Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,07 / Satış: 6,09

“Sağlıkta Avrupa ile aynı seviyedeyiz”

“Sağlıkta Avrupa ile aynı seviyedeyiz”
  • 12.02.2018
  • 938 kez okundu
Reklam

Sağlıkta Avrupa ile aynı seviyedeyiz

Türkiye’nin tıp ve sağlık alanında birçok alanda Avrupa’dan önde olduğunu belirten Anadolu Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sinan Altıkulaç, hastanın doktora ulaşabilirliği noktasında Türkiye’nin Avrupa ülkelerinden daha da önde olduğunu ancak bunun sistemin işleyişi ile ilgili dönem dönem dezavantajları da beraberinde getirdiğini kaydetti.

Türkiye’de sevk zincirinin tam olarak oturmamış olmasından kaynaklı birtakım yığılmalar ve sıkıntılar yaşanabildiğine işaret eden Dr. Sinan Altıkulaç, “Mesela üniversite hastanelerimiz daha çözülmesi zor, son nokta vakalar yansıması gerekirken basit bir rahatsızlık, boğaz enfeksiyonu için bile müracaatlar oluyor. Bu da maalesef ciddi rahatsızlığı olan kişilerin tedaviye ulaşmasının önünde gecikmeler anlamında bir engel oluşturuyor. Tek problem sevk zincirinin oturmaması olarak görülüyor. Aile hekimliği sisteminin tam olarak yerleşmesi durumunda bu sorun da ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum” dedi.

Uzmanlık eğitimi hastanelerde de olmalı

Uzmanlık eğitiminin Avrupa ülkelerinde hastanelerde de verilebildiğine dikkat çeken Dr. Altıkulaç, uzman açığı ve eksikliği bulunan ülkemizde yükün sadece üniversitelerde olması yerine hastanelerde de verilebiliyor olmasının önemli oranda uzman yetiştirilmesine olanak sağlayacağına vurgu yaptı. Diğer bir konunun da hasta ile para ilişkisi içinde olunması olduğunu ifade eden Dr. Sinan Altıkulaç, yurtdışında sigorta kartıyla gidildiğinde tedavinin oldukça rahat bir şekilde ve hasta doktor arasında para söz konusu olmadan gerçekleştirilebildiğine de değinerek, “Bu sistem tamamen hastane ile sigorta kurumu arasında sağlıklı bir şekilde kurulmuş ve hasta hiçbir şekilde doktorla para pazarlığı yapmıyor. Genel sağlık sistemi tam oturursa bir hekim olarak bizi rahatsız eden hastayla para alışverişi konusu da çözüme kavuşturulmuş olacaktır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Mesleğimi icra edemiyorum

Tıp eğitiminin ardından Kastamonu’da ortağı olduğu hastanelerin iş yoğunluğundan dolayı mesleğini icra edemediğini belirten Altıkulaç, bu konuda mutsuz olduğunu ancak Kastamonu’da faaliyet göstermekten memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan Sinan Altıkulaç, Anadolu Grubu olarak sağlık sektörünün yanı sıra Kastamonu’ya gıda yatırımı da yaptıklarını belirtti.

Bölge hastanesi konumundayız

Özel Anadolu Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Altıkulaç, verdikleri hizmetler ve getirdikleri yeniliklerle bir bölge hastanesi konumuna ulaştıklarını belirterek, İnebolu yolu üzerinde açılacak yeni hastane ile tüm ilçeler ve diğer illerle bağlantı noktasında olacaklarını bildirdi.

2006 yılında açılan iki hastane ve bir diyaliz merkeziyle Kastamonu’da sağlık alanında faaliyet gösteren Anadolu Hastaneleri Grubu 19 ilçenin yanı sıra çevre illerden gelen hastalara da hizmet veriyor. 165 yatak kapasitesinin yanı sıra kadrosunda 33 hekim toplam 457 çalışan bulunan hastane özellikle diyaliz merkeziyle bölge hastanesi konumunda yer alıyor.

Özel Anadolu Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Altıkulaç, bölgede yapılmayan birçok önemli ameliyatın ve tedavinin hastanelerinde gerçekleştirilebildiğine işaret ederek, diyaliz merkezinde de hastaların evlerinden alınıp tedavileri sonrası evlerine bırakılarak hizmet verildiğini belirtti.

Altıkulaç gazetemize yaptığı değerlendirmede, sağlıkta dönüşüm projesiyle özel hastanelerin de herkesin hizmet alabileceği kurumlar haline geldiğini ifade ederek, sağlıkta çok önemli bir konumda bulunduklarına dikkat çekti.

11 yıl önce Kastamonu’da görev yapan doktorların ortaklığıyla kurulan ve yıllar ilerledikçe ortak sayısı ve yapısıyla değişim geçirmiş olsa da hizmet anlayışının hep kaliteli hizmet olarak geliştirildiğini söyleyen Altıkulaç, ortakların çoğunluğunun tıp kökenli olduğunu vurguladı.

Sadece ismimiz özel

Vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda yeni üniteler ve hizmetleri de gerçekleştirmek istediklerini ancak bunların tümünün yapılabilmesinin koşullar gereği mümkün olmadığını belirten Özel Anadolu Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Altıkulaç, özel bir hastane olmalarına rağmen tüm iş ve işlemlerinde kamu hastanesi gibi olduklarını, izinsiz herhangi bölüm açmalarının, cihazı kullanıma açmanın izne tabi olduğundan dolayı yerine getirilemediğini kaydetti.

Özel teşebbüslerin de birçok çalışmayı yapabilmelerinin önünde bürokratik ve idari birtakım prosedürlerin bulunduğuna değinen Altıkulaç, “Faaliyet alanı olarak özel bir hastane olmamıza rağmen işleyişte kamu hastaneleri durumundayız. İstediğimiz bölümleri, branşı açabilmemiz de doğal olarak mümkün değil.  Örneğin ikinci bir MR cihazını hizmete almamız ya da ihtiyaçlar doğrultusunda ek branşlar oluşturmak mümkün olamıyor. Kaç kişi çalıştırabileceğimiz, hekim sayısı, personel, çalışma gün ve saatlerine varana kadar birçok şeyi hatta ücreti bile devlet belirliyor. Hangi cihazları alabileceğimiz ve kullanabileceğimiz bile izne tabi durumda. Bu açıdan bakıldığında aslında tam da özel bir hastane değil yarı kamu hastanesi gibiyiz. Ancak gerek verdiğimiz hizmetler gerek hasta memnuniyeti açısından verdiğimiz hizmetle bölgede en önemli hastanelerden biriyiz. Kalp damar ve anjiyo konusunda eksiğimiz var ve bu alanlarda hizmet veremiyoruz. Bu iki ünite için devlet hastanemizle yardımlaşıyoruz. Hastalarımızı oraya yönlendiriyoruz. Hastalarımızın talepleri bu iki bölümü açmamız yönünde ve biz de istiyoruz ama dediğim gibi bu noktada hareket alanımız kısıtlı bulunuyor. Bu konuda devlet büyüklerimizin bizlere destek olması gerekiyor” dedi.

Mevcut birimlerinde verdikleri hizmetlerden de bahsederek 12 yıllık bir hastane olarak fiziki bazı sıkıntılar yaşadıklarına işaret eden ve otel olarak düşünülen bir binadan hastaneye dönüştürülmüş olan yapının yetersizliğinden dolayı bir proje hazırladıklarını dile getiren Altıkulaç, bu konuda son aşamaya geldiklerini ve yakın bir zamanda da inşaatına başlanacağını belirtti. İnebolu yolu üzerinde açılacak yeni hastanenin konum itibariyle tüm ilçeler ve diğer illerle bağlantı noktasında bulunacağına işaret eden Altıkulaç, küçük hastanenin merkezde kalacağını ve sadece ayakta tedavi uygulamaları için kullanılacağını söyledi.

Obezite cerrahisinde ve zayıflama tedavilerinde önemli bir noktadayız

Hizmet vermeye başladıkları tarihten bu yana Kastamonu’da birçok alanda önemli hizmetler gerçekleştirdiklerine değinen Altıkulaç, bölgede önemli bir sağlık kuruluşu olarak yer aldıklarını vurguladı. Obezite cerrahisinde ve zayıflama tedavilerinde önemli bir noktada olduklarına dikkat çeken Altıkulaç, “Anadolu hastanelerimiz bölgede yapılmayan birçok özel operasyon ve tedavi için tercih edilme noktasında bulunuyor. Obezite cerrahisi alanında çok önemli ameliyatları hastanemizde gerçekleştirebiliyoruz. Zayıflama tedavileri alanında önemli oranda tercih edilir durumdayız ve hizmet sunuyoruz” dedi.

 

Ayrı kutu

Hayvancılıkta da rol modeliz

125 dönüm üzerinde süt üretimi amaçlı bir yatırımları bulunduğunu ve bu alanda da rol model olduklarını belirten Altıkulaç, toplam 2 bin 400 kapasiteli çiftliğin şu an bin 750 baş hayvana ulaştığını ve günlük 21 ton süt üretimi yaptıklarını söyledi.

Yem ihtiyacını köylerden temin ettiklerini ve dolaylı olarak yatırımlarının çevre köylerde üretime de yansıdığını ifade eden Altıkulaç, her sene başında köylülerle anlaşma yaparak ekim planı yaptıklarını, hangi ürünü ne kadar tüketeceklerine göre planlı olarak ürettirdiklerini ve alım garantisi verdiklerini belirtti.

“Getirdiğimiz sistemde ne ekeceklerini, kaça satacaklarını önceden biliyorlar ve buna göre üretim yapıyorlar. Ödeme planına kadar her şeyi en baştan konuşarak çalıştığımız için köylü de rahat ve planlı bir çalışma yapmış oluyor” diyen Altıkulaç hayvancılık tesisi ile ilgili şu bilgileri verdi: “Faaliyetimiz süt çiftliği üzerine devam ediyor. Tamamı büyükbaş olan bin 750 hayvanımızın yanı sıra 900 hayvan kapasiteli bir de süt çiftliğimiz var. Burada 725 sağmalımız var ve 2019 yılı ortalarında tam kapasiteye ulaşmış olacağız. Bu konuda da tıptan yararlanıyoruz, erkek – dişi sperm uygulamasıyla büyük oranda kapasite artırımında bize çok olumlu dönüşler sağlıyor. Her 10 tane doğumda 7 dişi doğumla kapasite artırımının sağlıklı bir şekilde devamını sağlayabiliyoruz. Sağım ünitemiz günlük 21 ton üretim yapıyor ve sütümüz hastalıktan ari, AB onaylı sertifikalı üründür. Tesisleri ilk açtığımızda Ülker, Pınar gibi devlere ürün verdik. Bir dönem Et ve Süt Kurumu ile çalıştık, süt tozu yapımında kullanıldı. Şu an Kastamonu’da peynir üreten bir fabrika ile anlaşmamız var ve üretilen peyniri Avrupa’ya ihraç ediyorlar.  Hatta Hatay Künefesinin peynirini bile Kastamonu olarak biz veriyoruz diyebiliriz. Ayrıca Samsun’da faaliyet gösteren bir yoğurt fabrikasına da ürün veriyoruz”

Son yapılan düzenlemeyle sokakta süt satıcılığının yasaklanası ve çiğ süt tebliği ile çiftliklere doğrudan satış hakkı verilmesiyle tüketiciye direkt satış da yapabildiklerine değinen Altıkulaç, evlere telefonla sipariş yöntemiyle çiğ süt, tereyağı ve peyniri aracısız ulaştırdıklarını belirtti.

Zor olanı yaptık

Altıkulaç, herkesin değişik bölge ve illerde yatırıma yönlenirken, arsa ya da arazi yatırımları yaparken kendilerinin Kastamonu’ya üretim odaklı yatırım yaptıklarına dikkat çekerek et krizinin yaşandığı bir ülke olan Türkiye’de en doğru olan işi yaptıklarını vurguladı. Yaptıkları yatırımın civarlarında da değişik oluşumlar şeklinde yatırım çeker durumda olduğuna vurgu yapan Altıkulaç, “Grup olarak doğru adımlar attık ve kolay olan yatırım modelini seçmek yerine üretim odaklı böyle bir tercih yapılarak önemli bir öncülük de yapılmış oldu. Hayvancılık oldukça zor bir sektör, süt de zor bir alan… Tıpkı hastane gibi 24 saat çalışılan ve mesai kavramı olmayan bir iş. Özellikle gece sağımı da olduğundan 36 kişiyle geceli gündüzlü bir çalışma temposu yaşanıyor” dedi.

Kastamonu yatırımlarla sürekli gelişiyor

Kastamonu’nun son yıllarda aldığı yatırımlarla geleceğinin oldukça parlak olduğuna işaret eden Sinan Altıkulaç, ulaşım yatırımlarının kente olumlu yansımalarını sağlık sektöründe de diğer faaliyet gösterdikleri alanlarda da yaşayarak gördüklerini belirtti. Sağlık sektöründe doktoru kente getirmenin oldukça zor olduğunu vurgulayan Altıkulaç, bu dezavantajın da Kastamonu’nun gelişmesine bağlı olarak yavaş yavaş aşılmaya başlandığını sözlerine ekledi.

 

Sinan Altıkulaç kimdir?

Anadolu Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı olan Sinan Altıkulaç, 1980 Devrekani doğumlu. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Altıkulaç, mesleğe Başkent Üniversitesinde başlamış. Askerlik sonrası uzmanlık eğitimi için Almanya’ya giden ve orada da çalışan Altıkulaç, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ