Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

“Belediyenin Borçlarını Astığınız Pankarta Alacakları da Asmalısınız”

“Belediyenin Borçlarını Astığınız Pankarta Alacakları da Asmalısınız”
  • 10.05.2019
  • 611 kez okundu

AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Erol:

“Belediyenin Borçlarını Astığınız Pankarta Alacakları da Asmalısınız”

 

AK Parti Taşköprü İlçe Başkanı Hüseyin Erol yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Erol açıklamasında şunlara yer verdi: “Yeni göreve gelen Taşköprü Belediye Başkanı ve Yönetimi belediye balkonuna sözde şeffaf belediyecilik anlayışı ile daha önceki dönemlerde örneği görülmemiş şekilde mali durumu gösterir bilgiyi yazarak asması üzerine Taşköprülü hemşerilerimizi bilgilendirmek amacı ile basın açıklaması yapılması gereği doğmuştur.

Önceki dönem Belediye Başkanımız 10 yıl boyunca ilçemize elinden geldiğince ilçenin geleceğini yönlendirecek hizmetler yapmıştır. Çalışmaları boyunca siyasi bir ayrışma konu dahi olmamıştır. İki dönem meclis muhalefet çoğunluğuna rağmen bütün kararlar % 99 oy birliği ile geçmiştir. Eğer belediye başkanımız meclisten yetki alarak borçlanma ve yatırımları aldı ise bu memleketimiz içindir. Buna Ak Parti ve MHP meclis üyeleri birlikte oy vermişlerdir.

Yeni Belediye Başkanı’nın Seçim döneminde ilçede birlik beraberlik tesis etmekten söz ederken gerek belediye çalışanlarına karşı uyguladığı siyasi ayrımcılıkla, gerek sendika baskısı kurarak personeli kendi siyasi yakınlığı olan sendikaya bir günde geçişini sağlaması kamuoyu tarafından izlenmektedir.

Belediye başkanımız göreve başladığı 2009 yılında belediye tahmini bütçe 7.650.000,00 TL idi, piyasa borçları ve alacaklar hesaplandığında İller Bankası ve Tedaş’a yapılandırma borcu miktarı 3.280.000,00 TL’dir. Bu borcun bir bölümü 1990’lı yıllardan intikaldir, çünkü ilçenin su şebekesi, atık su kanalizasyon gibi sorunları yapılmıştır. Çalışan hizmet gelen bir belediyede borcun olacağını da herkesin bilmesi gerekir.

Bugün göreve başladığınız 2019 yılında belediye tahmini bütçe 25.000.000,00 TL’dir. (yani belediyenin yıllık geliri 25.000.000,00 TL’dir.)

Asılan pankartta 13.145.627,07 TL borç olduğu görülmektedir, yalnız asılan pankartta eksik bilgiler bulunmaktadır.

1-İller Bankası Borç Anapara: 5.778.573,00

Uzun yıllar faizi: 2.061.748,00

İller Bankası Toplam Borç: 7.840.321.00

İller Bankası borcunu bugün ödeyecekmiş gibi yazarsanız yanlış anlaşılmalara sebep olabilir bu 20 yıla yayılan ödenmesi gereken bir borçtur.

 

2-Cari borçlar piyasaya olan bölümde 3.593.743,47 TL borç sadece Taşköprü esnafına değil ilçemiz için yapılan tüm işlere olan borçlardır.

Ayrıca belediyenin geçmiş yıllara ait yapılandırmadan dolayı Su, Emlak Vergisi, İlan Reklam Geliri, Kira Geliri olup kesinleşmiş alacağı 6.200.000,00 TL  civarındadır. Asılan pankartta bu bilgi eklenmemiştir. Hesabı buna göre yaparsanız yanlış hesaptan dönmüş, bilgilendirmeyi doğru yapmış olursunuz. Yani borcunuz varsa alacağınızda varsa borçtan düşmeniz gerekir çünkü kesinleşmiş kamu alacağıdır.

Son bir yıl içerisinde Doğalgazın ilçeye gelmesiyle yollara asfalt için 1.000.000,00 TL den fazla para harcanmış, 46 km doğalgaz kanalı açılmış ve bunun tamiri için 69.000 m2 parke yapılmış maliyet olarak yaklaşık 1.750.000,00 TL harcama yapılmıştır.

Terminal için kamulaştırma hariç 5.008.000,00 TL ödeme yapılmıştır. Terminal içi tefrişat da yapılmıştır.

Son bir yıl içinde 5 personel emekliye ayrılmış 700.000.00 TL civarında ödeme yapılmıştır.

Derbederler Hamamı için 330.000,00 TL civarında ödeme yapılmıştır.

Zahireciler Sitesi için alınan arsaya 370.000,00 TL civarında ödeme yapılmıştır.

Çevre yolu kamulaştırma (Irmak Kenarı) için 235.000,00 TL ödeme yapılmıştır.

Kültür merkezi tefrişi ve düzenlemeleri de yapılmıştır.

Yapılan işler gerek belediye Başkanımızın, gerek tüm Belediye Meclis üyelerimiz, Parti teşkilatımız Milletvekillerimizle birlikte kamudan da çok önemli desteklerle ilçemize kazandırılmıştır.

Geçen dönem belediye Başkanımız Taşköprü’ye yapılması gereken hizmetlerin devamı konusunda katkı sunmaya devam etmektedir. Kısa bir süre önce İçişleri Bakanımız ile görüşerek programa alınan Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü inşaatlarının bir an önce başlaması konusunda girişimde bulunmuştur.

Cumhurbaşkanımızın Kastamonu ziyaretinde vermiş olduğumuz Organize Sanayi ile ilgili talepleri karşılık bulmuş ve elektrik ihalesi yapılmasına bakanlık tarafından karar verilmiştir.

İçme suyunun arıtmasının 25 dönüm yeri hazır SUKAP kapsamında yapımı için kredisi hazırdır (iller Bankası) isale hattının ise DSİ ihalesini yapmıştır. Bir an önce bunların takip edilerek yapılması gerekmektedir.

Ayrıca tarihi sokaklardaki sokak sağlıklaştırma projesi için herşeyi tamamdır. Çevre Bakanlığından 500.000,00 TL başlangıç ödeneği sağlanmıştır. Bir an önce başlanması gerekmektedir. Pompeiopolis karşılama merkezi keşfi (7.200.000,00TL) olup kültür müdürlüğü ile girişimde bulunarak kalkınma ajansı tarafından finansmanı sağlanması için müracaatı yaptırılmıştır. Ayrıca yapım işi devam eden organize sanayinin tamamlanarak yatırımcıların yatırımlarına başlamaları sağlanmalıdır. Devam eden bu projelerin takipçisi olacağız.

Kişi dünü kötüleyerek değil yapacağı işlerle kendini ispat etmelidir. Devlette devamlılık esastır. Talip olduğunuz görevin ne olduğunu bilmezseniz o zaman mazeret üretirsiniz.

Siz ilçeye ve halka seçim öncesi verdiğiniz sözlerle ilgili çözüm üretmeye başlayın;

-Organize yapım aşamasını bekleyemeyiz uzun sürer göreve gelir gelmez en kısa süre içerisinde ilçemize 2-3 tane fabrika yapılması konusunda beyanatınız var,

-Sokakta bayan çalışmayacak,

-Sarımsak tarlalarına giden bayanlara sigorta yapacağız,

-Köylerdeki ahşap evlerinin elektrik tesisatlarını yenileyeceğiz,

-Hastanedeki uzman doktor eksiğini cebimizden karşılayarak çözeceğiz sözünüz var bunların bir an önce çözüme kavuşması için adımlarınızı bekliyoruz ve takipçisi olacağız.

Biz AK Parti olarak ilçemiz için yapılan ve yapılacak olan doğru hizmetlerin her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. İlçemizin özelliklede Cumhur İttifakının zarar görmemesi gerektiği duyarlılığını taşıyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ