Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,66 / Satış: 6,69
€ EURO → Alış: 7,28 / Satış: 7,31

Beyaz Altın’da hasad dönemi

Beyaz Altın’da hasad dönemi
  • 15.07.2015
  • 1.682 kez okundu

Beyaz Altın’da hasad dönemi

 

Taşköprü ilçesinde en kalitelisinin yetiştiği ve şubat ayı sonunda dikimi gerçekleşen Taşköprü sarımsağının bu yılki hasadı başladı.

Her yıl Taşköprü’de 4 bin ailenin tek geçim kaynağı olan sarımsağın hak ettiği değeri alıp geçimlerini sağlamak ümidi ile yaşayan üreticiler çocuğu yaşlısı, kadını erkeği ile sarımsak tarlalarında emek sarf ediyor.

Adına uluslararası festivaller düzenlenen ve Türkiye’nin sarımsak ihtiyacının yüzde 25’lik kısmı karşılayan Taşköprü’de sarımsak geçtiğimiz yıl sezonu 7 liradan kapatmıştı.

Her yıl değişmekle beraber 18-22 bin ton sarımsak üretme kapasitense sahip olan Taşköprü’de geçtiğimiz yıl 16 bin ton civarlarında olan sarımsak rekoltesinde bu yıl ekim alanında artış olmasına rağmen aşırı yağışlardan dolayı rekoltede yüzde 5’lik düşüş olması bekleniyor.

Ayrıca bu yıl ekimin yüzde 40 oranında makineyle yapılması nedeniyle ekimin seyrek yapılmasından dolayı da rekoltenin kısmen düşmesi bekleniyor.

Taşköprü Akdoğan köyü çiftçilerinden Bekir Ergün, sarımsak yetiştiriciliğinin çok zahmetli bir iş olduğunu fakat en büyük mutluluklarının geçtiğimiz yıl emeklerinin karşılığını almak olduğunu kaydetti.

Bu yılda tek gayemiz 1 yıl boyunca aile olarak emek verdiğimiz ”Beyaz Altın”ımızın halk ettiği değeri koruması diyen Ergün, ”Bunun için de üreticiler olarak birlik olup Taşköprü’de başka menşeli sarımsakların dikiminin önüne geçip sarımsağımızın ırkının bozulmamasını sağlamak ayrıca üreticiler olarak emeğimizin karşılığını alabilmek için yetkililerden destek bekliyoruz. Yurt dışından ülkemize kaçak olarak sarımsak girmesini istemiyoruz” şeklinde konuştu.

74 yaşındaki Gülşen Ergün ise sarımsak üretimiyle geçimlerini sağladıklarını ve 55 yıldır bir fiil bu işle uğraştığını sarımsak yetiştirmenin oldukça zahmetli bir iş olduğunu kendilerinin tek gayelerinin ise ürettikleri sarımsağın değerini koruması olduğunu ifade etti.

Taşköprülü sarımsak üreticisinin ”Beyaz Altın” diyerek taçlandırdığı ‘Taşköprü Sarımsağı’ adına Taşköprü Belediyesi ise her yıl Uluslararası Kültür ve Sarımsak Festivali düzenliyor. Bu yıl 29.’su düzenlenecek olan Kültür ve Sarımsak Festivali 13-16 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.

Dünya sarımsak üretiminde altıncı sırada olan Türkiye’nin yüzde 25’lik sarımsak ihtiyacını Taşköprü karşılıyor.

İçinde bulunduğu kansere karşı ”Selenyum” maddesi ile kükürt ve fosfor oranının yüksekliği ile diğer sarımsaklardan ayrılan Taşköprü sarımsağına geçtiğimiz yıllarda Taşköprü Belediyesi ise ”Coğrafi İşaret” aldı.

 

(Haber Merkezi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ