Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,47 / Satış: 5,49
€ EURO → Alış: 6,20 / Satış: 6,23

Sarımsak Festival coşkuyla start aldı

Sarımsak Festival coşkuyla start aldı
  • 14.08.2015
  • 1.368 kez okundu
Reklam

Sarımsak Festival coşkuyla start aldı 

Taşköprü Belediyesi’nin bu yıl 29.’sunu gerçekleştirdiği Uluslararası Taşköprü Kültür ve Sarımsak Festivali büyük coşkuyla start aldı.

-Açılış-

İlk olarak ilçeye adını veren tarihi köprüde festival kurdelesi kesildi. Program yöresel ürünlerin sergilendiği stantların gezilmesi ve kortej yürüyüşüyle devam etti.

Daha sonra 7.’si düzenlenen Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı’nın açılışı gerçekleşip fuara katılan ürünler gezildi.

Ardından ise Taşköprü Cumhuriyet Meydanı’nın “Meydan Düzenlenmesi ve Yeraltı Otoparkı Projesi” nedeniyle kapalı olmasından dolayı Cuma pazarı alanı yanında devam eden program saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı.

-“Bu bayrak inmeyecek, bu ezan dinmeyecek ve bu vatan asla bölünmeyecektir”

Açılış konuşmasını yapan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, “Her yıl yeni bir heyecan ve büyük bir özveriyle hazırlandığımız benzerleri arasında farklılığıyla dikkat çeken Uluslararası Taşköprü Kültür ve Sarımsak Festivalimizin 29’ncusunu siz saygıdeğer misafirlerimizin katılımıyla gerçekleştirmenin onurunu ve gururunu yaşarken, ülkemizde yaşanan terör olayları ve beraberinde gelen şehit haberlerinin ise Millet olarak hüznü ve üzüntüsü içerisindeyiz” dedi.

Arslan ayrıca, “Vatanımızın bölünmez bütünlüğünü, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumak için ülkemizin çeşitli yerlerinde görev yaparken hain saldırılar sonrası şehitlik mertebesine erişen güvenlik görevlilerimize ise Yüce Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Yaşanan olayların milletimizin birlik ve beraberliğini daha da perçinleyeceğine olan inancım ise tamdır. Şunu herkes bilmeli ki; Bu bayrak inmeyecek, bu ezan dinmeyecek ve bu vatan asla bölünmeyecektir” şeklinde konuştu.

-Aydın: “Tarım ünitelerini Taşköprü’de kuracağız”

Ardın ise Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Taşköprü Belediyesi’nin her zaman kendileriyle koordineli çalıştığını ve bundan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek “Taşköprü herşeyin en iyisine layıktır. Taşköprü’nün 4 yıllık fakülteye kavuşmaması için çok büyük bir engel olmamakla birlikte alt yapısal engeller Taşköprülülerle el ele verilerek çözebileceğimiz bir husus” dedi.

Ziraat alanında ilgili araştırmaların yapılacağı üniteleri Taşköprü’ye kuracaklarının müjdesini de veren Aydın, mantar araştırma ve bahçe araştırma üniteleri başta olmak üzere tarım alanında tüm ünitelerin Taşköprü’de yapılacağını belirterek üniversitemizde bu işin merkezi Taşköprü olacak” şeklinde konuştu.

-Çelik: “Sarımsağımız için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz”

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik’te, “İçinde bulunduğumuz terör olaylarına değinerek bundan sonrada terör örgütleri hedefine ulaşamayacaklardır. Taşköprü son yıllarda güzel hizmetler almakta. Ayrıca Taşköprü Tarımda da çok önde. Festivale adını veren sarımsak Taşköprümüz için çok önemli. Sarımsağımızın hak ettiği değeri alması için bundan önce olduğu gibi bundan sonrada ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz” dedi.

-Gülşen’den Taşköprü’ye 300 kişik KYK yurdu müjdesi 

AK Parti Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen’de, “Sarımsak üreticimizin yüzü uzun süredir ne mutlu ki gülüyor, bunda tanıtımının iyi olmasının yanında hükümet olarak ithalata kriter getirilmesi ve ithalatın durması gayretimizde yer alıyor” şeklinde konuştu.

Taşköprü’nün diğer yatırımların yanı sıra bir çok eğitim yatırımı aldığına değinen Gülşen, geçtiğiniz günlerde Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürü ile yaptıkları görüşmede Taşköprü’ye önümüzdeki günlerde 150’si kız, 150’si erkek olmak üzere KYK tarafından 300 kişilik yurt yapılacağının sözünü aldıklarını Taşköprülülere müjdeledi.

-Benli: “Değerlerimizde tüm dünyaya duyurmalıyız”

Aslen Kastamonulu olan AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Benli ise 70 derde deva olan sarımsağımızın dünyada en kalitelisi olduğu bu festivalle hem ülkemize hem de dünyaya duyuruluyor. Kastamonu olarak ta diğer değerlerimizde tüm dünyaya duyurmalıyız” dedi.

-Tarım Fuarı ümit vadediyor-

Son olarak konuşan Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın ise festivalin yanı sıra Tarım Fuarı’nın her yıl üzerine koyarak gitmesini memnuniyetle karşıladıklarını ve geleceğe dönük ümit verici olmasının sevindirici olduğunu ifade etti.

Taşköprü Sarımsağında gelinen noktanın sevindirici olduğunu vurgulayan Günaydın, fakat bu yeterli değil, sarımsağa katma değer katacak bir ürüne dönüştürmemiz gerekiyor. Bunun yanında Pompeiopolis Antik Kenti Romalılar tarafından sıfırdan inşa edilen özel bir şehir. Kazılara geçen yıl destek verdik. Bu yılda Eylül ayına kadar olan kısmına sponsorluğu üstlendik. Şehrin ortaya çıkması için gayretimiz sürecek” dedi.

 

-Yedi ülkeden yabancı ekip-

Konuşmaların ardından Arjantin, Macaristan, KKTC, Macaristan, Makedonya, Meksika, Pakistan’dan halk oyunu ekipleri olmak üzere Taşköprü Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunu ekibi gösterilerini Taşköprülüler için sergiledi.

Programın sonunda protokol üyelerine plaket takdim edildi.

-Protokol-                                                                                                  

Programa Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Kastamonu AK Parti Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Benli, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Jandarma Alay Komutanı Tuğ General Faruk Bal, Taşköprü Kaymakamı Zafer Coşkun, Kastamonu Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, AK Parti Kastamonu İl Başkanı Halil Uluay, Kastamonu İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Kayıkçı, 22. dönem Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım, Emekli Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Ateş, Kasder Genel Başkanı Latif Çilingiroğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Dün başlayan 29. Uluslararası Kültür ve Sarımsak Festivali, 16 Ağustos Pazar akşamı son bulacak.

Haber: Mehmet TUĞCU-Akif DOĞAN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ