Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Meme Kanseri Farkındalık Ayı Taşköprü’de kutlandı

Meme Kanseri Farkındalık Ayı Taşköprü’de kutlandı
  • 18.10.2019
  • 308 kez okundu

Meme Kanseri Farkındalık Ayı Taşköprü’de kutlandı

 

Taşköprü ilçemizde 1/31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık ayı etkinlikleri düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Etkinlik kapsamında Taşköprü Devlet Hastanesi’nde İlçe Sağlık Müdürü Dr. Caner Çelik, öncülüğünde bir program düzenlendi. Kanser Birimince konu ile ilgili broşürler dağıtılıp, stand kurularak ve çeşitli noktalara afişler asılarak vatandaşlar bilgilendirildi. Meme Kanserine dikkat çekmek amacıyla hastanede bulunan kadınlara ve idari personellere meme kanseri amblemi olan pembe kurdeleler takılıp çeşitli hediyeler ve pasta ikram edildi.

Programa İlçe Sağlık Müdürü Dr. Caner Çelik, Taşköprü Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Halil Hüseyin Bıyıklı, İdari ve Mali İşler Müdürü Bilal Başaran, Müdür Yardımcısı Özgür Özkan, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Arzu Mıcık ve çalışanlar katıldı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Çelik; Meme Kanseri, pek bilinmese de erkeklerde de görülebilmekte olup, kadınlarda ise en sık görülen kanser türüdür. Evlilik ve doğum yaşının gecikmesi, doğurganlığın azalması, stres, kontrolsüz ve uzun süreli hormon kullanımı, çevre kirliliği, dengesiz beslenme, sigara alkol kullanımı, meme kanserinin görülmesine neden olur. Meme Kanseri kadınlarda erkeklerde oranla daha fazla görülmekte olup, dünyada her yıl 1 milyon 700 binden fazla kadını etkilemektedir. Ülkemizde her 8 kadından biri hayatının bir döneminde Meme Kanserine yakalanmaktadır. Aile yakınları arasında meme kanseri görülen kadınların hastalığa yakalanma olasılığının diğer kadınlara oranla daha fazla olduğu unutulmamalıdır. Erken tanı için üç temel yöntem uygulanabilir. Bunlar evde kendi kendine meme muayenesi, bir hekim tarafından yılda bir kez klinik meme muayenesi ve 2 yılda bir yapılan mamografi sayılabilir. Meme Kanserine erken evrede tanı konulması, tedavinin başarıya ulaşma şansını artırır. Meme Kanserinin bazı belirtilerini şöyle sıralayabiliriz;

-Memede ve koltuk altında ele kitle gelmesi

-Meme başında akıntı görülmesi

-Memede anormal büyüme, şekil bozukluğu ve meme başında çökme görülmesi

-Meme başı derisinde görülen değişiklikler, yara, kızarıklık görülmesi

-Memede şişlik ve içe doğru çekinti görülmesi

Taşköprü İlçe Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi olarak, 40/69 yaş arası ücretsiz meme kanseri taramalarında 2017 yılında 241 ve 2018 yılında da 368 kadına ulaşılarak Kastamonu bazında il birincisi oldu. 2019 yılında da ilk 9 aylık sürede 469 kadına Meme Kanseri taraması Kanser Birimimizce yaptırılmış olup sayılarımız her geçen yıl daha da artmıştır. Hedefimiz tüm kadınlara ulaşarak erken evrede olan vakaları yakalamaktır. Ayrıca erken teşhis hayat kurtarır sloganıyla yola çıkılarak 30/70 yaş arası tüm kadınlarımızı ve 50/70 yaş arası tüm erkekleri ücretsiz kanser taramalarının yapıldığı İlçe Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimine ve Aile Sağlığı Merkezlerine davet ediyoruz” dedi.

(Basın Bülteni)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ