Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 4,03 / Satış: 4,05
€ EURO → Alış: 4,96 / Satış: 4,98

Rektör Aydın: “Taşköprü’de 4 yıllık fakülte açma zamanı geldi”

Rektör Aydın: “Taşköprü’de 4 yıllık fakülte açma zamanı geldi”
  • 14.04.2017
  • 1.547 kez okundu
Reklam

Taşköprü-Pompeiopolis Bilim, Kültür Sanat Araştırmaları Sempozyumu sona erdi

Rektör Aydın: “Taşköprü’de 4 yıllık fakülte açma zamanı geldi”

Kastamonu Üniversitesi ile Taşköprü Belediyesi tarafından ortaklaşa olarak tertip edilen Uluslararası Taşköprü Pompeiopolis Bilim Kültür Sanat Araştırmaları sona erdi.

Göreve geldikleri günden buyana Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan ile uyumlu bir şekilde çalıştıklarına değinen Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, “Bugün 400 bildirinin yer aldığı bir sempozyuma ev sahipliği yapan Taşköprü, alt yapısının hazır olması ve yurt sorununun hızlı bir şekilde çözülmesi nedeniyle artık 4 yıllık fakülteyi hak etmekte. Taşköprü’de artık 4 yıllık fakülte açma zamanı geldi” dedi.

Taşköprü MYO, alt yapısı hazır olması hızla yurt sayısında artış ve bugün 400 kişilik bir sempozyumu yapması

Taşköprü Belediyesi Sosyal Tesislerde saygı duruşu ve istiklal marşı okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Taşköprü Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eğilmez “Yapmış olduğumuz sempozyumumuz ilçemiz  adına hayırlı olsun.  Tarihi ve kültürel dokunun gün yüzüne çıkmasını hedeflediğimiz sempozyumumuza katkı sağlayan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’a, Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan’a ve Belediye personeline mesai ayrımı yapmadan çalışan değerli hocalarıma sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan’da “Taşköprü Belediyesi olarak göreve geldiğimizde öncelikli hedeflerimiz arasında olan Kastamonu Üniversitesi’ne bağlı Taşköprü Meslek Yüksek Okulu’nu Taşköprülü hayırsever hemşerilerimizin de desteğiyle 1 yıl gibi kısa bir sürede ilçemize kazandırdık.

Taşköprümüze bir Meslek Yüksek Okulu kazandırma isteğimizde öncelikli gayemiz ekonomik anlamda ilçemize katkı sağlamanın ötesinde ilçemizin sosyo-kültürel anlamda gelişimine katkı sağlamaktı.

Geçmişte Cumhuriyet tarihinin ilçemize ve ilimize ilk ve en büyük yatırımlarından olan Kendir Fabrikası alanında 10 bin m2 kapalı alana sahip toplamda 3 bin öğrenciye hizmet verebilme kapasitesi olan bölgede ve ülkemizde örnek bir Meslek Yüksek Okulu’nu ilçemize kazandırmanın ayrıca gururu ve onurunu yaşıyoruz” dedi.

Daha sonra Kastamonu Vali Yardımcısı Şenol Kaya, “Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Taşköprü, adını şehrin girişinde Gökırmak üzerindeki ecdat yadigârı taş köprüden almaktadır. Kastamonu ve ilçelerimiz birçok zenginliklere sahip olan bir yerdir. Yapılan ve yapılacak olan değerlendirmeler alınan kararlar Taşköprü ilçemizin ve Kastamonumuza hayırlısı olmasını diliyorum” dedi.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, “Kültürüyle, tarihi dokusu bozulmamış Kastamonumuz ve Batı Karedeniz Bölgesi’nin gelişmeye müsait bir ilidir Kastamonu. Bu ilimizin içerisinde dünya üzerinde yaygın olan Sarımsağımız ve kuyu kebabıyla tanınan bir ilçesidir Taşköprü. Taşköprü, aynı zamanda bir kültür ve bir sanat merkezidir. Yapılan sempozyumun Kastamonu ve Taşköprü ilçemizin tarihi dokusunu günümüze taşımak adına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından sunumlara geçildi.

Kastamonu Üniversitesi Prof. Dr. Rektörü Seyit Aydın’ın moderatörlüğünde başlayan ilk oturuma konuşmacı olarak ise Sinop Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Çelik, Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet İpçioğlu ve Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammed Ataman Alp katıldı.

Konuşmaların ardından Rektörü Seyit Aydın, konuşmacılara ve katkılarından dolayı Taşköprü Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel ve Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan’a plaket takdim etti.

Belediye Başkanı Arslan’da Rektör Aydın’a ve konuşmacılara katkılarından dolayı birer plaket takdim edildi.

Akabinde yemek programının ardından Taşköprü Meslek Yüksek Okulu’nda ülke genelinden katılan akademik ressamların eserlerinden oluşan Karma Sergi’nin açılışı gerçekleşti.

Programa Kastamonu Vali Yardımcısı Şenol Kaya, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, daire amirleri, akademik personel ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Yaklaşık 400 bildirinin sunumunun yapıldığı Uluslararası Taşköprü Pompeiopolis Bilim Kültür Sanat Araştırmaları Sempozyumu, 12 Nisan Çarşamba günü sona erdi.

Haber: Mehmet TUĞCU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ