Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,43 / Satış: 7,46
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,05

Taşköprü Belediyesi şehir planı ABD’de görücüye çıktı

Taşköprü Belediyesi şehir planı ABD’de görücüye çıktı
  • 03.05.2016
  • 1.971 kez okundu

Taşköprü Belediyesi şehir planı ABD’de görücüye çıktı

Taşköprü Belediyesi’nin ilçenin imar planı ve şehir planı çalışması ABD’nin Georgia Eyaleti bulunan Georgia Üniversitesi’nde sergiye açıldı.

Geçtiğimiz yıl 2 profesör ve 12 öğrenci ile Taşköprü ilçemize gelerek buradaki imar planı ve şehir planını inceleyerek akademik olarak hazırladıkları çalışmanın final toplantısına Taşköprü Belediyesi Meclis Üyeleri Vahdi Arı ve Mustafa Uğur, Taşköprü TSO Başkanı Murat Balcıoğlu, Georgia Üniversitesi Şehir Planlaması Programı Dekanı Prof. Dr. Dan Nadenucek, Taşköprü Belediyesi Proje Koordinatörü Kazım Duman katıldı.

Taşköprülü hemşerimiz Prof. Dr. Ümit Yılmaz’ın ev sahipliğinde gerçekleşen sunumda çok sayıda öğrenci ve akademik heyet de hazır bulundu.

Toplantıda konuşan Prof. Dr. Yılmaz, Taşköprü’nün geçmişinden günümüze kadarki imar durumu hakkında bilgi verdikten sonra Pompeiopolis Antik Kenti ve tarihi binalar ile turizm noktalarını da göz önünde bulundurarak Taşköprü’nün modern mimarisinin nasıl ön plana çıkarılacağı ele alındı ve 3 boyutlu görseller sunuldu.

Taşköprü Belediyesi Proje Koordinatörü Kazım Duman ise Taşköprü’nün köklü bir tarihe sahip olduğunu ve Paflagonya’ya başkentlik yapan Pompeiopolis Antik Kenti’nin ilçede bulunmasının büyük avantaj olduğunu kaydetti.

Kırsal turizm alanındaki hareketler ve sanayileşmenin de etkisiyle ilçenin nüfusunun da artacağını belirterek bu yapılan çalışmanın gelecek nesillere şehircilik anlamında miras kalacağını vurguladı.

Karşılıklı hediye takdiminin ardından 3 boyutlu görselleri içeren sergi alanı ziyaret edildi ve çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

10 gün sürecek olan ziyarette ABD’deki şehir planı ile ilgili alan gezileri yapılacak.

Taşköprü Belediyesi şehir planına ait görsellerin yaz boyu sergileneceği kaydedildi.

Haber: Mehmet TUĞCU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ