007 Yılı Mayıs Ayında Kan Bağış Kampanyasıyla başlattık. 9 Ünite Kan Bağışı ile başladığımız bu yolda hiç ara vermeden her 3 ayda bir düzenli olarak yaptığımız bu güzel işi 9’dan 250’lere yükselttik. Biz buna birde Kutlu Doğum Haftalarını’da ekleyerek yılda 4 defa olan Kan Bağışını 5’e çıkardık. Toplamda 7500 ünitenin üzerinde kan topladık ve Kan Bağışından İlçemiz Kan Bağışçılarımıza 2 altın, 4 gümüş, 33 bronz Madalya ile onları onurlandırdık. Bu ilçemin başarısı, biz bu güzel işe aracı olabildiysek ne mutlu. 1 ünite Kan, 3 Can Hesabından yola çıkarsak 7500 ünite kanın 22500 kardeşimizi hayata döndürdüğünü düşünün, verdiğiniz destekler sayesinde Taşköprü’de Allah arattırmasın eskisi gibi “Kan Aranıyor Anonsları” duyulmamaktadır. Kızılay Taşköprü Şubemiz Taşköprü Devlet Hastanemizle Kızılay Kan Merkezi ile yapılan anlaşmaya yardımcı olmuştur. Kastamonu Merkezine Kızılay Kan Bağış İstasyonu açılmasında Kastamonu Şube Başkanı arkadaşımla beraber Ankara’yı yol yaptık ve bunda da muvaffak olduk.

  1. idealim olan ilçemizde kurulan Kastamonu Üniversite’sine bağlı Taşköprü Meslek Yüksek Okulu’na Kız Öğrenci Yurdu kazandırmaktı. Yaptığımız istişareler sonucunda Taşköprü Belediyemize bu hayırlı iş için müracaatta bulunduk. Okulumuza yürüme mesafesinde 685 m2’lik arsanın Taşköprü Belediyemiz tarafından kurumumuza yer tahsisi yapıldı. Burada bize bu yer tahsisini yapan başta Taşköprü Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Arslan’a, Taşköprü Belediye Meclis Üyelerine, Belediye Encümenine ve hiçbir zaman Türk Kızılayı Taşköprü Şube Başkanlığımızdan yardımlarını esirgemeyen Belediye çalışanlarına sonsuz teşekkürlerimi bir borç biliyorum.

Arsa tahsisinden sonra Genel Merkezimizle yaptığımız görüşmelerimiz neticesinde yapımı 1 yıl süreli 100 yataklı Kız Öğrenci evi ihalesi yapılan binanın 3. katı çıkmış vaziyette inşaatı devam etmektedir. İlçemize hayırlı olmasını diliyorum. Öğrencilerin Üniversiteleri tercih sebeplerinden biride konaklayacakları yerlerin emniyetli ve huzurlu olmasıdır. İlçemizde bu tür hizmetlerin çoğalması elbette ki İlçemize ekonomik anlamda da katkısı olacaktır.

3.’sü Aralık 2014 de açmış olduğumuz sıfır malzemelerle donatılmış Kızılay Taşköprü Şubesi Giyim Mağazamızı’da ilçemize kazandırdık. Gerçek ihtiyaç sahiplerinin iyi tespiti yapılarak onlara bu hizmeti de sunduk. Artık hayırsever kardeşlerimin de buraya yapacakları katkıları beklemekteyiz.

4.sü inşallah ilçemize birde deposuyla beraber bir hizmet binası kazandırmak girişimlerimiz devam etmekte olup bunu da hep birlikte başaracağız.

2007 yılından bu tarafa Mübarek Kandillerde tüm geçmişlerimize mevlid okutturuyoruz. 126 Köyü bulunan ilçemizin köyleri ile beraber ihtiyaç sahiplerini yerlerinde tespit ederek onlara Türk Kızılayı’nın merhamet elini afetlerde, olası yangın, sel gibi vakalarda gıda, giyecek ve barınma yardımları yapıyoruz.

İlçemizde her konuda alan el ile veren eli reklam yapmadan insanlarımızın onurlarını incitmeden sosyal yardım faaliyetlerine öncülük ediyoruz.

1.1.1940 tarihinde kurulan Şubemizi Kızılay Genel Başkanı Sayın A. Lütfi Akar, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Genel Müdürlük katında 2013 yılında Taşköprü ilçemizde bir ilk olarak ağırladık.

2014 yılında 10 engelli kardeşimizi eve bağımlılıktan kurtararak tanesi 5000 TL olan akülü tekerlekli sandalye bağışını gerçekleştirdik. Taşrada yaşayan sevgili hemşehrilerimin bu duyarlılığımıza ve desteklerine teşekkür ediyoruz.

Sadece 2014 yılında Kurban Bağışında yaptığımız bağışlardan 34 ilin ilçeleriyle beraber Taşköprü Şubesini önlere taşıdık. 528 Kutu, 800 gr’lık kıyma ve kavurmayı ilçemizde bulunan ihtiyaç sahiplerine dağıttık.

Gayrimenkulü bulunmayan şubemize 1 adet intifa haklı, 1 adet intifa haksız daire bağışı, 1 adet şehir merkezinde intifa haksız 400 m2 arsalı binanın 3/1 hissesini, 4 adet tarla bağışı aldık. Yaptığımız hayırlı çalışmaların neticesinde hemşehrilerimiz gerekli hassasiyetlerini göstermektedirler Allah hepsinden razı olsun.

Bizim hizmetlerimiz bitmez insanlarımızın Türk Kızılayı Taşköprü Şubesine duyacakları ve gösterecekleri samimiyetlerine ve güvene her zaman sadık kalacağız.

-Türk Kızılayı Başkanı olduktan sonra ne tür zorluklarla karşılaştınız?

Kan Bağışlarını sen yapma bu iş seni yer diyen kardeşlerime, Cama bir daha Kan Bağışı afişi asma diyen sevgili dostlarımıza, öğrenci yurdu senin neyine? Sen kimsin? Bu iş seni aşar diyen güzel insanlara rastladık. Fakat biz yılmadan Allah Rızası için çıktığımız bu yol da bugünlere Taşköprülülerin desteği ile geldik.

Zorluklar sabırla aşılır, benim 3 prensibim “ÜŞENME, ERTELEME, VAZGEÇME” yapacağınız işlerde işte üç önemli düstur.

Fakat biz insana mâl olmuş bu kurumu yüceltmek için olumsuzluklarla değil halkımızın bize olan güveni ve fayda sağlayabildiğimiz vatandaşımızın gözündeki ışıltıdan feyiz alarak yolumuza devam ettik. Bize olumsuz bakanlara cevabımızı hizmetlerimizle verdik.

Bize bunu başaramaz diyenler şimdi gelip bize teşekkür ediyorlar. Bizim için bundan daha sevindirici bir şey daha olamaz.

-Bundan sonra Taşköprü’de yapmayı düşündüğünüz projeler nelerdir?

Taşköprü ilçemiz her zaman her şeyin en iyisine layıktır. Bu ilçeye hizmet etmek böyle bir Kutsal Kurumun Şube Başkanı olarak gururdur.

Yarı projesi bitmiş Aşevi gerçek ihtiyaç sahipleri tesbiti yapıldıktan sonra evlerine servis yapılması, evlerinde tek ve eşi ile birlikte yaşayan yaşlı ve güçsüzlere bakım evi fizibilitesi tamamlanmak üzere hemşehrilerimin katkılarıyla bunları başaracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Ayrıca ilçemize ve Türk Kızılayı’na yakışan bir hizmet binası hedeflerimiz arasındadır.

-Taşköprü’de görmüş olduğunuz eksiklikler nelerdir?

Önce tüm hemşehrilerimin Türk Kızılayı Taşköprü Şubesine duydukları güvene teşekkür ediyorum. Şube olarak bize desteklerini bekliyoruz yaptıklarımız ortada yapılan bağışların nerelere gittiği, bağışlar daha iyi bir toplum meydana getirmek için yapılır bize bağışlayacakları her kuruşun hesabının nerede, ne zaman, kime adresleri ve telefon numaraları ile kontrolü mümkündür, bağışçılarımız soracak biz cevabını vereceğiz. Lütfen bu kutsal kuruma bağışlarınızla sahip çıkınız. Biz Şube Başkanları ve Yönetim Kurulu Üye arkadaşlarımızın maaşları yoktur, Türk Kızılayı gönüllülük esasına göre çalışır. Türk Kızılayı Bağışlarla büyüyen kurumdur. Fitre, Zekat, Kurban, Bağış gibi destekleriniz arttıkça biz daha iyi işler başaracağız bundan emin olabilirsiniz.

-Çalışkan bir Başkansınız bu heyecan nereden geliyor?

İnsanlığa hizmet etmek arzusu bu bedende sağ olduğu sürece her zaman bu kutsal kuruma ve insanlığa hizmetten geri kalmayacağım.

Nerede karşılıklı sevgi ve saygı varsa orada itimat ve itaat vardır. İtimadın ve İtaatin olduğu yerde disiplin, disiplinin olduğu yerde huzur, huzurun olduğu yerde başarı vardır. İşte başarının sırrı işte Türk Kızılayı Taşköprü Şubesi hepinizi saygılarımla selamlıyorum.

-Kızılay Başkanı olmanız aile yaşantınızı nasıl etkiledi?

Bu işi seve seve yapıyorum ve en büyük destekçilerim eşim, annem, çocuğum ve torunum. Tabi zaman zaman toplumun işi ailemizin önüne geçti. Mesela 5 yıl kadar eşim ciddi bir hastalık geçirdi ve sık sık Ankara’ya tedavi için gitmemiz icap etti. Fakat yaptığımız iş gönüllülük esasına dayandığı için ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız bizden yardım bekledikleri için zaman zaman tedavi işlerini ertelemek zorunda kaldığımız oldu. Ancak o ihtiyaç sahiplerinin ve yardıma muhtaç kardeşlerimizin gözündeki ışıltı ve mutluluk, ettikleri dua bizim için vaz geçilmezdi.

-Ailenize yeterli zamanı ayırabiliyormusunuz?

Bu iş gönül işi maalesef çocuklarımıza zaman ayıramıyorum. Fakat torunuma haftada 3-4 saat zaman ayırmaya çalışıyorum ve tüm yorgunluğumu torunumla atıyorum. Allah rızası bol olduğunu düşündüğüm bu yolda günün 24 saatini harcasam bile bazen bana yetmiyor.

-Yardım ettiğiniz insanlardan ne tür dönüşler alıyorsunuz?

İnsanlara yaptığınız hizmetten sonra onun dönüşü daha da muhteşem oluyor. Sizin onlara verdiğiniz hizmet hiç karşılıksız geri dönüyor. Son olarak geçtiğimiz ay açtığımız giyim mağazamızda şu kış günlerinde ayakları ıslak ve zor şartlarda mağazaya gelen çocuklarımızı giydirmek onların yüzü gülerken görmek benim en büyük mutluluğum. Giyim mağazamızın açılış sebeplerinden bir tanesi çocuklarımız. Malum çocuklar için okullarda serbest giyim var. Çocuklar artık bir gün giydiklerini bir gün giymiyorlar. İmkânı olan çocuklarımız aynı elbiseyi yarısı gün giymiyor. Fakat aynı sınıflarda bu imkâna sahip olmayanlarda var. Bunun önüne bir nebzede olsa geçebilirmiyiz düşüncesi Giyim Mağazası’nı açmamızın nedenlerinden bir tanesi.

-Kaç üyeniz var? Kızılaya üye olmak için gerekli şartlar nelerdir?

Her kesimden üyelerimiz var. Burası topluma mal olmuş bir kurum. Biz bugün varız yarın yokuz. Toplamda ise 100 üyemiz var. Şubemize üye olmak için vatandaşımızın 2 fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, adres bilgileri, telefon numaraları gerekmekte ayrıca giriş ücreti olarak Kızılay Genel Merkezi’nin belirlediği 20 TL bir ücret alıyor, onun dışında da yıllık 20 TL yıllık aidat almaktayız.

Ayrıca içinde bulunduğumuz yılda da Kızılay olarak Kadın Kolları’nı aktif hale getirme çalışmalarımız devam etmekte.

-Taşköprü’den yeteri kadar destek alıyormusunuz? Gelir kaynaklarınız nelerdir?

Kızılay bağışlarla büyüyen bir kurum. Taşköprülüler sağolsun her zaman yanımızda olmaktalar. Fakat bu daha da fazla olabilir. Biz bir elin verdiğini diğer elin görmemesini sağlıyoruz. Vatandaşlarımızın zekâtlarını ve kurbanlarına da aracı oluyoruz. Mesela Giyim Mağazamızın açılmasında en büyük etken diğer Kızılay Şubelerimizden aldığımız yardımlar ile gurbetteki hemşerilerimiz ve hayırseverler. Fakat bundan sonra Taşköprülü hemşerilerimizin de buraya bir çift çorapta alıp getirmesi fakir fukaranın evine bu çorabın girmesi anlamını taşıyor. Tüm hemşerilerimizi buranın yaşaması için duyarlı olmaya davet ediyorum. Amacımız buraya ikinci eli sokmamak. Ben kendim ikinci el giysi giymeyi kendime nasıl konduramıyorsam, benim nur yüzlü ihtiyaç sahibi hemşerilerime de layık görmüyorum.

-Taşköprü Kızılay, ilçede eğitimin neresinde yer alıyor?

Okuldaki öğrencilerimizin giyimine yardımcı oluyoruz. Şiir, kompozisyon, resim yarışmaları düzenliyor ve ödüllendiriyoruz. Çeşitli eğitimler düzenliyoruz. Başarılı bazı öğrencilerimizi yaz kamplarına yolluyoruz.

Bundan sonraki hedefimizde yardım ve dayanışma duygularını aşılamak amaçlı olarak tüm okullarımızdaki Kızılay Kolları’ndaki çocuklarımızla diyaloga geçip bu Kızılay Kulüpleri’ni aktif hale getirmeyi amaçlıyoruz. Çocuklarımıza Kızılay’ın faydalarını ve Kızılaycılığı inşallah daha iyi öğreteceğiz. (İyilik ve takva için yardımlaşınız. Maide–3)

Röportaj: Mustafa GÜNAYDI – Mehmet TUĞCU

                                                                                             

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ