Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,49 / Satış: 7,52
€ EURO → Alış: 9,04 / Satış: 9,08

Korona Virüsüne Karşı “Taşköprü Sarımsağı”

Korona Virüsüne Karşı “Taşköprü Sarımsağı”
  • 28.02.2020
  • 751 kez okundu

Korona Virüsüne Karşı “Taşköprü Sarımsağı”

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yetişen Dünya’nın en kaliteli sarımsağı yetişirken, sarımsağın vücuttaki bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine etken oluyor. Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal Korona virüsüne karşı Taşköprü sarımsağı tüketilmesini tavsiye etti.

38 bin nüfuslu Taşköprü ilçesinde 4 bin kişinin sarımsaktan ekmek yediğini belirten Belediye Başkanı Abdullah Çatal, Taşköprü sarımsağının ününü Dünyaya da duyurmak istediklerini belirterek, “İlçemiz Türkiye’nin sarımsak ihtiyacının %25’ini karşılamakta ve sarımsaktan 4 bin kişi ekmek yemektedir. İlçemizin en önemli geçim kaynağıdır.” dedi.

UZMANLAR VÜCUDUN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİRMEYİ TAVSİYE EDİYOR

Çin’de başlayan ve tüm Dünya’yı saran Korona virüsüne karşı uzmanların bir tavsiyesinin de bağışıklık sistemimizin kuvvetlendirilmesi olduğunu belirten Başkan Çatal, “Dünyanın aroması yüksek, hücre yenileme özelliği olan ve Selenyum oranın en yüksek olduğu sarımsak Taşköprü sarımsağıdır. Ama maalesef çeşitli nedenlerden dolayı Türkiye’de ve Dünya’da hak ettiği yeri alamadı. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona (Covid-19) virüsünün uzmanlar vücut bağışıklık sisteminin zayıf olan insanların daha çabuk yakalandığını ve etkilendiğini belirtiyor. Bu virüse karşı alınacak bir önlem de vücut bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmek. Bunun en iyi yapacaklardan biri ise Taşköprü sarımsağıdır. Çünkü içinde bulunan etken madde Selenyum oranının en yüksek oranı sadece bizim ilçemizde yetişen Taşköprü sarımsağında bulunuyor. Sadece Covid-19 virüsüne karşı değil, hücre yenileme özelliği nedeniyle kanser vakalarına karşı da Taşköprü sarımsağını tavsiye ediyoruz.” dedi.

Taşköprü İlçe Tarım Müdürlüğü ise Taşköprü Sarımsağına Kokusunu Veren Kükürtlü ve Eterli Yağlardan Oluşan Allylpropyldisülfid (C6H12S2) miktarı ülkemizde yetişen bütün sarımsaklardan fazladır. Taşköprü sarımsağı diğer çeşitlerden baharat oranı yüksek, keskin kokulu ve aromalıdır. Bu özellikleri nedeni ile pastırma, sucuk, turşu, konserve, baharat vb. sanayi kollarında en çok aranılan çeşittir. Taşköprü Sarımsağı bileşim öğeleri, mineral madde ve vitaminler yönünden en zengin çeşittir. Taşköprü Sarımsağı iklim koşullarına toleranslı, kaliteli ve başlarının iri olması nedeni ile ihracata, kuru madde oranının yüksek oluşu sebebi ile de sanayiye en elverişli çeşittir. Taşköprü Sarımsağı diğer sarımsak çeşitlerine nazaran daha acı ve keskin kokuludur. Kanser önleyici ve risk azaltıcı kimyasal bir madde olan selenyum elementi ülkemizde Taşköprü Sarımsağı hariç, diğer bölgelerde, üretilen sarımsaklarda bulunmamaktadır. İlçede her yıl ortalama 25 bin dekar alanda üretim yapılmaktadır.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİRİYOR

Öte yandan uzmanlar Sarımsağın içindeki antioksidanlar ve besin bileşenleri sayesinde sağlığımıza çeşitli faydalar sağlıyor. Bunların içinde kalp hastalıkları riskini azaltması, ruh sağlığını ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini, ayrıca Sarımsakta da bağışıklık sisteminin mikroplarla savaşmasına yardım eden bazı bileşikler var. Dövüldüğünde veya kıyıldığında, ana etken maddesi olan sülfürlü bileşikler ortaya çıkıyor. Bu bileşiklerden sarımsağa özgü koku ve tadı veren ‘allicin’ adlı madde, antimikrobiyal özelliğiyle dikkat çektiğini belittiler.

Belediye Başkanı Abdullah Çatal, “Bizim sarımsağımızın özelliklerinden biri de 12 ay raf ömrünün olmasıdır. Eğer soğuk hava depolarımız olduğu zaman en kötü şartlarda 20 ton sarımsağı saklama imkanı olursa, üretim artacaktır. Soğuk hava depolarımız da üretilen sarımsakları çok rahat saklayacağız. İlçemizde ülkemizin sarımsak ihtiyacının o zaman yüzde 75’lerini karşılayacağız. Bu soğuk hava depoların kurulmasında devletimizden destek bekliyoruz. Devletten bu destek gelirse köylümüz halkımız daha çok sarımsak üretecek. Soğuk hava depolarında saklanan sarımsakların Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkeye ihracatı da bu sayede söz konusu olacak” şeklinde konutu.

ALİ FAİK ATAY/SABAH

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ