Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,77 / Satış: 7,81
€ EURO → Alış: 9,46 / Satış: 9,49

Orman köylüsünün cebine 11.3 milyon TL girdi

Orman köylüsünün cebine 11.3 milyon TL girdi
  • 19.03.2015
  • 1.857 kez okundu

“Orman köylüsü”nün yüzü “Orman İşletme” ile güldü

Orman köylüsünün cebine 11.3 milyon TL girdi

 

Taşköprü Orman İşletme Müdürlüğü 2014 yılında da Orman köylüsünün yüzünü güldürdü. Fabrika gibi çalışan Taşköprü Orman İşletme Müdürlüğü 2014 yılında yaklaşık olarak 28 milyon TL’lik gelir elde ederken, orman köylüsüne yaklaşık 11.3 milyon TL gelir sağladı ve 7.7 milyon TL’de kâr elde etti.

 

Alınan bilgiye göre, 11 işletme şefliği, 1 depo şefliği, 1 ağaçlandırma şefliği ve 1 fidanlık şefliği bulunan Taşköprü Orman İşletme Müdürlüğü’nde 2014 yılında 169 bin m3 endüstriyel ödün üretiminden orman köylüsü doğrudan 11.3 milyon TL gelir elde ederken, bunların yanında alınan ek ödemeler, nakliye geliri ve diğer harcamalarla çoğunluğu orman köylüsü ve nakliye firmaları olmak üzere ekonomiye yaklaşık olarak 20 milyon TL’lik döngü sağladı.

-1000 kişiye eğitim verildi-

Taşköprü Orman İşletme Müdürlüğü ayrıca yıl boyunca yaptığı eğitimlerle 1000 kişiye ağaç kesme ve boylama operatörlüğü eğitimi ve akabinde sertifikasını verdi.

Ayrıca ormanlara bakım çalışmaları devam eden Taşköprü ormanlarında silvi kültürel bakım çalışmaları, gençleştirme çalışmaları da yoğun olarak yürütüldü ve Şehirören köyünde gençleştirme sahalarında toprak islemesi yapıldı.

Bunların yanında ağaçlandırmada 323 hektar alanda toprak muhafaza, 75 hektar alanda da yeni ağaçlandırma tesisi yapıldı. Bu alanlarda bu yıl ise dikim yapılacağı belirtildi.

-760 bin fidan dikildi-

Edinilen bilgiye göre 2014 yılında karaçam, sarıçam ve yapraklı türlerden oluşan 760 bin adet fidan dikildi. Erozyonu önleme çalışmaları kapsamında Kayapınar köyünde 30 hektarlık alanda korunga ekimi gerçekleşti. 21 köyde 29 hektar alanda 8 bin ceviz fidanı çoğunlukta olmak üzere badem, kızılcık ve kuşburnu dikildi.

Bu ağaç türleri ile hem köylüye gelir kapısı açılması hedeflenirken dağlık alanlara dikilen meyve ağaçları ile de yaban hayatına katkı sağlamak amaçlandığı kaydedildi. Bu yıl ise yine 7 köyde 17 hektar alanda bu fidanların dikiminin yapılacağı öğrenildi.

Taşköprü Orman İşletmesi tarafından “Okullar hayat olsun” projesi kapsamında 6 okulda ayrıca 2 cami ve 2 mezarlıkta fidan dikimi yapıldı.

Bunların yanında özel günlerde dağıtılan fidanlar dahil 6 bin fidan halka dağıtıldı.

- 5.7 milyon adet fidan mevcut-

Ayrıca Taşköprü orman İşletme Müdürlüğü tarafından 2014 yılında Taşköprü Fidanlığı’nda 2 milyon 65 bin adet fidan üretimi yapıldığı kaydedilirken fidanlıkta yıl sonu itibariyle 5.7 milyon fidan bulunuyor.

Bu fidanların yaklaşık değerinin ise 1 milyon TL olduğu kaydedildi.

Taşköprü Orman İşleme Müdürlüğü 2014 yılında ayrıca 6 km yeni yol, 40 km üst yapı, 20 km sanat yapısı, 15 km yangın emniyet yolunu hizmete açtı.

Ayrıca Küçüksu Mesire yeri için Taşköprü Kaymakamlığı ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 700 bin TL’lik proje sunuldu.

2014 yılında Taşköprü ilçemizde 3 tane yangın çıkarken 6 hektar alan yandı. Çoğunluğu örtü yangını olan bu kısımlarda ormanlarımız fazla zarar görmedi ve genel olarak çıkış nedenlerinin yıldırımdan kaynaklı olduğu gözlendi.

Alınan bilgiye göre ise Taşköprü Orman İşletme Müdürlüğü’nün bu yılda 50 km civarında yangın emniyet yolu yapmayı hedeflediği öğrenildi.

-Kastamonu’nun en geniş işletmesiyiz-

Kastamonu’nun 176 bin hektar alan ile en geniş alana sahip olan Taşköprü Orman İşletme Müdürlüğü’nde bu alanın 113 bin hektarlık kısmı ormanlık alan. Taşköprü’nün yüzde 70’i ormanlık alan ve bu rakam önümüzdeki yıllarda daha da artması bekleniyor.

Bu oran dünya ortalamasının da üstünde. Şuanda yaklaşık olarak 100 işçi ve 50 memuru bulunan Taşköprü Orman İşletme Müdürlüğü’nün 14 şefliği mevcut durumda.

Taşköprü Orman İşletme Müdürlüğü’nün 2014 yıl sonu karı ise 7.7 milyon TL.

Haber: Mehmet TUĞCU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ