Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,87 / Satış: 5,89
€ EURO → Alış: 6,58 / Satış: 6,61

Taşköprü’de “Basınçlı Sulama Sistemleri” Anlatıldı

Taşköprü’de “Basınçlı Sulama Sistemleri” Anlatıldı
  • 05.02.2016
  • 889 kez okundu
Reklam

Taşköprü’de “Basınçlı Sulama Sistemleri” Anlatıldı

 

Taşköprü Belediye Başkanlığı hizmet binası toplantı salonunda, sulama yöntemleri ile ilgili çiftçi toplantısı düzenlendi. Toplantıya Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman, İlçe Müdürü, Şube Müdürleri, Karadere Sulama Birliği Başkanı, Bazı Köy muhtarları, sulama kooperatif başkanları ile üreticiler katıldı.

Toplantının açılışında konuşma yapan İlçe Müdürü Mesut Şallı, çiftçi eğitimlerini önemsediklerini ve bu gün burada basınç sulama sistemleri hakkında bilgilendirme yapılacağı söyledi. Şallı talep olması halinde istenilen tüm tarımsal konularda eğim vermeye hazır olduklarını belirtti. İl Müdürlüğü koordinasyon ve Tarımsal veriler Şube Müdürlüğün’den görevli ziraat Mühendisi Ali Ortaakarsu tarafında yapılan sunumda; basınçlı sulama önemini, uygulamada nelere dikkat edilmesi gerektiği ve ilçede basınçlı sulama sistemlerinin sulamaya yeni açılan alanlarda yaygınlaştırılması için yapılması gerekenler hakkında bilgiler verildi.

Gıda Tarım ve hayvancılık il Müdürü Yaman Toplantının son bölümünde yaptığı değerlendirme konuşmasında; “Kastamonu ilinin 367.445 hektar olan tarım alanının 243.335 hektar alanı sulanabilir nitelikte olmakla birlikte, ancak 71.700hektar alanın devlet eliyle sulamaya açıldı. İlimizde yapımı planlanan baraj ve gölet gibi su depolama yapılarının yenilerinin hizmete sokulması ile kuru tarım arazilerinden yenilerinin sulamaya açılmasıyla, yörede üretilen tarımsal ürünlerin tür ve üretim miktarlarında oldukça artışları sağlayabilir. Kırsal Kalkınma yatırımları kapsamında çok sayıda basınçlı sulama projeleri bekliyoruz. İl Müdürlüğümüzce uygulanan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Kırsal kalkınma yatırımları çerçevesinde ilimizde; 8.344 da alanda 1.486.768 tl hibe ile 4 adet toplu basınçlı sulama sistemlerine geçişleri sağlandı. Bu ve buna benzer proje sayılarının artırılması için ilgili birimlerin şimdiden çalışmaya başlamaları gerek” dedi. Sorulan sorular cevaplandırılarak toplantı sona erdi.

 

( Haber Merkezi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ