Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,49 / Satış: 7,52
€ EURO → Alış: 9,04 / Satış: 9,08

HASAN ALTAN’I TANIMAK

HASAN ALTAN’I TANIMAK
  • 09.08.2019
  • 1.992 kez okundu

HASAN ALTAN’I TANIMAK

Taşköprü İHL’de okurken ismini duymaya başlamıştım, daha sonra 3 dönem belediye başkanlık ve milletvekilliği yaptı. Taşköprü’de beşikteki çocuk dahi onu bilir veya konuşur. Gizemli bir durumu var sanki, 2 kişi konuşuyorsa Hasan Altan ismi mutlaka geçer bir şekilde. Bir kaç kez yakından görsemde sadece duyduklarımla tanıyordum. 2014 belediye seçimlerinde MHP belediye başkan adayı idi. Bende Saadet Partisi adayı olunca değişik duygulara kapıldım. Seçim büromun açılışına gelerek bize sürpriz yaptı. Oradakilerin hepsine sarıldı ve öptü tabi ki, bizi de es geçmedi elbette. Sonra 1-2 sefer daha esnaf ziyaretine geldikçe uğramadan geçmedi ve yapabileceği bir şey olursa söylememi rica etti. Efsane artık uzaklarda değildi ve ezeli rakip ebedi dost olma şansını yakalamıştım. Telefon numarasını verdi, bende hemen mesaj grubuma dahil ettim tabi ki.

Seçim çalışmalarımda doğal olarak kişi olarak olmasa da yönetim olarak geçmişi eleştiriyorum tabi ki, bizim siyaseten kişilerin şahsiyetleri ile bir işimiz olmadı olmazda inşallah. Seka ve Kendir Fabrikası’nın satılması/kapanması başta olmak üzere ilçemizin iyi yönetilmediğini belirtiyor ve ilçemizin git gide daha da kötüye gittiğini insanlarımıza anlatıyordum. Bunun sebebi olarakta sizler! İlçeye hizmet edecek bir kişi aramıyorsunuz, siz çocuğunuza tayin çıkarabilecek, jandarmanın bağladığı kamyonu çözdürecek, tabancaya ruhsat alacak hatta imam oğlunuzun dahi tayinini yaptıracak ve birde yemek ısmarlayacak insanlar istiyorsunuz ama fabrikalar satılırken gıkınız bile çıkmadı diye serzenişte bulunuyordum.

Miting kurasında son gün son miting bana çıkınca hem AK Parti, hemde MHP dolaylı dolaysız benden özelikle yer değişmemizi istediler. Ama 2 tarafı da darıltmamak adına biz ret ettik ve kendimiz son sözü söyledik. Seçimler bittikten sonra cuma günleri ve özel günler (o zaman whatsap yoktu ama) mesaj geleneğim vardı. Bir gün telefonum çaldı baktım “Hasan Altan” bey arıyor. Açtım ve buyrun sayın vekilim der demez, “Kardeşim nasılsın” dedi. Biraz heyecanda vardı tabi. Acaba seçim çalışmalarında kızmış mıydı diye düşündüm. Ama konuştukça rahatladım, karşımda ki insan özgüven ve olgunluk içinde hal ve hatırımı soruyor, bir sıkıntım olursa mutlaka aramamı istiyordu. Daha sonra sık sık bu aramalar ve “Nasılsın kardeşim” devam etti ve her aradığında attığım mesaja cevap için arağını ve mesajlardan memnuniyet duyduğunu belirtiyordu. İsmini sağdan soldan duyduğum ama tanımadığım bir büyüğümüzü gerçekten de tanımaya başlamıştım.

Seçimden sonra bu görüşmeler sık sık devam etti, dertleştik, dersleştik. Ama her seferinde davet eder mutlaka bekliyorum demesine rağmen ziyaretine gidememiştim. Sayın Ekrem İmamoğlu başkan evimize iftara gelince ertesi gün akşam haberlerine konu olunca mesaj ve arama yağmuruna tutuldum. Son 24 saat sıkıntılı bir süreç geçiriyordum, arayanlar, mesaj atanlar, sosyal medyada inanılmaz tepkiler, hakaretler beni bunaltmıştı. Daha önceden planladığım üzere perşembe akşamı köye gidecektim. Ama artık ne yapacağımı da şaşırmıştım… Çoğu telefona bakamadım, cevap veremedim, sosyal medyada cevap yazamadım. Çünkü ramazan ayının son geceleri idi ve kul hakkına girmek veya girdirmek istemedim. Her şeyi Allah’a havale etmiştim. İftar çarşamba idi, perşembe haberlerle tüm Türkiye duymuştu, Taşköprü belediye başkan adaylığım o dönemde dahi bu kadar gündeme gelmemişti. Zaten gelse idi seçimi kazanırdım! Bir ara bir baktım Hasan Altan bey arıyor, hemen açtım. Kardeşim nasılsın sözünü duyar duymaz rahatladım ve haberleri izlediğini ve gurur duyduğunu belirtti ve sen hiç korkma her zaman yanındayım dedi ve tebrik etti ya inanır mısınız çölde su bulsam ancak bu kadar sevinirdim. Beni Kastamonu’ya gelince mutlaka görüşelim dedi, bende tamam dedim.
Planım bozulmadı ve sahurdan sonra özel araçla yola çıktık. Taşköprü’ye varınca aradım, Kastamonu’da olduğunu ama Taşköprü’de bir kurs iftarına davetli olduğunu belirti ve sende gel beraber katılalım dedi ama ben çok istememe rağmen bir sıkıntı çıkar korkusu ile katılamadım. Dönüşte Kastamonu’da randevulaşarak işyerine gittim, uzun uzun sohbet ettik, o konuştukça biraz daha rahatladım. Aslında aynı dili konuşuyorduk. Ama tecrübe ve birikim farkı önemliydi. Ziyaretten çok istifade ettim tabi ki. Taşköprü ve Kastamonu’da hatta İstanbul’da herkesin kafasında bir Hasan Altan hikayesi ve efsanesi vardır ve bunu bir şekilde dinlersiniz. Kastamonu ve benzer illerde vekil olacaksa Hasan Altan gibi biri olmalı, niye mi? Çünkü herkesle muhabbeti vardır, herkesi tanır, herkesi kucaklar, herkesi ismi ile hatırlar, herkesin en acı anında veya en özel gününde ya yanındadır ya çiçek/çelenk göndermiştir. Bürokrasi ile iyi muhabbetleri vardır. Ona bir köylü veya muhtar birşey söylemişse o bir şekilde hayata geçer. Telefonu 24 saat açıktır, aradığınızda bakmıyorsa mutlaka geri döner. Zaten Hasan Altan gibi bir milletvekilin varsa halktan kopamazsın, uzaklaşamazsın çünkü o halkın içinden gelmiştir ve her daim halkın içindedir de. Ben Hasan Altan efsanesini tanımaktan ve tanışmaktan dolayı çok mutlu oldum. Seçimlerden önce aday olması durumunda seve seve destekleyeceğimi ve yanında çalışacağımı söyleyerek partime davet içinde kapı aralamaya da çalıştım ama başaramadım. Şunu ifade edeyim ki Hasan Altan kolay yetişmiyor, değerini bilmemiz ve istifade etmemiz önem arz ediyor. Bu vesile ile Hasan Altan vekilime sağlık, sıhhat, mutluluk ve huzur içinde tüm sevdikleri ile uzun ömürler ve iki cihan saadeti dilerim.

Selam ve dua ile…

Ertuğrul Köse

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ