Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,07 / Satış: 6,09

“Her köye bir çiftlik”

“Her köye bir çiftlik”
  • 21.05.2018
  • 360 kez okundu
Reklam

AK Parti Ankara Milletvekili aday adayı Semra Vakit;

“Her köye bir çiftlik”

Dünya genelinde yaşanan ekonomik değişimler tarım ve hayvancılık sektörümüzü de yakından etkiliyor. Türkiye’de nüfusunun her geçen gün artması, büyük şehirlere önlenemeyen göç, tarım alanlarının işlevini kaybetmeye başlaması, ülke ekonomisini olumsuz yönde etkiliyor. Bilhassa, su kaynaklarının doğru, verimli ve ilmi bir şekilde kullanılmaması tarım ve hayvancılıkta verimi düşürüyor.

Tarım ve hayvancılık alanında sayısız makale yayınlayan ve sektöre, eski ve yeniyi birleştirerek büyük hizmetler sağlayan Ziraat Yüksek Mühendisi Semra Vakit; “Ülkemizde tarım sektörü neredeyse son safhalarını yaşıyor. Büyükşehirlere göç, yanlış sulama teknikleri, suni tohum ve gübreleme ülkemizi bu seviyeye getirdi.

Eski gücümüze tekrar kavuşmak için geç mi kaldık? Hayır. Peki ne yapmalı? Büyükşehirlere göç eden halkımızı tekrar köyüne döndürmemiz gerekiyor. Bunun için onlara ‘köyüne dönerse hayatına daha iyi bir şekilde devam edebileceğini’ söylemekten ziyade kanıtlamamız gerekiyor.

Şu an hükümetimizin çalışmaları içerisinde de olan yerli ve milli gübreyi çiftçimiz ile tekrar tanıştıracağız. Üretimde tamamen yerli ve milli ürün kullanımında oldukça kararlı olacağız. Genetiği bozulmamış, milli tohumlarımızla tarım sektörümüz tekrar canlandıracağız. Sadece tohumla bitmiyor, gübreyi de tamamen doğal bir şekilde elde edip, eski usul tarım sistemine döneceğiz. Yani verimli ve hormonsuz tarım ürünlerini, son teknoloji alet, edevat, traktör gibi malzemeleri kullanarak elde edeceğiz. Bunu doğru sulama, doğru hasat, doğru ve hızlı nakliyatla destekleyerek verimliliği daha da artıracağız. Bu sayede halkımız hem doğal, hem milli, hem de ucuz ürüne ulaşmış olacak. Sonunda üretici mutlu, tüketici mutlu olacak.” dedi.

Hayvancılıkta dışa bağımlılığı bitirmek gerektiğini dile getiren Ak Parti Ankara Millet Vekili Aday Adayı Semra Vakit; “Hayvancılık alanında devletimizin ve Avrupa Birliği’nin muazzam teşvikleri var. Hayvancılık sektörü ile uğraşan vatandaşlarımızın bu teşviklere ulaşmasını sağlayacağız. Devletimiz bu konuda çok kolaylıklar sağlıyor. Doğru projeler hayata geçerse hayvancılıkta dışa bağımlılığımız biter, hatta ihracatını bile yapabiliriz.

Hayvancılık alanındaki çok önemli projeler ürettik. Danimarka’da faaliyet gösteren ve oranın önemli iş adamlarından biri olan, Türk bir girişimci ile 1 milyar dolarlık bir anlaşma sağladık. Kendisi ile birlikte, Türkiye’de, yeni kurulacak vakıf üzerinden bir çiftlik hayata geçireceğiz. Ama öyle sıradan bir çiftlik olmayacak bu. Projenin ilk şehri İstanbul’da 10 bin büyükbaş, 10 bin küçükbaş ve binlerce kümes hayvanından oluşan bir çiftlik hayata geçireceğiz. 81 ilde 81 çiftlik olarak devam edecek olan bu proje için 256 lojman, okullar, sağlık merkezileri, sebze ve meyve üretimi için dev seralar yer alacak. Hayvancılık ile geçimini sağlayan vatandaşlarımız için muazzam bir fırsat yaratmış olacağız. Kendi illerinde, kendi çiftlerinde çalışıp, kendilerine ait okullarda eğitim görebilecekler. Şunu unutmayalım, kimseye muhtaç olmadan, her türlü ihtiyacını karşılayan bir aile köyünü bırakıp hiçbir yere gitmez.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ