Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,72 / Satış: 5,74
€ EURO → Alış: 6,30 / Satış: 6,32

Taşköprü Sarımsak Üreticiler Birliği Başkanı Eligüzeloğlu’ndan Arabanlı üreticilere tepki

Taşköprü Sarımsak Üreticiler Birliği Başkanı Eligüzeloğlu’ndan Arabanlı üreticilere tepki
  • 17.05.2019
  • 520 kez okundu
Reklam

Taşköprü Sarımsak Üreticiler Birliği Başkanı Eligüzeloğlu’ndan Arabanlı üreticilere tepki  

Araban sarımsağı, Taşköprü Sarımsağından daha kaliteli haberine, Taşköprü Sarımsak Üreticiler Birliği Başkanı Abdullah Eligüzeloğlu’ndan yanıt geldi.

Eligüzeloğlu yaptığı açıklamada; “Üreticisinin beyaz altın olarak adlandırdığı sarımsak, 5 yıl önce üretimine başlandığı Güneydoğu’da üreticisinin yüzünü güldürüyor. Kalitesi ve dayanıklılığı ile Taşköprü sarımsağına rakip olan Araban sarımsağı, fiyatı ile de üreticisini sevindiriyor” dedi.

Eligüzeloğlu, “Yazılı basında Araban Sarımsağının, Taşköprü sarımsağından kaliteli olduğunu dair haberler okudum. Biz hiçbir zaman Taşköprü sarımsağının, şu yada bu bölge sarımsaklarından daha kaliteli olduğunu, dillendirmedik. Çünkü biz kalitemizden eminiz. Reklam yapmaya ihtiyaç duymuyoruz. Sarımsak, Taşköprü üreticisinin yaşam biçimidir. Adeta sarımsakla yatar sarımsakla kalkarız. Sarımsağı sanki bir çocuğumuzmuş gibi özenle büyütürüz. Bu işin felsefi boyutu, bilimsel olarak Türkiye’de coğrafi işareti ve patenti alınmış morfolojik ve kimyasal özellikleri laboratuvar ortamında test edilerek kanıtlanmış ve tescillenmiş tek sarımsaktır. Bilimsel olarak kanıtlanmış bu özellikleri değişik platformlarda yayınlanmış ve duyurulmuştur. Kendi sarımsaklarının daha kaliteli olduğunu iddia edenler, kendi sarımsaklarının özelliklerini laboratuvar ortamında test ettirerek karşılaştırabilirler. Bu iş afaki sözlerle boş laflarla olmaz. Yani Taşköprü Sarımsağı başka bir bölgeye diktiğimiz zaman, yada başka bölge sarımsaklarını Taşköprü’ye diktiğimiz zaman aynı kalite elde edilmiyor. Taşköprü Sarımsağının kaliteli tohumu, ilçemize has iklim koşulları ve özellikle toprak yapısıyla buluşmasıyla birlikte, benzeri olmayan Beyaz Altın üretiliyor. Türkiye’de yetişen sarımsaklar içerisinde aroması en yüksek olan ve raf ömrü en uzun olandır. 10 ay doğal koşullarda kendini muhafaza eder” dedi.

Haber: Hamza Sefa YILMAZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ