Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,31 / Satış: 7,34
€ EURO → Alış: 8,78 / Satış: 8,81

Hasanlı Barajı’nda çalışmalarda sona geliyor

Hasanlı Barajı’nda çalışmalarda sona geliyor
  • 29.04.2017
  • 2.762 kez okundu

Hasanlı Barajı’nda çalışmalarda sona geliyor

 

 

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu:

“Hasanlı Barajı bu yıl tamamlanacak”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Taşköprü Hasanlı Barajı’nda çalışmalar hızla devam ediyor. Baraj ile hem bölgedeki zirai araziler suya kavuşacak hem de Taşköprü ilçemiz doğal kaynaklı içme suyuna kavuşacak.

-10 Bin 630 Dekar Zirai Arazi Suya Kavuşacak

Temelden yüksekliği 42,5 metre olan Taşköprü Hasanlı Barajı, 4 milyon 590 bin metreküp su depolama hacmine sahip bulunuyor. Fiziki gerçekleşme oranı yüzde 29’a ulaşan baraj ile yörede 10 bin 630 dekar zirai arazi modern sulama sistemi ile sulanacak. Ayrıca yılda 1 milyon 580 bin metreküp içme suyu sağlanacak.

Projeyi en kısa zamanda hizmete alacaklarını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu yıl içerisinde çalışmalarımızı tamamlayarak, barajda su tutma işlemini gerçekleştireceğiz. Proje ile bölgede gelir artışı sağlanarak, hayat standartları yükseltilecek ve şehre göçün önüne geçilmiş olacak. Taşköprü Hasanlı Barajı ile milli ekonomiye yılda 14 milyon 200 bin TL katkı ve 1.275 kişiye de istihdam alanı sağlayacağız” dedi.

-Başkan Arslan’dan teşekkür

Göreve geldikleri ilk günden buyana öncelikleri arasında Taşköprü’yü doğal kaynaklı içme suyuna kavuşturmak olduğunu söyleyen Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, girişimleri sonucu ilçenin 50 yıllık doğal kaynaklı içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Hasan Barajı’nda çalışmaların hızlı bir şekilde ilerlemesinden memnuniyet duyduklarını belirtti.

Başkan Arslan, “Gerek Organize Sanayi Bölgesi ve doğalgaz olmak üzere gerekse Hasanlı Barajı’nda büyük katkıları olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Binali Yıldırım başta olmak üzere, kabine üyelerine, AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik ve Murat Demir ile AK Parti İl ve İlçe teşkilatlarına ilçe halkım adına teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

Arslan ayrıca önümüzdeki aylarda ilçe genelinde Hasanlı Barajı’na bir gezi ve piknik düzenleyerek ilçe halkını proje ile ilgili daha detaylı da bilgilendireceklerini ifade etti.

Haber: Mehmet TUĞCU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ