Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

KARGAZ Genel Müdürü Kasım Kahraman: “Taşköprü’de doğalgaz sıkıntısı yaşanmayacak”

KARGAZ Genel Müdürü Kasım Kahraman: “Taşköprü’de doğalgaz sıkıntısı yaşanmayacak”
  • 16.08.2018
  • 1.346 kez okundu

KARGAZ Genel Müdürü Kasım Kahraman:

“Taşköprü’de doğalgaz sıkıntısı yaşanmayacak”

KARGAZ Genel Müdürü Kasım Kahraman ilimize gelerek, KARGAZ olarak hem ilimizde hem de sorumlu olduğu bölgelerde yaptıkları çalışmalar hakkında detaylı bilgi verdi. ÇEDAŞ Şirketler Grubu Genel Müdür Yardımcısı Mevlüt Kara ve Kargaz Kastamonu İşletme Müdürü Burak Kurtoğlu’nun da bulunduğu toplantıda konuşan Kahraman, CHP Milletvekili Hasan Baltacı ve Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan arasında polemiğe neden olan Taşköprü doğalgazı ile ilgili basında yer alan açıklamalara değinerek; doğalgaz konusunda Taşköprü’de herhangi bir sıkıntının yaşanmayacağını vurguladı.

Kastamonu’da doğalgaz dağıtım işini üstlenen KARGAZ firmasının da bağlı olduğu ÇEDAŞ AŞ’nin Genel Müdürü Kasım Kahraman, Taşköprü’ye şu anda taşıma sistemle verilen doğalgaz ile son noktayı koydu. Kahraman, Kastamonu- Taşköprü arasında kamulaştırma çalışmalarının tamamlanmamış olması durumunda, taşıma sistemle kışın Taşköprü’de gaz sorununun olmayacağını dile getirerek, bunun örneklerini birçok ilçede yaşadıklarını ve herhangi bir sorunun olmayacağını belirtti.

Doğalgazı taşıma maliyetini bile şirket olarak üstlendiklerini ifade eden Kahraman, taşımanın getirdiği maliyeti abonelerine yansıtmadıklarını söyledi. CHP Milletvekili Hasan Baltacı’nın ‘Mars’a araba gönderiyorlar Taşköprü’de doğalgaz’ yok sözlerine de değinen Kahraman, Türkiye’nin başkenti Ankara’da 8 tane ilçenin doğalgazı olmadığını fakat Taşköprü’de 2 bin eve doğalgaz ulaştırdıklarını belirtti.

-“TAŞKÖPRÜ’YÜ DOĞALGAZLA BULUŞTURMAK İÇİN BÜTÜN ŞARTLARI SEFERBER ETTİK”

Taşköprü’yü doğalgazla buluşturmak için bütün şartlarını seferber ettiklerini dile getiren Genel Müdür Kasım Kahraman, ‘Arada 40 kilometrelik mesafe var ve bu mesafeye teknik olarak doğalgaz şebekesinin yerleştirilmesi söz konusu değil. Bizde Cumhurbaşkanımızın ‘Doğalgaz Kullanımının Yaygınlaştırılması’ konusundaki görüşleri ve dönemin Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın talimatı doğrultusunda, talimatın ertesi günü, çalışmalara başladık. Belediyeyle protokollerimizi yaptık’’ diye konuştu. Taşımalı sistemle Taşköprü’ye doğalgazı getirdiklerini belirten Kahraman, ‘’Bu sistemde doğalgaz sıkıştırılmış vaziyette taşınıyor. İçindeki gazda bir nitelik kaybı olmaksızın, birebir aynı olarak kullanılabiliyor. Taşköprü’nün belli kısımlarında yaklaşık 9 kilometrelik bir ağ ördük. Şuan Taşköprü’de 2 bin kişinin evinin önüne doğalgazı götürdük bunların yaklaşık yarısı şuan doğalgazı kullanır vaziyete geldi’’ ifadelerini kullandı. 2018 yılı içerisinde 27 buçuk kilometrelik doğalgaz şebekesi daha temin edeceklerinin altını çizen Kahraman, “Biz normal şartlarda bu sene 10 kilometrelik bir yatırım düşünüyorduk. Fakat Sayın Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, 10 kilometrenin az olduğunu söyledi ve kabul etmedi. Biz kademe kademe yatırımı arttırdık ve sonuçta 27 buçuk kilometrelik bir yatırım kararı aldık’’ diye konuştu.

-“TAŞKÖPRÜ’DEKİ VATANDAŞLARA TAŞIMA MALİYETİNİ YANSITMIYORUZ”

Bütün yatırımların aynı yıl içerisinde bitmesinin mümkün olmadığını söyleyen Kahraman, 2018 yılı içerisinde nüfusun yaklaşık yüzde 80’ine doğalgazın ulaşacağına dikkat çekerek, ‘’Cumhurbaşkanımız doğalgazın götürülmesi gereken 100 ilçeyi açıkladığı lisede Taşköprü, ilk beşin içerisinde yer aldı’’ dedi. Basın üzerinden yaşanan tartışmaları üzüntüyle karşıladıklarını söyleyen Kahraman, ‘’Gazetede ‘Taşıma Doğalgazla Kış Geçmez’ diye bir haber gördüm. Biz bu hizmeti verirken, kendimiz karar vermiyoruz. Biz bu taşıma ve altyapı sürecinde her aşamada Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan onay alıyoruz. ‘Kim taşıyacak, nerden taşıyacak, hangi şartlarla getirecek’ bunları soruyorlar’’ dedi.

Doğalgazı Çorum’da sıkıştırarak, tankerle Taşköprü’ye getirmenin ekstra bir maliyeti olduğuna dikkat çeken Genel Müdür Kahraman, ‘’Biz bu maliyeti kendimiz karşılıyoruz. Vatandaşa bu maliyeti yansıtmıyoruz. Kastamonu’da şebekeden gaz kullanan müşterimiz hangi fiyattan kullanıyorsa, Taşköprü’de de doğalgaz kullanan vatandaşın ödediği fiyat aynı’’ ifadelerini kullandı. Amaçlarının Taşköprü’deki vatandaşlara doğalgazı en kısa sürece götürmek olduğunu söyleyen Kahraman, Taşköprü’de kışın bütün zorluklarında bile yeterli şekilde doğalgazı vermek için çalışmalarını yaptıklarını dile getirdi.

-“ANKARA’NIN 8 İLÇESİNDE DOĞALGAZ YOK, BİZ TAŞKÖPRÜ’DE 2 BİN EVE ULAŞTIRDIK’’

Kendilerine yöneltilen her soruya cevap vermeye hazır olduklarını dile getiren Kahraman, ‘’Bu doğalgazla kış geçer mi, geçmez mi? Onlarla ilgili cevabı en iyi şekilde verebiliriz. Bu işin siyasi kısmı bizi ilgilendirmiyor. Ama burada yapılan bir hizmeti yok saymak hiç doğru değil.  Aynı olayı İskilip’te de yaşamıştık. CHP İlçe başkanı bir arkadaşımız açıklamasında ‘Buraya taşımalı sistemle gaz veriyorlar, bu olur mu olmaz mı’ gibisinden kelimeler kullanmıştı. Bizde bunun üzerine açıklama yaptık ve kendisi özür dilemek durumunda kalmıştı’’ diye konuştu.

Yapılan yatırımlardan, alınan sorumluluklardan ve altına girilen risklerden sonra bir teşekkürü beklediklerini söyleyen Kahraman, “Mars’a araç gönderiliyor, Taşköprü’ye gaz gelsin’ diye bir söylemde bulunulmuş. Fakat Türkiye’nin başkenti Ankara’nın 8 tane ilçesinin bile henüz doğalgazı yok.  Bakanlar kuruluyla bu ilçelere doğalgaz götürülmesi konusunda karar alınıyor fakat herhangi bir işlem yok. Bin aboneye gaz verdik diye övünüyorlar fakat biz Taşköprü’de 2 bin evi doğalgazla buluşturduk’’ dedi.

-“BERAT ALBAYRAK, BİZE TAŞKÖPRÜ’YE DOĞALGAZ ULAŞTIRILMASI TALİMATINI VERDİ’’

İnsanların artık doğalgaz konusunda bilinçlendiğini ve herkesin doğalgazı kullanmayı talep ettiğini söyleyen Kasım Kahraman şöyle devam etti: “Tüm ilçelere doğalgazın götürülmesi pratikte mümkün değil. Bu yüzden genel olarak bazı kararlar alındı. İlk olarak nüfusu 10 binin üzerinde olan ilçelerde elektrik abone sayısına bakıldı. Sonra çıkan Bakanlar Kurulu kararında ise faaliyetine bakılarak Organize Sanayi Bölgesi bulunan ilçelere doğalgaz getirilmesi kararlaştırıldı. Son alınan kararda ise nüfusu 20 binin üzerinde olan ilçelere doğalgaz götürülmesi kararı alındı. Taşköprü bu aşamada gündeme gelmiş bir ilçe. Nüfusu ise 31 Aralık 2016 itibariyle 22.350 binin üzerine çıktı. Normal şartlarda bu nüfustaki bir ilçeye doğalgaz götürmemiz mümkün değil. Ancak belediye başkanımız bazı işlemleri bire bir takip etti. Bürokratik kısmını halletti. Dönemin bakanı Berat Albayrak, bize bu sene Taşköprü’ye doğalgazın verilmesini istedi. Teknik olarak bunun mümkün olmadığını söyledik ama ne yapın edin verin dedi bize. Arada 40 kilometrelik bir mesafe var. Normalde bu mesafenin tamamlanması mümkün değildi. Ama taşıma sistemle de olsa doğalgazı Taşköprü’ye getirdik.”

-“GAZ KONUSUNDA KESİNLİKLE SIKINTI YAŞANMAYACAK”

Taşıma sistemde risk olsa bakanlığın bu işi kendilerine vermeyeceğini de söyleyen Kasım Kahraman, “Bakanlık bir risk olsa bize böyle bir işi vermez. İnsanların şevkini kırmamak lazım. Biz bir hizmeti yaparken kimseye sıkıntı yaşatmak niyetinde değiliz. Gazı kesilecek yere gaz vermeyiz. Vatandaşlar güvenli bir şekilde gazını kullanabilir. İsterse o boru hattı 10 sene sonra bitsin. Ama vatandaşımız gaz konusunda kesinlikle bir sıkıntı yaşamayacak” dedi.

Karaman son olarak Taşköprü ilçemizde Kargaz olarak 2 bin 315 abonelerinin bulunduğunu ifade etti.

Haber: Mehmet TUĞCU

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ