Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,86 / Satış: 5,88
€ EURO → Alış: 6,57 / Satış: 6,59

Beyaz Altında Hasat Başladı

Beyaz Altında Hasat Başladı
  • 09.07.2018
  • 729 kez okundu
Reklam

Beyaz Altında Hasat Başladı

Rokeltede Düşüş!

Taşköprü Sarımsağının hasadı başlanıldı. Geçen yıl 25 bin dekar alanda 30 bin ton sarımsak üretilen ilçede bu yıl rekoltenin 25 bin ton civarında olması bekleniyor. Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, sarımsağın Kastamonu için çok önemli olduğunu söyledi. Taşköprü Sarımsağının önemli bir marka olduğunu belirten Butur, “ Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da biliniyor.  İklim şartları dolasıyla Taşköprü sarımsağı çok farklı emek isteyen bir ürün. Genel olarak elle dikimi yapılıyor.  Hasattan sonra kurumaya bırakılıyor. Bu yıl rekolte biraz düşük olacak gibi görünüyor” dedi.

Çiftçi Murat Tuncay’da yaklaşık 20 yıldır sarımsak ürettiğini anlatarak “Sarımsağı, hasadını yaptıktan sonra tarlada kuruması için bir süre bekletiyoruz. Biz 40 dönüm arazide sarımsak üretimi yapıyoruz. Bu sene yağışların düzenli gitmemesinden dolayı ürünlerde kalite kaybı, verimde de düşüklük var” diye konuştu.

-Arslan: “Her platformda Taşköprü sarımsağımız için çalışmalarımız devam edecek”

Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan ise Taşköprü sarımsağının gerek içinde barındırdığı selenyum maddesi ile kükürt ve fosfor oranının yüksekliği başta olmak üzere raf ömrünün 8 ila 10 ay arasında olması yönüne benzerlerinden ayrıldığını belirtti.

Taşköprü sarımsağını tanıtmak adına 32 yıldır Uluslararası Festival düzenlediklerine de değinen Arslan, geçtiğimiz yıllarda belediye olarak Taşköprü sarımsağına coğrafi işaret aldıklarını ve her platformda sarımsağın hak ettiği değeri korumak için çalışmalarının devam edeceğini vurguladı.

 

(Haber Merkezi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ