Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,02 / Satış: 8,06
€ EURO → Alış: 9,49 / Satış: 9,52

Milletvekili Baltacı, Taşköprü’yü ziyaret etti

Milletvekili Baltacı, Taşköprü’yü ziyaret etti
  • 10.08.2018
  • 1.129 kez okundu

Milletvekili Baltacı, Taşköprü’yü ziyaret etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı Taşköprü’yü ziyaret etti.

Taşköprü İlçe Başkanı Ahmet Kesim ve yönetimiyle ilçe başkanlığında toplantı yapıp seçimler ve parti gündemiyle ilgili değerlendirmede bulunan Milletvekili Hasan Baltacı daha sonra ilçedeki esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Taşköprülüler özellikle doğalgaz ve Taşköprü’nün simgesi sarımsakla ilgili Milletvekili Baltacı’ya sorunlarını iletti.

Milletvekili Hasan Baltacı ziyaretler sonunda hem doğalgaz, hem de sarımsakla ilgili şu açıklamalarda bulundu;

-Doğalgaz Boru Hattı’nın kamulaştırılması hızlandırılmalı-

“Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Taşköprü’de bir tören düzenlendi ve Taşköprü’nün doğalgaza kavuştuğu açıklandı. Aynı törende yılsonuna kadar Taşköprü’nün tam anlamıyla doğalgaz kullanımına geçeceği duyuruldu. Bu açıklamalar Taşköprülü hemşehrilerimizde büyük bir beklentiyi de beraberinde getirdi. O günden bu yana tırlarla, taşıma sistemiyle Taşköprü doğalgazı kullanıyor. Çok sayıda Taşköprülü hemşehrimiz yaklaşan kış öncesi evlerinin doğalgaz dönüşümünü gerçekleştirmiş. Bu nedenle birçok hemşehrimiz kömür alımı henüz yapmamış. Geçen yıl tonu 900 TL’lerde seyir eden kömürün bu yıl tonunun bin 500 TL’ye yükselmesi, doğalgaz dönüşümü için ikametlerine yatırım yapan hemşehrilerimizi çok zor durumda bırakmış. Taşköprü’nün doğalgazda taşıma sisteminden bir an önce kurtarılması, bu kış tam anlamıyla doğalgaza geçmesi elzemdir. Bu konuyla ilgili yaptığımız temaslarda Kastamonu ile Taşköprü arasına yapılacak olan BOTAŞ yüksek basınç hattı için kamulaştırma çalışmalarının devam ettiğini öğrendik. Kamulaştırmanın hızlandırılmasını sağlamalı ve Taşköprülü hemşehrilerimizin mağdur olmasını önlemeliyiz.”

-“Hastalıklarla mücadele çok daha etkin olmalıydı”

“Taşköprülü çiftçimiz bu yıl hastalık nedeniyle sarımsak hasadına erken başlamak zorunda kaldı. Geçtiğimiz yıl 30-35 bin ton civarında olan rekolte de bu yıl 20-25 bin tona kadar geriledi. Tarım teşkilatımız özellikle Kastamonu için stratejik olarak kabul edilen tarım ürünlerinde karşılaşılan hastalıklarla mücadelede çok daha etkin olmalıydı. Maliyetlerin geçen yıla göre iki katına çıktığı, ekonomik göstergelerin tüm yurttaşların belini büktüğü bu zor dönemde çiftçimize “Rekolte düşük olduğu için sarımsak fiyatı artacak” algısının aşılanmaya çalışılması da üzücüdür. Taşköprü sarımsağının bu pencereden bakıldığı müddetçe ithalatla mücadele etmesi mümkün değildir.”

(Haber Merkezi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ