Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,44 / Satış: 7,47
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,05

Taşköprü’de şehitlik açılışı yapıldı

Taşköprü’de şehitlik açılışı yapıldı
  • 24.03.2015
  • 2.680 kez okundu

Taşköprü’de şehitlik açılışı yapıldı

Taşköprü ilçemize bağlı Bademci köyünde Köy Muhtarı Yılmaz Akarsu, kendi girişimleriyle köyüne şehitlik kazandırdı.

Köyün hakim noktasına yaklaşık 1 aylık bir çalışma sonucu Çanakkale Savaşı, İstiklal Harbi, 1. Dünya Savaşı olmak üzere diğer savaşlarda hayatını kaybeden Bademci köyü nüfusuna kayıtlı 10 şehit için Şehit yaptı.

Şehitliğin açılışı ise 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıl dönümünde gerçekleşti.

Bademci Köyü Şehitliği’nin açılışına Taşköprü Kaymakamı Zafer Coşkun, Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, Garnizon Komutanı Tuncay Özbek, AK Parti Kastamonu Milletvekili aday adayı Hakkı Korkmaz, MHP Kastamonu Milletvekili aday adayı Metin Ateş, Şehit Aileleri Derneği Başkanı Bayram Şenel, daire amirleri ve şehitlikte adı bulunan şehitlerin akrabaları ve köylüler katıldı.

Açılışta konuşan Kaymakam Coşkun ve Belediye Başkanı Arslan, Köy Muhtarı Akarsu’yu duyarlılığından dolayı kutlayarak şehitliğin eksiklerinin tamamlanması için kendilerinin de üzerlerine düşeni yapacaklarını belirttiler.

Köy Muhtarı Yılmaz Akarsu ise Çanakkale’nin Türk tarihindeki öneminin büyüklüğüne değinerek bizlerde şimdiki nesil olarak gerek Çanakkale’de gerekse diğer harplerde şehit olan köyümüz nüfusuna kayıtlı atalarımıza borcumuzu bir nebzede olsa ödemek ve isimlerini gelecek kuşaklara aktarmak için bu şehitliği yaptıklarını kaydetti.

Arşivlerden tek tek köylerinden şehit olan büyüklerinin isimlerini araştırıp bulduğunu belirten Akarsu, bu çalışmanın sadece kendi köyü ile sınırlı kalmasından ziyade tüm köylerde şehitlerin bulunduğunu ve tüm köylerde bu çalışmanın yapılarak Anadolu’nun dört bir tarafından Çanakkale’ye kadar Çanakkale şehitliğinin olması gerektiğini ifade etti.

Haber: Mehmet TUĞCU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ