Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,80 / Satış: 6,83
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Karagünlere MOPAK dopingi!

Karagünlere MOPAK dopingi!
  • 03.04.2020
  • 860 kez okundu

Taşköprü’deki tesisler için “EK YATIRIM” kararı alındı…

Karagünlere MOPAK dopingi!

Taşköprü ilçemizde ek yatırım kararı alan MOPAK, burada termal kâğıt olarak ifade edilen pos kâğıtlarını üretecek. Taşköprü’deki bu yatırım sonrası pos kâğıdı Türkiye’de de üretilmeye başlanacak ve tesis 172 milyon dolarlık ithalatı engelleyecek.

Mopak CEO’su Ruhi Molay, Taşköprü ilçemizde ek yatırım kararı aldıklarını açıkladı. Kağıt sektöründe bir asırı geride bırakmaya hazırlanan Mopak, dördüncü kuşaktan Ruhi Molay’ın yönetiminde yeni yatırım kararı aldı. Taşköprü’deki ek yatırımla 230 milyon dolarlık ithalatın önüne geçeceklerini söyleyen Molay, şirketin gelecek dönem hedeflerini anlattı.

Muğla Dalaman’da ofset baskı ve ambalaj sektörüne yönelik üretim yapacak tesis için ilk adımını şirket, 250 milyon dolarlık bu yatırımı üç yıl içinde tamamlamayı hedefliyor. 1926 yılında temelleri atılan Mopak bugün 600 milyon TL ciro ile yoluna devam ediyor. Türkiye’de üretilmeyen niş alanlara yatırım yaptıklarını söyleyen Mopak CEO’su Ruhi Molay, Dalaman’da devreye aldıkları yatırımı 2009 yılından beri planladıklarını kaydediyor. Dalaman’ın yanı sıra Kastamonu’da yapılan ek yatırımla 230 milyon dolarlık ithalatın önüne geçeceklerini söyleyen Molay, şirketin gelecek dönem hedeflerini anlattı.

 

FİYAT ARTIŞIYLA GÜNDEME GELEN KÂĞIT SEKTÖRÜ İÇİN 2020 YILI NASIL BAŞLADI?

“Türkiye’de kâğıt sektörü 1 milyon kişiye istihdam sağlıyor. Ülkemizde 48 adet kâğıt fabrikası bulunuyor. Türkiye’de kâğıt üretimi 2010 yılında 2,54 milyon ton iken 2019’da 4,36 milyon tona yükseldi. Kâğıt ve kâğıt ürünleri üretimi her yıl kademeli bir artış eğilimi gösteriyor. Bunun yanında Türkiye’de kâğıt tüketiminde de kademeli ve istikrarlı bir atış görünüyor. Tüketim 6,33 milyon ton sınırlarını aştı. Yıllık 3 milyar dolar bedelle, üretim kapasitemizi aşan miktarı dışarıdan temin ediyoruz. Türkiye’de özel orman plantasyonu, dolayısıyla odun ve selüloz üretimi yok. Sektör açısından bakıldığında 2019 zor geçti. Özellikle kura bağlı artan hammadde maliyeti, tüm yerli oyuncular için global pazarda rekabeti ciddi biçimde zorladı.”

 

“GERİ DÖNÜŞÜMDE DURUM NEDİR?”

“Türkiye’de kâğıt atık geri toplama ve geri dönüşüm konularında iyileşme için önümüzde çok fırsat var. Avrupa’da kâğıt geri dönüşümü bazı ülkelerde yüzde 80-90 arasındayken genel ortalama yüzde 82 civarından. Türkiye’de atık geri kazanımı ve geri dönüşüm oranı kâğıtta yüzde 50 dolayında. Ancak son dönemde bu konuya eğilindi ve atık geri dönüşümü gibi önemli bir konunun ülke çağında projelendirilmiş olması önemli bir gelişme. Türkiye’de yüzde 20’den fazlası İstanbul2da olmak üzere yaklaşık 500 bin kâğıt toplayıcısı olduğu biliniyor. Kâğıt toplamanın belediyeler tarafından ele alınmasının ve daha organize, daha sistemli hale getirilmesinin faydalı olacağını düşünüyoruz.”

 

KASTAMONU TESİSLERİ’NDE NE OLACAK?

“Önümüzdeki yıl Ocak ayında üretime başlayacağız. Bu arada Kastamonu’daki tesislerimizde de ek yatırım yapacağız ve Türkiye’de üretilmeyen bir ürün üreteceğiz. Burada termal kâğıt olarak ifade edilen pos kâğıtlarını üreteceğiz. Yatırımın tamamlanmasıyla üç ay sonra pos kâğıdı Türkiye’de de üretilecek. Sadece bu tesis 172 milyon dolarlık ithalatı engelleyecek. Dalaman’daki yatırımımız ise 58 milyon dolarlık ithalatın önüne geçecek.”

 

(Nasrullah Gazetesi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ