Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Taşköprü Belediyesi ile Kırgızistan’ın Talas şehri “Kardeş Şehir” oldu

Taşköprü Belediyesi ile Kırgızistan’ın Talas şehri “Kardeş Şehir” oldu
  • 28.12.2018
  • 613 kez okundu

Taşköprü Belediyesi ile Kırgızistan’ın Talas şehri “Kardeş Şehir” oldu

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesi Belediyesi ile Kırgızistan Şehrinin Talas Belediyesi arasında Kardeş Şehir protokolü imzalandı. Kardeş Şehir Antlaşmasının imzalanmasından sonra konuşan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, imzalanan antlaşma ile kültürel ilişkilerin daha da gelişeceğini vurguladı.

Kastamonu’nun Taşköprü İlçe Belediye Başkanlığı ile Kırgızistan’ın Talas şehri Belediyesi arasında bir takım karşılıklı programların olmasının amaçlandığı ve iki şehir arasında ilişkilerin güçlendirilmesi amacıyla “Kardeş Şehir” protokolü imzalandı.

Kırgızistan’dan Taşköprü ilçesine gelen Talas Belediyesi yetkilileri öncelikle Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan’ı Belediye Başkanlığı makamında ziyaret etti.

Belediye Başkanlığı makamı ziyaretinin ardından masaya oturan iki taraf protokolü imzaladı. İmza töreninin ardından konuşan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, iki şehir arasında çalışmaların yapılacağını belirtti.

İmza töreninden önce konuşan Taşköprü Kaymakamı Ercan Çiçek,  “5 bin yıllık Türk Tarihi var. Sanki bir an böyle binlerce yıl öncesine gittim. Atalarımın Orta Asya’da at koşturduğu o binlerce yıl öncesi uçsuz, bucaksız bozkırlarda at koşturduğu anları görür gibi oldum. Bana bu hissiyatı yaşattığı içinde misafirlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

-“Kültürel ilişkileri oluşturmayı hedefleyen bir takım çalışmaların olacağını düşünüyorum”

Talas Şehri ile imzaladıkları kardeşlik protokolünün önemine vurgu yapan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, iki şehir arasında çalışmaların yapılabileceğini ifade etti. Başkan Hüseyin Arslan, “Öncelikli amacımız iki şehir arasında neler yapabileceği ile ilgili bir proje havuzu oluşturmamız gerekiyor. Bu konuda onların gelişi oldu. Bizimde Talas’a bir ziyaretle iki belediye arasında ne tarz ortak projeler olabilir. Bu sosyal alanlarda, kültürel alanlarda karşılıklı alışveriş, iki milletin aynı milletin insanları olarak dayanışmayı, kültürel ilişkiyi oluşturmayı hedefleyen bir takım çalışmaların olacağını düşünüyorum. Ancak herhangi bir proje adını koyabilmek için öncelikle bizim heyet olarak Talas’ı görmemiz gerekiyor. Tabii ki esas olarak bu kardeşlik protokolünün amacı o. Aynı neslin, tek bir millet, 2 devlet olarak yaşayan milletin bağlarının gelecek nesillere de aktarılması, kültürlerin aktarılması esas hedefimiz bu. Daha sonrası ticari ilişkilere doğru gider. Birinci amacımız kültürel ilişkileri hedeflemektir” şeklinde konuştu.

-“Dostluğumuz ilelebet devam edecek”

Talas şehri Valisi Murat Murataliev, gerçekleştirilen antlaşmanın amacının kardeşlik ilişkilerinin güçlendirilmesi olduğunu ifade ederek, “Öncelikle bu sene Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Kırgızistan ziyaretiyle zirve kazanan ilişkilerimizin sonucu olarak bizim ilimizi de Kastamonu Üniversitesi heyetinin ziyaret etmesine karşılık olarak üniversite bünyesinde görevli olan uzmanlar, bilim adamları aynı zamanda iş adamları ve gazetecilerden oluşan ilişkilerin ardından bizde iade-i ziyaret olarak buraya geldik ve aynı zamanda burada Taşköprü Belediyesiyle kardeş şehir antlaşması imzaladık. Bu antlaşmanın amacı kardeşlik ilişkilerimizi güçlendirmek. İlişkilerimizi yeniden canlandırma niyetindeyiz. Kastamonu’nun Taşköprü şehri tarihte hiç işgal görmemiş ilçe. Dostluğumuz ilelebet devam edecek. Ve yaptığımız bu işler hayırlara vesile olur diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Kardeş şehir antlaşmasını imzalamakla kültürel, tarihi ortak yönlerimizi keşfetmiş olduk”

Talas Belediye Başkanı Aydarberk Cusupbekov ise, “Öncelikle biz kardeş şehir antlaşmasını imzalamakla kültürel, tarihi ortak yönlerimizi keşfetmiş olduk. Uzak mesafelerin bizi ayrı düşürdüğü bu uzaklığı kardeş şehir antlaşması suretiyle bizim Talas şehri, Kırgızistan’ın güzide tarihi bir şehridir. Taşköprü ilçesi da tarihi bir şehirdir. Kastamonu’nun Taşköprü ilçesi ile ortak yönlerimiz var. Talas şehri bu anlamda Cengiz Aytmatov’un Manas’ın doğduğu bir şehirdir. Belediye Başkanı Hüseyin Arslan ile bir takım projeler üzerine karşılıklı yapacağımız ortak projelerden bahsettik. Kendisini Kırgızistan’a davet ettim inşallah. Yakın zamanda gelme sözünde bulundular” cümlelerini kullandı.

Ziyarette Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Politikaları ve Kurumsal Yapılanma Danışmanı Bakıtbek Narbekov, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Taşköprü Kaymakamı Ercan Çiçek, AK Parti Taşköprü İlçe Başkanı Hüseyin Erol ve Taşköprü Belediyesi Meclis üyeleri de katıldı.

Haber: Mehmet TUĞCU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ