Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,47 / Satış: 5,49
€ EURO → Alış: 6,20 / Satış: 6,23

Taşköprü’de Kuyu Kebabı Sezonu 100 TL’den açtı

Taşköprü’de  Kuyu Kebabı Sezonu 100 TL’den açtı
  • 16.04.2018
  • 1.794 kez okundu
Reklam

Taşköprü’de  Kuyu Kebabı Sezonu 100 TL’den açtı

 

Taşköprü ilçemizde en kalitelisi yapılan kuyu kebabının bu yılki sezonu 100 TL’den açıldı.

Nisan ayının başı ile birlikte başlayan kuyu kebabı sezonunun Taşköprü’de Kasım ayı başına kadar devam etmesi bekleniyor.

Dünyada en kaliteli sarımsağı üretmesiyle ismini duyuran Taşköprü, lezzetiyle diğerlerinden ayrılan kuyu kebabında da oldukça iddialı bir yere sahip bulunuyor. Taşköprü’de senenin belirli aylarında yapılan kuyu kebabı, bahar mevsiminin gelip havaların ısınması ve kekik kokularının etrafı sarmasıyla birlikte bu seneki mesaisine de başladı. Geçen yıl sezonu kilosu 85 TL’den kapatan kuyu kebabı kuzu fiyatlarındaki artış nedeniyle bu sene sezonu 100 TL’den açtı.

Bu yıl sezona ilk başlayan Taşköprülü kebapçılardan Ateşoğulları Kebapçısı Şükrü Ateş, Kuyu kebabının en kalitelisinin Taşköprü’de yapıldığını söyleyerek “Kuyu kebabı Taşköprü ilçemizin en temel kültür yemeğidir” dedi.

 

-HELVACILIKTAN KEBAPÇILIĞA-

Ailelerinde ki 5. kuşak kebapçı olduğunu söyleyen Ateş, “Kuyu kebabının mazisi 1850 yılına dayanmaktadır. Helvacılıkla uğraşan büyük dedemiz Halil Efendi, o dönem mülazım denilen subay misafirlerine bir ikramda bulunmak için helva kazanına bir adet kuyu sallandırmış. Oldukça beğenilen bu kuzu kebabı zamanla padişahların da sofralarını süslediğini büyüklerimizden duyduk. Ülkemizin birçok yerinde yapılsa da kuyu kebabı çıra ve süt kuzusu kullanılmadığından dolayı Taşköprü’deki lezzeti tutmaz” dedi.

Ateş’in 22 yaşındaki oğlu Murat Can Ateş ise altıncı kuşak kebapçının kendisinin olacağını ve büyük dedelerinin Türk mutfağına kazandırdığı bu lezzeti kendisinin de yaşatacağını kaydetti.

Kuzu ve kullanılan çıranın yanı sıra ustalığında oldukça önemli olduğu bu meslek günümüzde Taşköprü’de 6 kebap ustası tarafından yürütülüyor.

Taşköprülü Halil Efendi tarafından Türk mutfağına kazandırılan kuyu kebabı, damak zevkine düşkünleri ise Taşköprü’ye bekliyor.

 

-KUYUNUN ÖZELLİĞİ-

Lezzetli bir Kuyu Kebabı için ise sadece etin kalitesinin değil, kuyunun özelliğinin de çok önemli olduğunu vurgulayan Şükrü Ateş, “Kuyu Kebabı’nın hazırlanacağı kuyu 180 cm derinliğinde, 110 cm genişliğinde, ortası geniş, dibi ve üst kısmı dar olacak şekilde ateş tuğlası ile örülerek hazırlanır. Kuyunun, çömlek şeklinde örülmesinin sebebi ise ateşin dönerek yukarıya çıkıp bütün tuğlaları ısıtması içindir” diyor.

 

-NASIL YAPILIR-

Kebap kuyusu yakılırken genellikle çam çırasının tercih edildiğini, çıranın yüksek ısı sağlamanın yanı sıra güzel kokusuyla da kuyu kebabına lezzet kattığını belirten Taşköprü’nün meşhur kebapçılarından Ateş, kuyuda oluşan közlerin bir müddet sonra kürekle dışarıya alınarak kuyunun dip kısmına geniş bir tepsi içinde 2 litre kadar su konduğunu, daha sonra kuzuların demir çengellerle kuyuya sarkıtılıp, üzerinin sıkıca kapatıldığını ardından da tepsiye konan suyun kuyuya yaydığı buharla kebabın yumuşak olmasının sağlandığını ve lezzetli bir kuyu kebabının kuyuda en az 1.5-2 saat beklemesi gerektiğini ifade etti.

 

Haber: Hamza Sefa YILMAZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ